Näin toimivat "lainkuuliaiset" tehyläiset Turussa:
http://www.iltalehti.fi/turku/200711176860975_tu.shtml
Tehyn johto on antanut hoitajien ymmärtää, että näin tulee toimia.
Tästä tulee rangaistuksia sekä hoitajille, että laittomuuksiin kannustaneille Tehyn johdolle ja luottamusmiehille.
http://www.iltalehti.fi/turku/200711176860975_tu.shtml
Tehyn johto on antanut hoitajien ymmärtää, että näin tulee toimia.
Tästä tulee rangaistuksia sekä hoitajille, että laittomuuksiin kannustaneille Tehyn johdolle ja luottamusmiehille.
Vastaukset 20
Vanhimmat
älä ota paineita ettet rumenna suomikuvaa
http://www.hs.fi/kuvat/iso_webkuva/1135220728988.jpeg
kyllä tappaa.
puutarhassa.
"Rahat tai henki!" luki tehyläisten mielenosoittajien banderolleissa.
Kaipa se tarkoittaa, että että Tehy tappaa, jos rahaa ei tule.
ymmärsin. Eiks tuollainen ole kiristämistä?
köyhistä kurjista kansalaisista joilla ei ole rahaa Mehiläiseen.
....vaan Suomen hallitus tappaa. Miettikääpä itse jos olisitte tyytymättömiä palkkaanne ja silti teidät pakotettaisiin lailla töihin. Ei varmaan kivalta tuntuisi.
Seuraavaksi koko kansalle viinanjuonti-ja tupakointikielto. Nekin tappavat. Autoilukielto kun liikenteessä kuolee liian monta. Rasvansyöntikieltolaki koska se tappaa sydän- ja verisuonitauteihin. Ja tietenkin puhelimeenvastaamispakkolaki ja kotonapysymispakkolaki että olet aina tavoitettavissa.
Kyllä me hoitajat olemme näköjään Suomen tärkein ammattikunta.
...tässäkään työtaistelussa, Tehy on.
Tehyn mielenosoitusiskulause oli "rahat tai henki", tyhmempikin näkee, että Tehyllä on tappamisen meininki.
jos kuntatyönantaja ei anna rahaa niin se on vastuussa hengistä. Me ollaan VAIN pieniä sisar hentoja suurten miesten maailmassa.............
jos tuolla tasolla elät,
kaiken uskot, mitä kerrotaan,
ei kovin hyvin voi elämässä mennä,
pakko työhön tuo velvoite on kohtuuton.
Jos olisin varanna vaikka matkan tai olisin mökillä saman vaikka sanktio tulee mitä siitä..
Ihan älytöntä ja jos nyt terveyskeskus maksut nousee..varmaan moni asiakas lopettaa siellä juoksut.
tälläisen systeemin. Rahat tai henki meininki. PESOSKA VASTUUSEEN YLLYTYKSESTÄ.
Veikkaisin, että ainakaan tuollainen käyttäytyminen ei tule antamaan "sympatiapisteitä" julkisuudessa, kyseinen laki kuitenkin linkittyy kiinteästi potilasturvaan. En oikein ymmärrä työpaikalla pakoilua. Tulee vaan mieleen, että miksi tähän on päädytty - ymmärtääkseni siksi, että suojelutyövelvoitteista ei päästy sopuun. Aina ennen työtaistelujen yhteydessä tästä on päästy sopuun - muidenkin ammattiryhmien kanssa ja eikös lääkäritkin olleet lakkonsa aikana kuitenkin tekemässä ns. suojelutyön piirissä olleita hommia vai muistanko väärin ?
Laki on kuitenkin laki, on Suomessa muitakin ns. velvollisuuslakeja - kuten yleinen asevelvollisuuslaki, vaikka ei täysin samanlaisesta laista tässä olekaan kysymys.
Voisi heittää kysymyksen, että onko sitten oikein suomalaisia miehiä kohtaan, kun kaikkialla muualla maailmassa - edes Euroopassa ei enää ole yleistä asevelvollisuutta ja miehet eivät ole velvollisia tulemaan esim 6 - 12 kk:ksi palveluun ? (tämä kysymys ei ole maanpuolustuksellisesta näkökulmasta, vaan lähinnä tasa-arvoisesta)
Hoitajille lailla säädetty työvelvoite ei ole orjatyötä, koska työstä saa 30% korotettua palkkaa.
Oikeasta orjatyöstä ei saa palkkaa.
Suomen ainoat todelliset orjatyöläiset ovat varusmiehet.
Varusmiehiä ei irtisanoutuminen auta, siitä joutuu vankilaan.
Varusmiesten palkattomuus ja orjatyö on oikea tasa-arvokysymys.
Hoitoalalla palkkaus on tasa-arvoinen ja linjassa muihin ammattiryhmiin nähden.
teistäkin lippispääruikuttajista olis valmis menemään pakkotöihin esim omaan työpaikkaanne irtisanoutumisenne jälkeen?Olkaa nyt edes rehellisiä itsellenne!
Irtisanoutuminen, sitähän Tehy on muistanut mainostaa, tämä on vain työtaistelukeino.
Jokainen hoitaja, joka pakoilee lakia ja jonka vuoksi potilas kuolee, tulisi laitta syytteeseen kuolemantuottamuksesta.
Työtaistelutilanteessa (lakossa) me hoidimme suojelutyön itse työnantajan kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti.
Irtisanoutuneena käyttäydy sitten kuin oikea irtisanoutunut.
Takaisin vanhaan paikkaan ei ole enään hinkuamista.
Olkaa nyt edes rehellisiä itsellenne!
olisimme sairaanhoitajia. Ihan yksi lysti jos vaikkapa paperimies irtisanoutuu, ei taatusti hänellä ole tarvetta mennä irtisanoutumisen jälkeen töihin. Päinvastoin. Luojan lykky, että tuollaiset no höh joutuvat pellolle. Eikä jatkossa sairaanhoitajiakaan juuri tarvita, ostopalvelut tulevat halvemmiksi. Miten on käynyt esimerkiksi siivousten kanssa, ne on ulkoistettu. Kaupungissa, jossa asun, aurauskaluston ja tienhoito yms. ulkoistetaan. Kaupungin työntekijät joutuvat pellolle. Sairaala suljetaan muutaman vuoden sisällä, nyt vielä tehdään muutamia leikkauksia, taitaa olla ortopedia. Synnytykset on aikaa sitten ulkoistettu 100 km päähän. Kaupungin palkkalistoilla ei ole kaupungin työntekijöiden palkkojen laskijoita, ne on ulkoistettu ties minne. Ja paljon muutakin. Melkein kaikki on jo ulkoistettu. Näin käy muillekin kunnille, joten ei ole enää paikkoja sairaanhoitajille, kun sairaalat lakkautetaan. Ja nyt sitten tahti vielä kiihtyy.
No miksi suojelutyövelvoitteista ei voitu sopia niin kuin MUUTKIN ovat voineet tehdä ?
Hoitajan ei tarvitse istua kotona ja kiltisti avata oveaan. ei lääninhallitukselle, haastemiehelle tai poliisille. Hän ei ole rikollinen, ei saamassa haastetta. Hän ei riko siinä lakia. lakia hän rikkoo vasta sitten jos nämä ihmiset hänet tavoittaa ja hän ei tule työhön.