Jos "apteekkarit" lakkoilisivat kuin TEHY:läiset, ihmishengistä välittämättä, olis paljon helpompi neuvotella paremmat liksat.
Miksei kaikki apteekit ole lakossa?
Pojan-pallero
8689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
koska omistavat apteekin. Tehyläiset eivät olleet lakossa.
Siinäpä hyvä kysymys, johon edes farmaseutti ei osaa vastata. Tosiaan apteekkarit eivät ole lakossa, vaan Farmasialiittohan tuota lakkoa järjestää. Jäsenille tiedottaminen vaan ontuu ja pahasti. Miten valitaan, mitkä apteekit kuuluvat lakon piiriin? Miksi lakko ei koske kaikkia apteekkeja? Miksi avopuolen farmaseutit lakkoilevat ja yrittävät saada 17 prosentin korotusta? Miksi kuntapuoli teki oman sopimuksen ja tyytyi 12,1 prosentin korotukseen? Miksi edes Farmasialiitto ei omista yhtä ainoaa toimivaa laskinta? Halutaan 500 euron korotus, joka on 17 prosenttia palkasta. Lähtöpalkka on vähän yli 2000 euroa, joten 17 prosenttia olisi noin 350 euroa. Peruspalkallakin työskenteleviä farmaseutteja on aika paljon, joten korotukset olisi viisainta laskea peruspalkasta, eikä kaikkien farmaseuttien kokonaisansioiden keskiarvosta.
P.S. Liitosta eroaminen on helppoa. Sähköpostia liiton sihteerille ja se on sillä selvä.
eivät ole kaikki apteekit lakossa, koska ei haluta tappaa ihmisiä lääkkeiden puutteeseen!
No ei ne niin vähällä kuole. Onhan ne apteekit kuitenkin auki esimiesvoimin.
Tiedotus oli tosiaankin ala-arvoista. Aluksi kerrottiin kaikesta vain näin: "kaikki on tarkkaan suunniteltua ja huolella mietityn strategian mukaan edetää, olkaa luottavaisia, uskokaa meihin, asioista ei voida tiedottaa, mutta uskokaa vaan että me ollaan tosi hyvin suunniteltu kaikki".
Eipä oikein vakuuttanut tuo linja.
Nytkin johto voisi tiedottaa aktiivisimmille joukkohysterian valloissa oleville jäsenilleen, että liittoihin kuuluminen on täysin vapaaehtoista toimintaa ja ihminen joka ei liittoon kuulu, ei voi olla rikkuri. Rikkuri on vain sellainen, joka kuuluu liittoon ja ei toimi liiton päätösten mukana.
Liittoon kuulumaton ei ole alunperinkään ollut riittävän vakuuttunut liiton toiminnasta ja yhtämieltä liiton linjauksista. Hyvänä esimerkkinä tuo eccun mainitsema tiedotus ja eriarvoistaminen.
Niin kauan kun liiton yläportaaseen kuuluu muutama liiton keskustelupalstalla lapsellisesti ja asiattomasti meuhkaava henkilö, en tule edes harkitsemaan farmasialiittoon liittymistä. Kaverinikin harkitsee eroamista noiden henkilöiden vuoksi.
huolto, joten apteekkarit ynnä muut joutuvat pitämään apteekkeja auki. Jos näin ei tapahtuisi, tuskin tarvittaisiin edes pakkolakia, sillä pakko on jo olevassa lainsäädännössä.
Mutta en kyllä enää arvosta liiton neuvottelutaitoja. Miten kaikesta luovutaan!! Nyt jo luovuttu lisäkoulutusvaatimuksista ja työaikaakin saatetaan nostaa. Miten voi olla mahdollista, että asioita ajetaan farmasialiitossa huonompaan suuntaa ja tiedottamisessa on todellakin puutteita, vaikka edellisen suuntaisia kirjeitä en kyllä lisää haluakkaan. Suuri palkan korotus ei lämmitä, jos kaikki muut ehdot huononnetaan. Toivottavasti lopputulos on parempi, kuin miltä asiat nyt näyttää. Lakkoilla kyllä jaksaa, mutta on lakolla myös saavutettava jotain.
Tuo liiton perjantainen missä mennään jäsentiedote olisi pitänyt laittaa tulemaan jo kuukausi sitten, että jäsenet olisivat tienneet mistä taistellaan. Erosin, koska en viitsi sokkona ja täysin tietämättömänä taistella jonkun mystisen tavoitteen puolesta. Minulle ei riitä, että joku vain käskee uskomaan ja kertoo että on meillä kyllä huolellisesti laadittu strategia... Kun vielä todellisuus näyttää ihan toiselta!
Nyt kun olen muutenkin pohtinut syvällisemmin liittoon kuulumisen perusteita, olen tullut tulokseen, ettei jäsenyys ole minua varten. Mikään ns. jäsenetu ei ole sellainen jota tarvin ja josta olen valmis maksamaan 30 euroa/kk. Lähipiirissä on lakimies, tavoitettavissa joka päivä, liiton lakimies langan päässä vain parina päivänä viikossa. IAET:hen voi kuulua myös ihan suoraa itsekin. En käytä noita pankki- loma- vakuutus yms. yhtiöitä mitä liitto tarjoaa, koska saan mualta paremmat alennukset. En käytä lomaetuja, koska lomailen ihan muualla. Lehti on huono ja kalenteri on huono, en lue enkä käytä. Olen sen verran ärhäkkä ja hyvissä väleissä apteekkarin kanssa, että en tarvitse luottamusmiestä välikädeksi. Hän kun on vielä huonommin perillä työsuhteeseen ja tesiin liityvistä asioista kuin minä itse.
Ainoa kuulumisen syy olisi nämä neuvottelut parin vuoden välein, mutta kun nekin onnistutaan sössimään jo ennen alkua, niin en näe mitään syytä olla farmasialiitossa jäsenenä.