Vuosilomatiedoista

Yks vaan

Miksei Palkkalaskelmassa olevassa vuosilomatiedot osiossa kohdassa VL.ANSIOT oleva summa ei ole sama kuin RAHAPALKKA KULUVA VUOSI?

Mitä tarkoittaa kohta VL. LISÄT?

Onko tämä VL. ANSIOT jotenkin "jäljessä" kulkeva tieto.

Olen tuntipalkkaisena alalla, jossa maksetaan vuosiloma prosentteina työssäoloajalta
maksetusta tai maksettavaksi erääntyneestä palkasta
yli- ja hätätyöstä maksettu korotus mukaan palkanmaksukauden alusta. Eli onko tämä VL. ANSIOT se sarake, josta tämän prosenttilaskun voi laskea, vai kuuluuko se laskea RAHAPALKKA KULUVA VUOSI sarakkeesta?

5

8313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalenterivuosi

      Lomavuosi on 1.4-31.3, joten se on eri kuin kalenterivuosi. VL.lisät = vuosiloma lisät.
      Vuosilomalisää maksetaa työaikalisistä, esim. ilta-, yö- ja sunnuntai korvauksista.
      Lomapalkka lasketaan juuri näistä lomavuoden aikana kertyneistä vuosiloma-ansioista.

      • Byrokraatti

        Tuntuu ihan hurjalta että peruskäsitteet ovat hukassa monella työntekijällä jopa kunnassa!
        KVTES:n mukaan lomavuosi on se kalenterivuosi jonka aikana lomanmääräytymisvuosi päättyy!
        Lomakausi on taas ihan eri juttu, eli se ajanjakso jolloin loma on pääsääntöisesti pidettävä, vaikka lomakauden ulkopuolellakin on tullut yleiseksi käytännöksi pitää ansaitusta lomaoikeudesta huomattava osa.
        Vuosiloma on pidettävä lomavuoden aikana (=kalenterivuosi) vaikka lomavuoden ulkopuolella Suomessa on tullut yleiseksi tavaksi siirtää osa vanhasta lomasta pidettäväksi uuden lomavuoden kevääseen ennen uuden lomanmääräytymisvuoden päättymistä, se on vain POIKKEUS sääntöön, että loma pidetään lomavuoden (=kalenterivuoden) aikana! Tosin tästä poikkeuksestä näyttää tulleen YLEINEN KÄYTÄNTÖ, joka on KVTESn mukaan täysin mahdollinen - mutta ei sen perussäännön mukainen.


      • peruskäsitteet oikein

        Lomavuosi on 1.1-31.12 ja lomanmääräytymisvuosi on 1.4.-31.3. välinen aika. Lomanmääräytymisvuoden aikana ansaitaan lomaa joka pidetään lomavuoden aikana.
        Tämän faktan voi tarkistaa esim. KVTESin sivulta 79!


    • 4+17

      Miksei lomanmääräytymisvuosi ole 1.1-31.12?

    • Tessi Tietäväinen

      Kysy sitä Tessiltä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4074
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1702
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1536
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1484
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1418
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1385
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1326
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1245
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1099
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe