Eräs vuokratyöfirma tarjosi työtä. Kävin allekirjoittamassa työsopimuksen. He sanoivat että kyseisen firman kanssa (jonne siis olin menossa töihin) he eivät ole vielä tehneet keskenään sopimusta, mutta tekevät kyllä. Olin asiasta jo ilmoittanut työvoimatoimistoon ennen sopimuksen kirjoittamista että työ saattaa alkaa. Tällöin elettiin 20.10.07. Sovittiin työvoimatoimiston kanssa että pistävät työnhaun poikki 15.11.07 automaattisesti, tai ilmoitan miten käy. Tein sopimuksen vuokranvälittäjäfirmassa jonka mukaan työ piti alkaa 1.11.07. Soitin yritykseen edellisenä päivänä milloin tulen töihin. He sanoivat etteivät ole vieläkään sopineet mitään vuokrafirman kanssa joten ei tarvitse vielä mutta ilmoittavat kyllä. Siinä meni jonkin aikaa ja sitten vuokrafirmasta ilmoitettiin että homma pitää laittaa kokonaan jäihin ainakin kuukaudeksi. Ilmoitin että ei minulla ole varaa eikä aikaa odotella varamiehenä että jospa saan töitä tai en. Joten menin ja he kirjoittivat todistuksen työvoimatoimistoon jossa lukee että työtä ei ollutkaan ja se peruttiin. Tällöin elettiin jo 7.11.07. Työvoimatoimistossa olivat möhlänneet sen verran että olivat laittaneet työnhaun pois heti 1.11.07 alkaen vaikka toisin oli puhe. He laittoivat jonkinlaisen selvityksen asiasta Kelalle mutteivat osanneet sanoa sen enempää mitä mieltä Kela tulee olemaan asiasta, eli joutuisinko laittamaan uuden hakemuksen kokonaan työmarkkinatuesta. Menin kelaan, näytin kaikki paperit ja he sainoivat että ok, täyttele vaan niitä ilmoituksia ja lähetä ihan normaalisti ne mutta rahat viivästyy jotain parilla viikolla koska se taas pitää käsitellä uudestaan. Mulla on aika matti kukkarossa ja kaikenlaisia maksuja. Kuka tällasesta ottaa vastuun? Se vuokrafirma vai? Käytännössä hehän lupasivat minulle työtä 1.11.07 alkaen joka lukee myös sopimuksessa joka minulla vieläkin on. Mutta työtä ei sitten tullutkaan. Ja sen takia olen persaukiisena ties miten kauan.
Että tämmöstä..
Herää vaan kysymys, että miksi se yritys johon olisin mennyt töihin, ylipäätään teki mitään tilauksia jos ei sitten työtä olekaan? Tuli vaan mieleeni ajatus että entäpä jos he saman jutun ovat tehneet monelle ja sitten ilmoittaneet kaikille muille paitsi valituille tuollaisen tekaistun asian että eipä olekaan töitä. Kysymys todella oli vain valikoida mieluisat tyypit töihin. Vaikkakin aika kierolla tavalla jossa ei paljoa välitetä sen työttömän kohtalosta että miten sen käy. Tähähän en todeksi tiedä, kunhan vain arvelin.
Mutta toivottavasti tämä teksti herättää mietteitä ja ajatuksia. Olkaa mieluummin työttömänä tai menkää opiskelemaan. Ja jos joku tarjoaa töitä niin älkää ottako jos kesto on alle 6kk. Näin minä aion tehdä vastaisuudessa.
Että tämmöstä..
Herää vaan kysymys, että miksi se yritys johon olisin mennyt töihin, ylipäätään teki mitään tilauksia jos ei sitten työtä olekaan? Tuli vaan mieleeni ajatus että entäpä jos he saman jutun ovat tehneet monelle ja sitten ilmoittaneet kaikille muille paitsi valituille tuollaisen tekaistun asian että eipä olekaan töitä. Kysymys todella oli vain valikoida mieluisat tyypit töihin. Vaikkakin aika kierolla tavalla jossa ei paljoa välitetä sen työttömän kohtalosta että miten sen käy. Tähähän en todeksi tiedä, kunhan vain arvelin.
