Olen kokeillut ratsastushousuja kaupassa ja koko 46 on aivan liian kireä. Menee juuri ja juuri jalkaan, mutta ei vyötäröstä kiinni ja pohkeista puristaa todella paljon.
Nettikaupoissa on housuja kokoa 48, mutta en usko sen koon riittävän. Olisiko jollain tietoa, onko jotkut ratsastushousumerkit löysempiä kuin toiset? Löystyvätkö yhtään käytössä?
En kai ole ainoa lihava ratsastaja???
Nettikaupoissa on housuja kokoa 48, mutta en usko sen koon riittävän. Olisiko jollain tietoa, onko jotkut ratsastushousumerkit löysempiä kuin toiset? Löystyvätkö yhtään käytössä?
En kai ole ainoa lihava ratsastaja???
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mmmh. En usko että olet ainoa. :) Oletko katsonut www.horze.fi tai www.hooks.fi ? Siellä on hyvän näköisiä housuja. Voit itse katsoa tarkemmin, jos löytyisi vaikka sopiva koko. :)
jolloin saat varmasti juuri sinulle sopivat housut!
Ainakaan minulle ei tullut sen kalliimmaksi kuin ostaa valmiit kaupasta. Manulla teetätin, hevostarvikeliikkeessä ottivat mitat ja lähettivät eteenpäin, sitten hain housut liikkeestä.
Minulla on EquiComfort-merkkiset, kokopaikkaiset kokoa 46 (eivät ole enää käytössä, kun olen laihtunut ja ovat käyneet liian isoiksi) ja Mountain Horsen kangaspaikkaiset Isoldet kokoa 48. EquiComfortit olivat ensimmäiset housut, mitkä minun päälleni sopivat. Minulle kun tahtoo liikä läski kerääntyä vatsaan, joten sopivia housuja on ollut vaikea löytää.
Mountain Horsen Isolde-malli sopii minulle paremmin, niissä on lyhyemmät lahkeet ja muutenkin malli on miellyttävämpi minun kropalleni. Ovat hyvät edelleen, vaikka olenkin laihtunut :o)
Kuten näkyy, kokonumeroltaan pienemmät housut ovat tässä tapauksessa todellisuudessa isommat, joten kannattaa käydä ihan sovittamassa housuja.
Moro,
Olin aikanaan huomattavasti leveämpimallinen kuin nykyisin. Siltä ajalta löytyy vielä housuja. Isoimmat osti aikanaan 46-numeroa. Olivat Cotton naturals tai vastaavaa. Myös Eurohunter ovat suht laajoja. Nykyiset ovat kokoa 38, mutta voisin ottaa pienemmätkin, vaikka muissa vaatteissa 38 on ok tai jopa vähän iso.
Terveisin
Eikö ratsastushousuja ole sellaisia, mitkä käännetään lahkeista ja sellaisia, joita ei käännetä. Anteeksi tämä aloittelijalle tyypillinen kysymys, mutta luin käännettävistä ja kääntämättömistä ratsastushousuista jokin aika sitten, ja asia jäi vaivaamaan minua, nyt kun ostan toiset ratsastushousut.
Ratsastushousuja on "normaaleja" kapealahkeisia, joiden lahkeet yleensä laitetaan sukkien/saappaiden/säpsien sisään (http://www.hooks.fi/Assets/ProductImages/Large/100074/100074_01.jpg). Sitten on Jodhpur-housuja joissa on alaspäin levenevät lahkeet ja lenkit, jotka laitetaan jalan alle pitämään puntteja alhaalla ratsastaessa (http://www.hooks.fi/Assets/ProductImages/Large/100540/100540_01.jpg).
Molemmat on hyviä. Itsellä on yhdet kumpaakin mallia :)
Sisareni ja "only friends, only talking", massage...cleaning? Horse´s and running?