Herää kysymys kun tämän Tehyn takia ay-palstalla tälläinen älämölö on noussut nuor-kokomuslaisten ninnoittamana,joilla ei viellä ole korvan korvantakukset kuivunu kunnolla.Ensivuonna sitten on AKT:N ja Paperiliiton vuoro tehdä oma soppari ja nämä samat tyypit ovat sitten taas älämölöä pitämässä vaatimalla työtaisteluoikeuden poistamista suureen ääneen.
Viedäänkö kohta työtaisteluoikeudet
Oikeuksista kiini pitävä
15787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
peiliin,jos sitä olet saanut vielä hankituksikaan.Tunnut senverran persaukinen paperossinpyörittäjä olevan.Kyllä täällä muut,kuin mainitsemasi ovat pääasiassa kiristystä vastaan.Muuta vaan Venäjälle,kommari!
Huvittaa nykyaikana seurata näitä keskusteluja. Otetaan karmeita lainoja ja eletään velaksi. Sit ollaan niin kokoomuslaisia olevinaan...
12 vuotta sitten otetun asuntolainan olen maksanut pois,muita lainoja ei ole ollutkaan ja ehkäpä ei tulekaan.Bruttopalkkakaan ei ole kuin 3135 €/kk.Nähdäkseni saan kannattaa mieleistäni puoluetta,vaikka kommareita.Mutta enpä kannata!
Sinulle nimim vilkaiseppa kommari..
Kyllä on kaamean hianoja sanoja perättäin, ihanko on yliopistossa opiskeltuja?!
Olen huvittuneena seurannut,että kaikista rumimmat sanat löytyvät aina porvarin edustajilta tällä palstalla, mutta vanha totuushan se on, kun ei sanallisesti ole valmiutta enempään,niin kirosanat puhuvat puolestaan, ja älykkyysosamäärä on????
Kyllä maar on wallan hianoa,olla akateemisesti "sivistynyt"...heh
maksaa noita hirveitä velkoja pois niin jo oppositiossa mätänevä vasemmisto on taas itkemässä. Yhyyh.. yhyy.. lisää rahaa kaikille..
Kukahan se täällä elelee velaksi? Hetkelliset pikavoitot tulisi teidän mukaan upottaa juokseviin menoihin, joka tarkoittaisi käytännössä sitä, että tulevaisuudessa ne kulut katettaisiin velkarahalla. Ja sit ollaan niin taloustieteilijöitä olevinaan..
Pelkän ulkomaanvelan korkoihin uppoaa vuosittain niin paljon rahaa, että sillä olisi voitu laittaa koko kuntakentän palkat kerralla kuntoon. Joten eikö olisi paras maksaa nyt tuo velka pois kun siihen on varaakin. Vai pitääkö tuokin paska jättää todellakin viattomille jälkipolville maksettavaksi? Kohtuus se pitäisi olla ahnehtimisellakin..
Koitas muistella kutka oli hallituksessa 1991-1995.Pakko isot D liian myöhään,pankkituki ja ym
kuka oli sitä ennen hallituksessa ja tuon koko sopan keittikin. Oikeisto joutui käytännössä kiehuvan kattilan äärelle ilman vaihtoehtoja toimia. Vähän samaan tapaan kuin tässä tehyn asiassakin. SDP on jättänyt tuon asian täysin heitteille edellisen 12 vuoden aikana, jonka seurauksena homma kiehuu ylitse. Jos ahneet demarit olisivat hoitaneet tuonkin homman jo aikaisemmin, niin koko ongelmaa ei olisi edes syntynyt.
Ahon oli pakko ottaa ulkomailta lainaa saadakseen hyvinvointivaltion edellyttämät toimet tehtyä. Näistä tulonsiirroista hyötyi kaikkein eniten juuri vasemmisto ja sosialistit.
Ja mitä pankkitukeen tulee niin sitä maksettiin aikalailla myös demarien aikana. Joten voitkin aluksi mennä osoittamaan syyttävän sormesi heihin.
Joten itke sinä sossupossu vaan ihan yksinäsi. Minusta valtion velka on tällä hetkellä suurin yksittäinen uhka romuttamaan Suomen hyvinvointiyhteiskunnan. Se ei näytä teitä sosialisteja paljon vaivaavan.. rahaa vaan jakoon.. Ja jos se loppuu niin painetaan lisää.. eikös vaan? Kunnon venäläiseen tyyliin..
Tullaistako kielenkäyttöä nykyään kouluissa opetaan,ei ihme että asiat suomessa on tuossa jamassa.Esittäisin että tutuistuisit paremmin vuosien 1987-1995 tapahtumiin esim.miksei toukokudda 1991 jo käytetty isoa D vaan elettiin vahvan markan politikkaa maksoi mitä maksoi.
Taisi osua maalin kun noin hermostuit,muuten yli 60% tukee Tehyn työtaistelua jos et kaikilta kiireiltäsi ole sitä huomaannut-
Kyllä minäkin kannatan hoitsujen palkankorotusta.
En vaan voi ymmästää korotuksen määrää enkä tapaa,millä palkankorotus yritetään kiristää.
Ja se 60%.Jos kansalta kysyttäisiin suoraan,kannatatko Tehyn kiristystä,kannattajia olisivat ainoastaan Tehyn jäsenet,sekä heidän avio/avopuolisonsa.
Ensinnäkään minä itse en kuulu Tehyyn,mutta muistelaan Tehyn v 1995 tapahtumia uudelleen jolloin sujelutyö oli voimassa.Työnantaja kierrätti silloin porukaa töissä oman halunsa mukaan ja näinollen työtaistelun vaikutus jäi vähäiseksi ja Tehy joutui tyytymään minimikorotuksilla tullessen soppariin hampaita kiristellen.Tämän työtaistelun seuraus ainoastaan oli se että,ei akuutit leikkausjonot piteni ja sairaulomat jatkuivat normaalia pitempään aiheuttaen lisäkustannuksia yhteiskunnalle.Nykyisessä työtaistelussa minä ihmettelen suuresti sitä miksei valtio tule vastaan suuremalla tarjoksella koska meidän kokonaisveroaste on noin 76% tienatusta palkasta josta,kunta vie veroa 16-22& välillä kirkko 1-2% ja loputhan meneekin valtiolle takaisin välittöminä ja välillisinä veroina.
oli pitkästä aikaa jotakin
järkevää tällä palstalla.
ole ainoa ala Suomessa, jonka työntekijät luulevat tai tietävät olevansa palkkakuopassa. Katsotaan nyt miten neuvottelut edistyvät tänään ja ensiviikko lakkoillaan.
ovat parhaimmillaankin pelkää räksyttämistä ja louskuttamista..
mutta ei toivottavati yhtä vastuuttomasti toteutettua. Ihmishenkiä ei ennenkään ole työstaistelulla vaarannettu ja hyvin on mennyt. Pitäkää ay-liikkeen maine puhtaana, tehystä on tullut terroristijärjestö.