Hei
Onko jollain tietoa alan johtavien kiinteistönvälitysfirmojen palkoista, etenkin se kolmikirjaiminen kiinnostaa. Onko joku pohjapalkka ja sen päälle provisiot myynneistä ja myyntiin hankinnoista?
Muita kokemuksia työskentelystä näissä alan johtavissa ketjuissa tai muissa firmoissa?
Onko jollain tietoa alan johtavien kiinteistönvälitysfirmojen palkoista, etenkin se kolmikirjaiminen kiinnostaa. Onko joku pohjapalkka ja sen päälle provisiot myynneistä ja myyntiin hankinnoista?
Muita kokemuksia työskentelystä näissä alan johtavissa ketjuissa tai muissa firmoissa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
tärkein työkalu-harjoittele sen käyttöä, ja soita firmaan/firmoihin.
näsäviisastelusta, kappas kun en itse huomannut =). Oliskohan noin, että kertovat avoimesti palkkansa noin vain tuntemattomalle. Kertoisitko sinä?
Kiinteisönvälityksessä taivas on rajana. Oma ahkeruus, taito ja tulosnälkä sen ratkaisee. Olin myyntijohtajaksi asti edenneenä kiinteisönvälitysalalla, tunnettu ketju, ja lopussa vuosiansiot n. 120.000 euroa. Tein työtä alalla 8 vuotta, palkka koostui pohja provisio.
Ala on palkitseva rahallisesti, jos taitoa ja halua on.
Kiitos kannustavasta viestistä, kiinnostaisi tietää vielä se,teitkö tämän kaiken oman vapaa-ajan kustannuksella, eli kuinka pitkiä työviikkoja teit ja miten sen koit? Sunnuntait ilmeisesti menee töissä, mutta mites muuten? Ja onko kyse pääkaupunkiseudusta? Itse olen pohjanmaalla.
Silloin on myös naimisissa myös työn kanssa, mitä olen tuttujen samalla alalla olleiden kanssa jutellut. Päivystät myös kotona, oli sitten ilta, viikonloppu tai aatto, jolloin ihmisillä on vapaata. Näin on ,että ala on palkitseva, jos on halua ja myyntitaitoa, jota ei kaikilla ole!Ala on kuitenkin vaihtelevaa siinä suhteessa, ettei samanlaista päivää ole eikä samoja naamoja tarvitse katsella joka päivä. Palkkahan tulee myynnistä.
Oliun töissä itäsuomalaisella pienellä teollisuuspaikkakunnalla (kaupunki). Työaika yleensä 50-60 h/viikko, vuoroviikonloppuisin esittelyjä toki päiväsaikaan. Toki olin kännykän päässä myös vapaalla ja lomillakin useimmiten. Tuolla paikkakunnalla onnistui saamaan aika hyviä provisioita isojen teollisuustilojen myynnistä, toki myös asuntokaupoista. Pohjapalkka oli 4900 e/kk.