Mutta toivottavasti tämä teksti herättää mietteitä ja ajatuksia. Olkaa mieluummin työttömänä tai menkää opiskelemaan. Ja jos joku tarjoaa töitä niin älkää ottako jos kesto on alle 6kk. Näin minä aion tehdä vastaisuudessa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samaa mieltä.
Syitä olen pohtinut tällaiseen pompotteluun ja eräs niitä on rosvofirmojen tarve pitää"reserviä"vailla vastuuta.
Itseäni vituttaa koko sana"vuokratyö"=amerikkahenkistä ihmiskauppaa, jonka tämänkin maan raharikkaat halusivat tienatakseen lisää rahanpaskaa puoli-ilmaiseksi.
Ja ketkä sen hyväksyvät?Kas..kas.Arvoisat päättäjät,jotka tekevät sen kaunistellakseen jotain tilastoja EU:n mieliksi, tienatakseen lisää myös rahanpaskaa sekä mielistelläkseen rosvofirmoja.
Ja jotkut kukkahattutädit ihmettelee vielä, kun joillakin saattaa pimahtaa?En edes ihmettele.
kuule tänä päivänä olet yhtä heikoilla jäillä,oletpa sitten vakinainen tai keikkatyöntekijä.keikkailussa on vaan se etu ,että jos on paskamainen paikka voi lähtee käveleen.olen kohta kolmekymmentä vuotta katsellut tätä hommaa,niin valtion,yksityisen kuin kuntapuoleltakin,joka hommassa on hyvät ja huonot puolensa.
Niin..
Ja teet kaikkien muiden vakkarien työt mielellään näiden istuessa jauhamassa paskaa,leikkimässä tietokoneella, olemalla jatkuvasti lomilla.Ja tämä kun on tapa vähän jokapaikassa.
Ja saamassa edut,terveydenhuollon,tuotantopalkkiot,rahastot, jotka kuuluisivat kaikille työntekijöille.
Mutta..Ei vuokratyöntekijöille.Vuokratyö on edelleen Amerikkalaisen paskamallin yhteiskunnan tuotosta.
Keikkailetko vielä kolmekymmentä vuotta?Terveytesi pettää todennäköisesti aikanaan ja mitäs jää käteen jostain vuokratyöstä?
Ja miten on sen asian suhteen,että olisit vittumaisella työnantajalla, joka soittelee seuraavalle työnantajallesi kaikkea ja toisinpäin?Voipi olla,että ei saa niitä vuokratöitä.
Työsuhdeturva..Ei ole.
Jos sinulla oikeasti on tälläistä tapahtunut, ihmettelen miksi et uskalla mainita tämän vuokrafirman nimeä? Kerro vaan, monta ihmisti kiinnostaa...ja ei varmaan kannata valehdella / keksiä, siitä voi saada herjaus syytteen ;)
Yleistäminen on paha juttu...monilla muilla on varmasti myös paljon hyvää sanottavaa vuokrafirmoista...
Tiesitkö että jos niitä ei olisi, olisi suomen työttömyysprosentti PALJON suurempi :) Joten kannttaa katsoa asioita hieman laajemalta näkökannalta :) En tarkoita että kaikilla vuokratyönantajilla olisi puhtaat jauhot pussissa, mutta ainakin itse tiedän paljon hyvää monesta firmasta.
kyseessä on vain yksi vuokrafirma, sen varmaan kaikki käsittää. totta tuo tarina on mutta yritysten nimiä en viitsi laittaa tänne julkisesti koska enhän minä ole varma onko ne kusettanut vai ei, kuten kirjoitin. kunhan luulen niin.
Tais olla cl-yhtiöpalvelu turun alue