Kiitos, Viron hoitajat!

Kiitos, Viron sairaanhoitajat, ettette alkkaneet rikkomaan suomen hoitajien työtaistelua-vaikka nämä "tietäväiset" täällä odottivat, että nyt haetaan virosta sairaanhoitajia jotka tulevat tänne ILO MIELIN.

No, kysykääpä vielä filippiineiltä, pojjaat...
4307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Emme tarvitse virolaisia hoitajia, koska laki määrää suomalaiset töihin joka tapauksessa.

Äänestä
  • Ja kyseisillä hoitajilla on omakin lehmä ojassa sillä virolaisen sairaanhoitajan palkka on n.650 euroa joten haluavat tänne töihin... en kyllä tuomitse moista aivojen käyttöä jos täältä saisi jatkossa yli 3100 euroa kuukaudessa... kun tuo yli 2800 euroa ei teille kelpaa! Toistetaan nyt vielä kerran tämäkin fakta: Vuonna 2006 vain 2% sairaanhoitajista ansaitsi sopimusten mukaista minimipalkkaa ja joka kolmas ansaitsi yli 2600 euroa, ammatin keskipalkka oli 2500 euroa. Lomanne ovat pidemmät kuin yksityisellä alalla, lisäksi teille on myönnetty virka-asunto (joka on huomattavasti halvempi PK-seudulla kuin normaali yksityisomisteinen).

    Arvon liitolla ja myös teillä on päässyt unohtunmaan että mitenkäs se lopullinen palkka lasketaankaan.

    Äänestä

Se, mitä tällähetkellä neuvosto-suomessa tapahtuu, on pelkkää suomalaista kommunistista touhua! Haistakoon v.....n ne suomalaiset akat, jotka vaatii liikaa rahaa omasta tavallisesta hyvinpalkatusta työstään! Tällaiset kiristykset viittaa selvästi siihen, että suomi on kommunistinen valtio. Itse en ole saanut soviet-finlandista mitää kunnon sairauspalvelua! Vittuun koko suomalainen järjestelmä!

Äänestä

...mahtaa olla hoitajien järjestäytymisaste Virossa? Ainakaan muilla aloilla ei Ay-liikkeellä juuri painoarvoa ole.

Saattaa muuten alkaa löytyä hyvinkin hoitajia sieltä, kun tarjotaan puolen vuoden sopparia suomalaishoitajan palkalla. Ja jos on vaan keikkahommissa täällä, niin verotkin menee silloin Viroon.

Puoli vuotta riittää hyvin. Nämä Tehyläiset, siis suurin osa, tulevat rukoilemaan viimeistään kesällä vanhoja työpaikkojaan huonommilla ehdoilla kuin lähtiessään takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


båepnbåw kirjoitti:

Kiitos, Viron sairaanhoitajat, ettette alkkaneet rikkomaan suomen hoitajien työtaistelua-vaikka nämä "tietäväiset" täällä odottivat, että nyt haetaan virosta sairaanhoitajia jotka tulevat tänne ILO MIELIN.

No, kysykääpä vielä filippiineiltä, pojjaat...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu