Erosin tehystä kun eivät syksyllä hyväksyneet tarjousta vaan lähtivät räyhäämään.Nyt olen liittoihin kuulumaton samoissa töissä kun muut tehyläiset,saan tietenkin samat korotukset kun tehyläisetkin.Jos näin ei käy niin oikeudessa se ratkaistaan laki ei salli huonompaa palkkaa mulle.
Miksi liittyisin tehyyn
en tule
10514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pidä pintas.
Asiallinen työtaistelu on eri asia kuin Tehyn nyt masinoima rettelö.
näin minäkin teen ei paljon tehyt pitele.
Rikkuri oot. Kannattaisi vaihtaa alaa.
ei pätevöidä sinua hoitajana millään lailla. Annan mielummin itseäni hoitaa tehystä eronneen, omilla aivoilla ajattelevan hoitaja, joka ei lähtenyt massahurmokseen mukaan.
jotka uhkailevat ja kiristävät ihmisten terveydellä
ja hengellä?
???
Perustuslaki, työsopimuslaki, yhdenvertaisuuslaki...
Tehy yrittää vedättää ihmisiä, joilla aivokapasiteetti ei riitä ajatteluun. Tehy on typerysten joukkohurmosta.
Jos tietää olevansa hyvä työssään, voi ihan hyvin perustellusti pyytää lisää liksaa. Se TES määrittelee aina vain minimin, kukaan ei kiellä pyytämästä enempää eikä maksamasta enempää.
joka ohjaa lainkäyttöä. Sen ja tasa-arvoisen kohtelun perusteella tulee tämä asia esitellä työnantajalle. Jos asiassa joudutaan oikeuteen saakka, asia ratkaistaan yhdenvertaisuusperiaatteen ja tasa-arvoisen kohtelun perusteella hakijan eduksi.
Onko joku siis jossain pyytänyt selkärangattomia työtaistelun pakenijoita liittoon? Vai miksipä kerroit, että et aio liittyä?
Eikös tehy ole jo tehnyt selväksi, että ilman sanktioita takaisin otetakaan.. Onko se sinusta kutsu; "Tule liittoomme"?
...Erosin tehystä kun eivät syksyllä hyväksyneet tarjousta vaan lähtivät räyhäämään...
Viisas päätös. Jos haluat liittoon kuulua, niin onhan Super ja JHL.
...Nyt olen liittoihin kuulumaton samoissa töissä kun muut tehyläiset,saan tietenkin samat korotukset kun tehyläisetkin...
Näinhän siinä taitaa käydä. Vaikka Tehy kuinka teki sopimuksen siitä, ettei muille, niin laki menee sopimussäännöksen yli. Samasta työstä tulee maksaa sama palkka, sanoivat tehyläiset mitä vain. Toisaalta, eipä tuo Tehyn sopimus taida kovin tuottoisa olla. Kyllä työnantajalla on se puuttuva 15 euroa varaa maksaa. Eikä varmasti halua noin pienen summan takia oikeuteen lähteä.