Onko kenelläkään tuntemuksia Entisen esimiehen sairalloisesta vainosta.Ystävättäreni on joutunut vainon kohteeksi entinen esimies jäi eläkkeelle, mutta hän on valjastanut melko ison joukon jatkamaan vainoamista.Voin vain kuvitella millä älykkyysosamäärällä vainoojat ovat varustettuja, koska antavat eläkeläis - miehen ohjailla elämäänsä.Aina väärintekijän omantunnontuskat kasvavat hallitsemattomaksi.
Vainon kohteena eläminen
Joqo
2407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Olen aikoinaan joutunut esimieheni vainon kohteeksi.
Myös muutamat työntekijät huomasivat mahdollisuuden yrittää päästä niskan päälle, ajatuksena kai oli, että saahan sitä kiusata kun esimieskin niin tekee ja jotain vikaahan siinä täytyy olla, eihän sille muuten noin tehtäisi.
"Myllytys" on vuosien aikana välillä ollut todella hirveää, en tiedä mitään negatiivista asiaa mitä minuun ei olisi yritetty liittää. Töykeää käytöstä on myös osakseni tullut enemmän kuin yhden ihmisen tulisi koskaan kokea. Ammattitaitoni on täysin kyseenalaistettu ja välillä ulkopuolisille on jopa valehdeltu ammattinimikkeeni, jotta eivät tajuaisi, että minua kohdellaan törkeästi, eivätkä työtehtäväni aina ole olleet ammatitaitoni mukaisia.
Irtisanoutumiseni jälkeen työllistymiseni oli vaikeaa, koska kyse oli isosta kunnallisesta työnantajasta ja esimieheni puhui puolelleen myös työhönoton ihmisiä ja muita organisaatioon kuuluvia henkilöitä.
Melko iso joukko siellä oli ja on vielä tänä päivänäkin, jotka pyrkivät kaikin keinoin (myös laittomin) minulle hankaluuksia aiheuttamaan.
Ihmiset ovat kokemukseni mukaan herkkäuskoisia ylemmältä taholta tulevan "informaation" suhteen, koski se sitten työasioita tai työntekijöitä.
Työyhteisön ulkopuolisia ihmisiä osataan "harhauttaa" niin etteivät he tajua mistä on kyse.
Ylipäänsä suurin osa ihmisistä ei halua uskoa, että tällaista tehdään, he mieluummin uskovat ja toimivat mukana, antaen tuhota vainon kohteena olevan elämän.
Tässä kiusaajaliikkeessä yhdistyvät luottamusmiehet, työsuojeluvaltuutetut, työväenyhdistykset, valtuustoryhmät, paikalliset ammattijärjestöt yms. Kuten laulussa sanotaa "jos et ole puolellamme olet meitä vastaan", ja toiminta alkaa kohteen savustamiseksi muualle pois tieltä. Toiminta ei ole riippuvainen kiusaajan ammatista, asemasta eikä varallisuudesta.