Elikkä kohta jos pääseen englannin kieliseen koulutukseen Suomessa niin tänne minua ei mikään koulun jälkeen vedä ja sydäntäni lähinnä on britit.
Haluaisin siis tiedustella millasta on työskennellä briteissä suomalaisena? Onko kukaan näissä Multilanguage töissä, missä pääsee hyödyntämään suomea?
Haluaisin siis tiedustella millasta on työskennellä briteissä suomalaisena? Onko kukaan näissä Multilanguage töissä, missä pääsee hyödyntämään suomea?
Vastaukset 15
Vanhimmat
suoraan englantiin opiskelemaan? Mitä turhaan kykkiä Suomessa, jos et kerran viihdy. Ja turhaan mihinkään multilanguage hommiin, opiskele itsellesi kunnon ammatti!
täällä vaan se koulutus on ilmaista...
Pyydä Kelalta rahaa...
riippuvat täysin omista/vanhempiesi varallisuudesta. Ainakin kun minä siellä opiskelin. Älä mieti koulutusta rahassa, ajattele itseäsi ja tulevaisuuttasi. Englannissa ehdit myös tekemään opintojen ohella töitä. Työpaikka (tarjoilu, admin data entry, etc.) on helppo saada.
Joten tutkipa tuota tukiasiaa. Löytyisikö UCASin sivuilta jostain lisätietoa?
http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/index.htm
Ja oikeasti, unohda ne multilingual paikat. Opiskele vaikka management & logistics, kova sana tällä hetkellä. Suosittelisin opiskelemaan päälle saksaa tai ranskaa.
Englannissa suhtaudutaan työmarkkinoilla aika nihkeästi ulkomaiseen koulutukseen, sillä heillä on koulutettua väkeä omastakin takaa. Tämän lisäksi kielitaitosi ei tule olemaan yhtä hyvä, jos opiskelet Suomessa. Varmasti töitä löydät, mutta asemasi olisi parempi jos sinulla olisi sieltä koulutus.
muutenkin. Tuntuu että työkokemusta arvostetaan monin verroin enemmän. Moni opiskelija tekee töiden ohella töitä, tai on pitänyt A-levelsien jälkeen välivuoden jonka aikana yleensä työskennellään ja matkustellaan.
Suomessa kaikki on yhtä tenttisuorittamista ja kaikki pitää tehdä putkeen, jottei vaan putoa kelkasta. Ja opiskelua rakastetaan! Varmaan edelleenkin yliopisto-opiskeluja venytetään turhaan ja vuosia.
Suosittelen alkuperäiselle kirjoittajalle Englantiin muuttoa. En usko että tulet katumaan. Jos joudut vähän lainaa ottamaankin tai töitä tekemään, kaikki tämä tekee sinusta vain vahvemman ja oma-aloitteisemman ihmisen.
Näin on, Briteissä pidetään tosi outona että on 25-vuotias vastavalmistunut ja ilman työkokemusta. Suomessa on normaalia lojua koulussa kolmekymppiseksi asti, mutta Briteissä ollaan kolmekymppisenä jo monta vuotta oltu töissä ja yleensä korkeammassa asemassa. Suomessa käydään kaiken maailman kouluja, jopa tarjoilijatkin on koulutettuja.
kouluttautua tarjoilijaksi. Itse aikoinani tein silver service homma Ascotissa asti. Catering firma piti tunnin koulutuksen ja siinä sen homman oppi töitä tekemällä. Hygieniakorttia vastasi puolen tunnin luento keittiön/omasta hygieniasta. Keittiöissä tuli välillä väsättyä salaatteja eikä kukaan kysellyt salmonellatestien perään.
Tuntuu että brittinuoret ovat paljon valveutuneempia elämästä ja työnteosta ja heillä on tietyllä tavalla realistisemmat ajatukset tulevaisuudestaan. Myös se, että tajutaan että jostain se pitää aloittaa. Suomessa opiskellaan yliopistotutkinto ja sitten nirppanokille ei kelpaa muu kuin oman alan työt (mitä ikinä tämä sitten tarkoittaa kun ollaan opiskeltu vaikka ympäripyöreitä humanistisen alan aineita).
Toki suomalainen yleissivistys on laajempaa, mutta se kun ei aina tavallisessa elämässä auta.
Englanti on aika viidakko eikä siellä kyllä suomalaisella asenteella pitkälle pääse..
Minäkin aikoinani olin etelä-Englannissa tarjoilijana, ja tosiaan ei kyllä vaatinut kuin puolen tunnin koulutukset (tässä on keittiö, tosta haetaan lautaset ja tuonne ne viedään), ja hygienia koulutus katti yhden videon katsomisen... Sielläkin meininki oli se, että suurin osa tarjoilijoista oli espanjalaisia tai muita, jotka eivät puhuneet sanaakaan englantia. Yksi ei jopa tiennyt mitä tarkoittaa 'salt' (espanjaksi 'salta'...:)
Suomessa tosiaan kuvitellaan että kun olet 10 vuotta lukenut jotain taivaanrannanmaalausta yliopistossa, niin sen jälkeen maailman ovet aukenevat sinulle ja ulkomailla kilpaillaan siitä kuka saa sinut töihin. Tällaiset asenteet aika hyvin karistuu kun opiskelee muualla, tulee juuri tätä mainitsemaasi realismia kehiin, ja tajuaa että tärkeintä on omat saavutukset, persoona ja kova työ, eikä mikään pelkkä koulutodistus.
Kannattaako minun lähteä lukion jälkeen Britanniaan töihin??? en oikein tiedä mitä tekisin lukion jälkeen..... olen kuullut että Briteissä saa töitä aika hyvin vaikka ei ole koulutusta......? ärsyttää kun suomessa ei saa töitä edes tiskaamaan ellei ole kouluttautunut siihen!!! :(
vielä tuohon että olen kuullut että Britanniassa arvostetaan suomalaista koulutusta, nii että he ottaisivat mielellään töihin suomalaisia, jotka ovat kouluttautuneet............ en sit tiiä....
osaavat pistää Suomen maailman kartalle:D
Britit eivät periaatteessa arvosta muuta kuin omaa koulutustaan, mutta ovat sentään huomanneet että ulkomaalaiset saattavat olla uutterampia ja luotettavampia työntekijöitä.
Mikä ettei, mene vaan Englantiin..mutta älä mene tiskaamaan. Hae vaikka johonkin call centeriin jossa voit aluksi palvella suomeksi. Kun kielitaito ja työkokemus karttuu, hakeudu muihin hommiin.
Call centeriin pääsee ilman koulutusta kunhan vain hurmaat ne haastattelussa ja teet hyvän hakemuksen.
Millainen tämä call center sitten on? Periaatteessa minulle käy mikä työpaikka tahansa... :)onko kenelläkään muulla kokemusta asumisesta ulkomailla?? briteissä tai muualla?? Kertokaa lisää!! :)
on asiakaspalvelua, markkinointia, myyntiä tai teknistä tukea joko inbound tai outbound puheluina. Yleensä aika tylsää työtä ja pomot sekä työkäytännöt useissa paikoissa älyttömiä, mutta antaa sinulle hyvän pohjan toimistossa työskentelemiseen. Useat pääsevät hyvin työelämässä eteenpäin kiduttuaan jonkun aikaa ulkomaalaisessa call centerissä.
Suosittelisin rekisteröitymään Manpowerin erityisyksikön sivuilla:
http://www.manpowerabroad.com/
Tai katso englannin Monsterista vaikka hakusanalla Finnish. Kyllä sieltä jotain löytyy.
Belgian Sitel oli kuukausi pari sitten epätoivonen ja haki suomalaisia Nokian helpdeskiin. Tarjoutuivat myös antamaan relocation rahaa. Kyllähän töitä löytyy!
Muista, että CV ja hakukirje täytyy olla hyvin kirjoitettuja. Koska sinulla ei ole paljon työkokemusta, sinun täytyy kirjoittaa ytimekäs itsesi markkinointikirje - mielellään virheettömällä englannilla.
No jaa, aina tuota jaksetaan toitottaa että briteissä on muka jotenkin 'realistisempi' meininki, no onhan se mutta myös meininki yhteiskunnassa on paljon karumpaa eikä kunnon töitä ole kuin omille. Ottavat mielellään tyhmiä suomalaisia tekemään hanttihommia muiden siirtomaista tulleiden sekaan.