Värinpoisto!

Elikkä, minulla on nyt tummanruskeat/mustat, pitkät hiukset. Tahtoisin takaisin punaiset hiukset jotka minulla olivat ennen mustaa. Olen menossa maanantaina kampaajalle ja mietin, tarvitsenko värinpoiston? Paljon se maksaa kampaajalla ja jäävätkö hiukset kampaajan värinpoistosta parempaan kuntoon kuin itse tehdystä poistosta? Ja eikö yksi värinpoisto riittäisikin, sillä siitähän jää oranssit hiukset, joiden päälle tummanpunainen tarttuu aika hyvin?
2358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Melko varmasti ammattitaitoinen kampaaja saa aikaan parempaa jälkeä kuin kotitekoisesti saisi. Riippuu pitkälti hiustesi laadusta (jokaisellahan on vähän erilaiset hiukset), kuinka pahasti ne kärsivät värinpoistosta. Uskoisin kuitenkin, että jos värinpoiston otat tummiin hiuksiin, saa sen kampaajalla aika hyvin poistettua. Jos shokkivärillä olisit ajatellut värjätä, se olisi todennäköisesti vaatinut vielä yhden valkaisun jotta se oranssi oltaisiin saatu pois - mutta jos ajattelit tummanpunaista, se kyllä tarttuu hyvin värinpoiston jälkeisiinkin hiuksiin. Kampaajalta on myös turvallista kysellä lisää tästä, ja hän varmasti tietää mikä on hiuksillesi sopivinta.

Pitkissä hiuksissa värinpoiston kaltaisen, kuluttavan prosessin jäljet näkyvät toki paremmin kuin lyhyissä hiuksissa. Toisten hiukset kestävät sen paremmin kuin toisten.

Äänestä

Itse olen käyny värinpoistossa kahdesti.. Aina kampaajalla, en lähtisi edes kotona yrittämään.

Kannattaa mainita kampaajalle, että haluat hiuksesi kunnon säilyvän mahdollisimman hyvänä, sillä vaikka kampaajat ovat ammattilaisia, hekin voivat erehtyä (oma kokemus). Varsinkin jos aioit värjätä punaiseksi, tuskin tarvitset niin rajua poistoa.

Ja kannattaa erityisesti pyytää hyvät hoitoaineet hiukseen kun hiuksiasi pestään, tai/sekä pesun jälkeen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Elikkä, minulla on nyt tummanruskeat/mustat, pitkät hiukset. Tahtoisin takaisin punaiset hiukset jotka minulla olivat ennen mustaa. Olen menossa maanantaina kampaajalle ja mietin, tarvitsenko värinpoiston? Paljon se maksaa kampaajalla ja jäävätkö hiukset kampaajan värinpoistosta parempaan kuntoon kuin itse tehdystä poistosta? Ja eikö yksi värinpoisto riittäisikin, sillä siitähän jää oranssit hiukset, joiden päälle tummanpunainen tarttuu aika hyvin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu