Kun käyn työkkärissä kysyn virkailijalta välittömästi onko hän löytänyt minulle hakemaani työtä, ja perustelu miksi ei ole löytänyt.sehän on tällaisena työvöimapulan aikana heidän saamattomuuttaan,korottakaa ääntänne ja käyttäytykää muutenkin hermostuneesti ja uhkaavasti.Eipä siinä paljon työnhakusuunnitelmia rustailla vaan äkkiä uusi aika ilmoittautumislappuun.Toiminut erittäin hyvin meikäläisellä.
Ajattelutavan muutos
Työttömänä 330 päivää
3404
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin tuo yksi keino, vaan pitää olla skarppina ettei mene yli.
Sinä olet ottanut asiallisen mutta tiukan käyttäytymismallin itsellesi.Ja se myös toimii.
Pöllöjäkin tarinoita on:
Nimittäin mun entinen avopuoliso hikeentyi hieman kun karenssiuhka oli ilmassa ja se onneton meni hiukan uhkailun puolelle.
Kotiin soitettiin pari tuntia myöhemmin että uhkailu oli mennyt poliisin tietoon.
Jotain se oli mennyt höpiseen pimeistä illoista.(todella ääliömäistä.)
Olin hiukan ällistynyt koska avokas oli kovaa uhoomaan, mutta pehmeä kuin nallekarhu.
Mutta eiväthän ne virkailijat sitä tienneet.
Onhan se niinkin että hyvinkin kiltti ihminen todella ärsytettävänä voi tehdä ihan mitä vaan.
Tyhjää pyöritettän. Tuo oli ihan hyvä pointti - että perustelut pitää vaatia: "Miksi et ole löytänyt työtä" "Miksi, miksi, miksi...."
No paikan nimehän ei ole edes enää työnvälitys
vaan vallan muuta ...
Äänekkyys on aika hyvä konsepti päästä äkkiä työkkärin muijista eroon.
Itse kerroin erittäin asiallisesti, mutta selkeällä suomella ja kovalla äänellä humpuukikurssikokemukseni työkkärissä. Virkailija ei tiennyt, miten olisi nopeimmin minusta eroon päässyt. Minä en ollut huomaavinani sitä, että virkailija yritti ilmaista minulle sen, että voisin jo poistua.
Itse asiassa en tuota kurssia käynyt, mutta sain sinne osoituksen. Heti kun tajusin, minkälaisesta kurssista oli kyse, järjestin itseni järkevämmälle kurssille, mutta seurasin humpuukikurssin toimintaa entisiksi tulleiden kurssitovereiden välityksellä ja tällä perusteella annoin rankan palautteen.
Toinen kerta, kun sain virkailijan yrittämään päästä minusta eroon mahdollisimman pian, tapahtui, kun sain pyynnöstäni osoituksen tukipaikkaan.
Tukipaikka osoittautui sellaiseksi, että se oli roikkunut työkkärissä kuukausikaupalla ilman, että siihen oli ketään osoitettu. Työnantaja oli kyllästynyt odottamaan ja hoiti asian muuten. Minulle tukipaikan olisi voinut antaa jo kuukausia aikaisemmin, vaan ei annettu.
Tulin oitis työkkäriin ja kerroin hyvin yksiselitteisesti, mitä asiasta ajattelin.
Tämän jälkeen emme vaivanneet toisiamme, ei työkkäri minua, enkä minä työkkäriä.