sulanapito?

karavaanari-59

olen rakentanut avantouintipaikan ja sulanapidosta. pikku järvi. miten usein uppopumppua pitää pyörittää noin suurinpiirtein että pysyy avanto auki?

pumppu noin puolessa metrissä ja torvi ylöspäin

10

13591

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanakko

      Meidän rannassa pumppu putputtaa jo nyt valmiiksi,ettei pakkanen yllätä ja jäädytä uimapaikkaa.Teräväreunaisten lauttojen seassa on inha uida.

      • jo vuosia harrastanut

        Jos avanto ei ole kovin suuri pumpun voi ajastaa. Ulkotiloihin sopivia edullisia ajastimia on tarjolla samatapaisia kuin autoa varten. Jos pakkanen on kova saa pumppu olla vaikka koko ajan toiminnassa. Kansi on taloudellinen vaihtoehto.


      • santanderi

        Mikälainen pumppu teillä on kerro merkki ja malli Kiitos


    • Kastautuja

      Asun lähellä järveä.
      Naapurissa on rantasauna, jonka (pienehkö) avanto on peitetty valkoisella, veden pinnalla kelluvalla styroksilevyllä. Ilmeisesti kastautumisavanto pysyy silläkin tavalla auki, jos ei ole käytössä pumppua.

      • Artsi2

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?


      • kairaaja
        Artsi2 kirjoitti:

        Tietääkö joku, että tehdäänkö jossakin, myydäänkö jossakin valmiita, avantoon mentäessä vain saranoilla avattavia kansia ?
        Saisko yhteystitoja ?

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?


      • On kokeiltu
        kairaaja kirjoitti:

        Hei,
        Tuosta avannon tekemisestä. Miten te sen avannon siihen jäähän teette? Minulle on sanottu, että moottorisaha on käyttökelpoinen. Minulla tuollainen saha on, mutta eikös se teräketjuöljy pilaa sen veden?

        Jäätä sahatessa ei teräketjuöljyä käytetä. Vesi voitelee ketjun. Öljysäiliö pitää tyhjentää ennen sahaamista. Siltikin kaksitahtiöljystä tulee kalvo pintaan. Sähkösaha voisi olla paras pieniin avannon tekoihin.

        Parempi keino on kairata reikä ja laskea uppopumppu kairanreiästä pulputtamaan vettä ja odottaa avannon kasvamista. Kannattaa laittaa uppopumppu kiini johonkin pohjaan pystytettyyn seipääseen tai laiturin päähän, niin että sen saa lähemmäs pohjaa.


    • Anonyymi

      vanha ketju elohon.

      riittääkö 250w uppopumppu pitämään ihmisen mentävää reikää auki?

      onko puhdasvedelle tarkoitettu uppopumppu soveltuva järveen vai pitääkö olla jätevedelle sopiva? onko niissä enemmän jotain suotimia?

    • Anonyymi

      Kyse avantoos kerran päivössä, lämmin kusi pittää avantona.

      • Anonyymi

        kyse hyilyys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      173
      6064
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      222
      4051
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3485
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      45
      3323
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      25
      3129
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2816
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      64
      2367
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2304
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2290
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe