sulanapito?

karavaanari-59

olen rakentanut avantouintipaikan ja sulanapidosta. pikku järvi. miten usein uppopumppua pitää pyörittää noin suurinpiirtein että pysyy avanto auki?

pumppu noin puolessa metrissä ja torvi ylöspäin

10

13234

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanakko

      Meidän rannassa pumppu putputtaa jo nyt valmiiksi,ettei pakkanen yllätä ja jäädytä uimapaikkaa.Teräväreunaisten lauttojen seassa on inha uida.

      • jo vuosia harrastanut

        Jos avanto ei ole kovin suuri pumpun voi ajastaa. Ulkotiloihin sopivia edullisia ajastimia on tarjolla samatapaisia kuin autoa varten. Jos pakkanen on kova saa pumppu olla vaikka koko ajan toiminnassa. Kansi on taloudellinen vaihtoehto.


      • santanderi

        Mikälainen pumppu teillä on kerro merkki ja malli Kiitos


    • Kastautuja

      Asun lähellä järveä.
      Naapurissa on rantasauna, jonka (pienehkö) avanto on peitetty valkoisella, veden pinnalla kelluvalla styroksilevyllä. Ilmeisesti kastautumisavanto pysyy silläkin tavalla auki, jos ei ole käytössä pumppua.

      • Artsi2

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?


      • kairaaja
        Artsi2 kirjoitti:

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?


      • On kokeiltu
        kairaaja kirjoitti:

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?

        Jäätä sahatessa ei teräketjuöljyä käytetä. Vesi voitelee ketjun. Öljysäiliö pitää tyhjentää ennen sahaamista. Siltikin kaksitahtiöljystä tulee kalvo pintaan. Sähkösaha voisi olla paras pieniin avannon tekoihin.

        Parempi keino on kairata reikä ja laskea uppopumppu kairanreiästä pulputtamaan vettä ja odottaa avannon kasvamista. Kannattaa laittaa uppopumppu kiini johonkin pohjaan pystytettyyn seipääseen tai laiturin päähän, niin että sen saa lähemmäs pohjaa.


    • Anonyymi

      vanha ketju elohon.

      riittääkö 250w uppopumppu pitämään ihmisen mentävää reikää auki?

      onko puhdasvedelle tarkoitettu uppopumppu soveltuva järveen vai pitääkö olla jätevedelle sopiva? onko niissä enemmän jotain suotimia?

    • Anonyymi

      Kyse avantoos kerran päivössä, lämmin kusi pittää avantona.

      • Anonyymi

        kyse hyilyys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7712
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7354
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6891
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6732
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      39
      5737
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5710
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5466
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3165
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      866
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      835
    Aihe