olen rakentanut avantouintipaikan ja sulanapidosta. pikku järvi. miten usein uppopumppua pitää pyörittää noin suurinpiirtein että pysyy avanto auki?
pumppu noin puolessa metrissä ja torvi ylöspäin
sulanapito?
10
13817
Vastaukset
- Sanakko
Meidän rannassa pumppu putputtaa jo nyt valmiiksi,ettei pakkanen yllätä ja jäädytä uimapaikkaa.Teräväreunaisten lauttojen seassa on inha uida.
- jo vuosia harrastanut
Jos avanto ei ole kovin suuri pumpun voi ajastaa. Ulkotiloihin sopivia edullisia ajastimia on tarjolla samatapaisia kuin autoa varten. Jos pakkanen on kova saa pumppu olla vaikka koko ajan toiminnassa. Kansi on taloudellinen vaihtoehto.
- santanderi
Mikälainen pumppu teillä on kerro merkki ja malli Kiitos
- Kastautuja
Asun lähellä järveä.
Naapurissa on rantasauna, jonka (pienehkö) avanto on peitetty valkoisella, veden pinnalla kelluvalla styroksilevyllä. Ilmeisesti kastautumisavanto pysyy silläkin tavalla auki, jos ei ole käytössä pumppua.- Artsi2
Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
Saisko yhteystitoja ? - kairaaja
Artsi2 kirjoitti:
Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
Saisko yhteystitoja ?Hei,
Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden? - On kokeiltu
kairaaja kirjoitti:
Hei,
Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?Jäätä sahatessa ei teräketjuöljyä käytetä. Vesi voitelee ketjun. Öljysäiliö pitää tyhjentää ennen sahaamista. Siltikin kaksitahtiöljystä tulee kalvo pintaan. Sähkösaha voisi olla paras pieniin avannon tekoihin.
Parempi keino on kairata reikä ja laskea uppopumppu kairanreiästä pulputtamaan vettä ja odottaa avannon kasvamista. Kannattaa laittaa uppopumppu kiini johonkin pohjaan pystytettyyn seipääseen tai laiturin päähän, niin että sen saa lähemmäs pohjaa.
- Anonyymi
vanha ketju elohon.
riittääkö 250w uppopumppu pitämään ihmisen mentävää reikää auki?
onko puhdasvedelle tarkoitettu uppopumppu soveltuva järveen vai pitääkö olla jätevedelle sopiva? onko niissä enemmän jotain suotimia? - Anonyymi
Kyse avantoos kerran päivössä, lämmin kusi pittää avantona.
- Anonyymi
kyse hyilyys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3746639Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754273Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443634Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1273609Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1423575Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953569Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2463510Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a133051Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1052794Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi372719