Sotaveteraanin

Kirjoitan isoisäni puolesta, sillä hän on vuodepotilas eikä oikein osaa käyttää internetiä.

Hän totesi hoitajien toiminnasta seuraavaa: "hoitajilla on oikeus lakkoilla rahan takia ja jättää ihmisiä hoitamatta, sen vuoksi olimme ilman palkkaa viisi vuotta rintamalla että tulevilla sukupolvilla olisi vapaus tehdä asioita - tai olla tekemättä"
15510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kun mietin, että tämäkö on meidän "lahjamme" 90-vuotiaan Suomen puolustajille?

Äänestä
  • Logiikkasi on siis, että monet potilaat, mm. sotaveteraanit toivovat TEHYltä sellaista lahjaa, että TEHYläiset jättäisivät heidät hoidotta kuolemaan!!???

    Ihme lahjatoiveita?

    No, onneksi lääkärit eivät ole irtisanoutumassa.

    Äänestä

  • heh heh... kirjoitti:

    Logiikkasi on siis, että monet potilaat, mm. sotaveteraanit toivovat TEHYltä sellaista lahjaa, että TEHYläiset jättäisivät heidät hoidotta kuolemaan!!???

    Ihme lahjatoiveita?

    No, onneksi lääkärit eivät ole irtisanoutumassa.

    lääkärit tällä kertaa ole irtisanoutumassa, vähän aikaa sitten olivat. Et taida muistaa / tietää.

    Äänestä

Jokaisella on tietysti oikeus mielipiteeseensä.
Mutta kyllä hoitajilla on aina ollut lakko oikeus!

Mutta verovaroin koulutetut hoitajat on luonnollisesti, kuten muutkin avain ammattiryhmät, poliisit, palomiehet, suojelutyövelvoitteen alaisia.

Suomi on katsos jo aikoja sitten päättänyt, että kyllä lakkoilla saa, mutta se ei saa johtaa ihmishenkien menetykseen.

Äänestä
  • ...että taisi veteraanin kommentissa olla vähän satiiria mukana? Ei tainnut pappa oikein ymmärtää että sisätyötä tekevät tappelevat siitä saavatko 2800 vai 3000 kuukaudessa...

    Äänestä

No eiköhän lähdetä ammuskelemaan kouluihin jos kerran hän on sitä mieltä että ihmisillä tulee olla vapaus tehdä asioita?

Ei ihmisten murhaaminen rahan takia ole kenenkään vapaus.

Äänestä
  • Kyllä huomaa kuinka olet korkeakoulutettu...olet palkkasi ansainnut

    Äänestä

  • Ei ihmisten murhaaminen rahan takia ole kenenkään vapaus.

    => siispä lusikka kauniiseen käteen ja ensi viikolla töihin normaalisti

    Äänestä

  • joko insuliinilla tai hoitamatta jättämisellä näyttää olevan tehyläisten vapaus!

    Äänestä

No tässä olis Tehyllä tilaisuus saada sympatiat puolelleen, tinkisivät 10 % vaatimuksistaan (70 milj. ) joka korvamerkittynä ohjattaisiin näiden todellisten sankareiden viimeisien vuosien tukemiseen....

Äänestä

ei hänkään ollut viittä vuotta rintamalla sen takia, että tehy saa jättää ihmisiä kuolemaan.

Ei kai isoisäsi sano onnettomuuspaikalta pois lähtevälle, että oikein menee, tämän vuoksi taistelin, että sinulla on vapaus joko auttaa tai jättää kuolemaan.

Kannatta varmaan vielä jutella isoisän kanssa...

Äänestä
  • tehy kuumeen sekoittamia hoitureita?

    Äänestä

Pahoittelen epäselvää tekstiä, mutta kyllä Ukin viestin sisältö oli juuri se, mitä useimmat ajattelikin eli kyllä hän VASTUSTAA tälläistä toimintaa jossa veteraanit ja vastasyntyneet laitetaan ensimmäisinä tulilinjalle.

Äänestä
  • paljon ukille terveisiä. Tuntuu olevan vielä hyvässä iskussa henkisesti!

    Äänestä

Hoitamatta jättämisestä voi joutua rikosoikeudelliseen vastuuseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näkemys asiaan kirjoitti:

Kirjoitan isoisäni puolesta, sillä hän on vuodepotilas eikä oikein osaa käyttää internetiä.

Hän totesi hoitajien toiminnasta seuraavaa: "hoitajilla on oikeus lakkoilla rahan takia ja jättää ihmisiä hoitamatta, sen vuoksi olimme ilman palkkaa viisi vuotta rintamalla että tulevilla sukupolvilla olisi vapaus tehdä asioita - tai olla tekemättä"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu