sulanapito?

karavaanari-59

olen rakentanut avantouintipaikan ja sulanapidosta. pikku järvi. miten usein uppopumppua pitää pyörittää noin suurinpiirtein että pysyy avanto auki?

pumppu noin puolessa metrissä ja torvi ylöspäin

10

13485

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanakko

      Meidän rannassa pumppu putputtaa jo nyt valmiiksi,ettei pakkanen yllätä ja jäädytä uimapaikkaa.Teräväreunaisten lauttojen seassa on inha uida.

      • jo vuosia harrastanut

        Jos avanto ei ole kovin suuri pumpun voi ajastaa. Ulkotiloihin sopivia edullisia ajastimia on tarjolla samatapaisia kuin autoa varten. Jos pakkanen on kova saa pumppu olla vaikka koko ajan toiminnassa. Kansi on taloudellinen vaihtoehto.


      • santanderi

        Mikälainen pumppu teillä on kerro merkki ja malli Kiitos


    • Kastautuja

      Asun lähellä järveä.
      Naapurissa on rantasauna, jonka (pienehkö) avanto on peitetty valkoisella, veden pinnalla kelluvalla styroksilevyllä. Ilmeisesti kastautumisavanto pysyy silläkin tavalla auki, jos ei ole käytössä pumppua.

      • Artsi2

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?


      • kairaaja
        Artsi2 kirjoitti:

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?


      • On kokeiltu
        kairaaja kirjoitti:

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?

        Jäätä sahatessa ei teräketjuöljyä käytetä. Vesi voitelee ketjun. Öljysäiliö pitää tyhjentää ennen sahaamista. Siltikin kaksitahtiöljystä tulee kalvo pintaan. Sähkösaha voisi olla paras pieniin avannon tekoihin.

        Parempi keino on kairata reikä ja laskea uppopumppu kairanreiästä pulputtamaan vettä ja odottaa avannon kasvamista. Kannattaa laittaa uppopumppu kiini johonkin pohjaan pystytettyyn seipääseen tai laiturin päähän, niin että sen saa lähemmäs pohjaa.


    • Anonyymi

      vanha ketju elohon.

      riittääkö 250w uppopumppu pitämään ihmisen mentävää reikää auki?

      onko puhdasvedelle tarkoitettu uppopumppu soveltuva järveen vai pitääkö olla jätevedelle sopiva? onko niissä enemmän jotain suotimia?

    • Anonyymi

      Kyse avantoos kerran päivössä, lämmin kusi pittää avantona.

      • Anonyymi

        kyse hyilyys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      199
      13360
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6710
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      161
      6345
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      89
      4662
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4602
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      64
      4161
    7. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4141
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3862
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe