Joo olen aina kärsinyt selluliittimuhkuroista pakaroissa, olen pieni kokoinen ja aina harrastanut säännöllistä liikuntaa, välillä jopa elänyt sen mukaan. Ruokavalio aina kevyttä.
Ikää vasta 20v. olen käynyt ihotautilääkärillä ja kyseessä todellakin on selluliitti, ei mielikuvitus.
Olen kokeillut Vichyn body slim, (tai oliko nyt slim body.. vaiko sekään..) mutta kuitenkin luvattiin että tasoittaa ihoa ja kaventaa..
Ihan ok, mutta ei se kyllä selluliittiin vaikuttanut.
Vichyllä on nimittäin ihan kunnon selluliittiin tarkoitettu voide, en sitä ensimmäisellä kerralla hankkinut koska tod. kallis tuote (about 60e).
Tietääkö kukaan tuloksista?
Jos tiedät jonkun toisen merkkisen selluliitti voiteen mikä on toiminut hyvin, kerrothan!!! :)
Hinta olisi myös kiva tietää.. :)
Vichyn selluliittivoiteet???
6
3057
Vastaukset
- ---------------------------...
olen testannut vichyn voidetta (ja lukuisia muita), auttaa hetkellisesti, koska kiristää ihon pintaa. Mutta sellu palautuu aika äkkiä. Ainut keino on liikunta ja ruokavalio. Valitettavasti selluun vaikuttaa myös perintötekijät. Itse olen hoikka ja elän terveelisesti, mutta silti sitä sellua tuppaa olemaan, alistun kohtalooni :)
- tuotanoin
Tässä on itse juuri sitä ihmetellyt, että olen liikkunut koko elämäni ja kummallakaan vanhemmistani ei ole taipumusta selluliittiin... Nimittäin jos se perinnöllistä olisi...
Ja minulla kuitenkin sitä aina on ollut.
Olen vähän alipainoinen kokooni nähden, mutta ruumiinrakenteeni on lihaksikas juurikin jatkuvasta treenauksesta. Silti selluliitti pysyy pakaroissa ja takareisissä sitkeästi.. - liian rankka
tuotanoin kirjoitti:
Tässä on itse juuri sitä ihmetellyt, että olen liikkunut koko elämäni ja kummallakaan vanhemmistani ei ole taipumusta selluliittiin... Nimittäin jos se perinnöllistä olisi...
Ja minulla kuitenkin sitä aina on ollut.
Olen vähän alipainoinen kokooni nähden, mutta ruumiinrakenteeni on lihaksikas juurikin jatkuvasta treenauksesta. Silti selluliitti pysyy pakaroissa ja takareisissä sitkeästi..treeni aiheuttaa sellua. siihen vielä huono aineenvaihdunta ja kenties huono/liian vähäinen ruokavalio, niin ei tartte kauan ootella sellua. sellun vois saaha pois venyttely ja aerobisella -harjoittelulla, mutta punttitreeni kannattaa unohtaa jos sellun haluaa pois. tai ainakin tehä sitä tosi pienllä painoilla ja pitkillä sarjoilla sellualueelle. ja siihen menee aikaa. todennäkösesti puol vuotta on lyhyt aika sen hävittämiseksi.
- senverran
liian rankka kirjoitti:
treeni aiheuttaa sellua. siihen vielä huono aineenvaihdunta ja kenties huono/liian vähäinen ruokavalio, niin ei tartte kauan ootella sellua. sellun vois saaha pois venyttely ja aerobisella -harjoittelulla, mutta punttitreeni kannattaa unohtaa jos sellun haluaa pois. tai ainakin tehä sitä tosi pienllä painoilla ja pitkillä sarjoilla sellualueelle. ja siihen menee aikaa. todennäkösesti puol vuotta on lyhyt aika sen hävittämiseksi.
että syömäsi rasvan laatu vaikuttaa selluliitin muodostumiseen. Eli jos on tullut syötyä huonoja rasvoja, vaikka ei siitä lihoisikaan, vaikuttaa ne selluliitin muodostumiseen.
- voi olla..
senverran kirjoitti:
että syömäsi rasvan laatu vaikuttaa selluliitin muodostumiseen. Eli jos on tullut syötyä huonoja rasvoja, vaikka ei siitä lihoisikaan, vaikuttaa ne selluliitin muodostumiseen.
Monirakkulaiset munasarjat... olettaisin tämän myös selluun vaikuttavan kun se kerta aiheuttaa insuliini vastustusta pinta kudoksissa (laihtuminen vaikeaa ja lihoaa herkästi). En tiedä onko tuosta mitään tieteellistä näyttöä..:)
- eka asioista selvää
liian rankka kirjoitti:
treeni aiheuttaa sellua. siihen vielä huono aineenvaihdunta ja kenties huono/liian vähäinen ruokavalio, niin ei tartte kauan ootella sellua. sellun vois saaha pois venyttely ja aerobisella -harjoittelulla, mutta punttitreeni kannattaa unohtaa jos sellun haluaa pois. tai ainakin tehä sitä tosi pienllä painoilla ja pitkillä sarjoilla sellualueelle. ja siihen menee aikaa. todennäkösesti puol vuotta on lyhyt aika sen hävittämiseksi.
Ei todellakaan ole noin! Juuri isoilla painoilla tehdyt lyhyet sarjat saavat aikaan lihassolujen kasvuun, mikä taas polttaa lihaksen päällä olevaa rasvaa (sellua) ja saa alueen kiinteytymään. toki aerobista treeniä pitää olla lisäksi, mikä taas auttaa koko kehon rasvan vähenemiseen (myös sellun), mutta juuri paikallisiin alueisiin tehoaa kiinteyttämisen kannalta naisten kammoksuma rankka punttitreeni.
Itse olen nainen ja liikunnan ammattilainen ja kuullut usein, että: "ei voi tehdä liian isoilla painoilla, kun sitten vaan isoontuu entisestään..." ja oikeesti näin ei ole. jos syö oikeaoppisesti, harrastaa aerobista ja anaerobista liikuntaa, on tulos paras mahdollinen, koska aerobinentreeni polttaa kehosta rasvaa yleisesti ja lihastreenin on tarkoitettu kiinteyttävän juuri haluttuja paikkoja.
Toki baletti tanssijat ovat pitkäkestoisen tanssitreeninsä vuoksi laihoja ja kiinteitä, mutta kenellä tavallisella ihmisellä on mahdollisuus treenata tanssimista 6 h/päivä ja samanaikaisestiu pitää kehon rasvat lähes anorektisella tasolla? Kyse on ammattiurheilijoista, jotka tekevät sitä työkseen.
Muu tavallinen kansa taas istuu toimistossa 8h/pvä työkseen, joten sen ajan ulkopuolella olevan treenin pitäisi olla mahdollisimman monipuolista, jos selluliitista todella haluaa eroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1963827Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812086Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin822023Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481956Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.831894Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b621613Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421076Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276976- 67894
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98846