Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia Ruotsissa sairaanhoitajana työskennelleiltä. Olisiko jollain tiedossa hyviä välitysfirmoja joiden kautta kannattaisi hakea töihin?
Minkälaiset työnsaantimahdollisuudet Ruotsissa on sairaanhoitajilla eli onko tällä hetkellä kova pula hoitajista? Ja osaako joku sanoa mikä on sh:n keskipalkka Ruotsissa?
Minkälaiset työnsaantimahdollisuudet Ruotsissa on sairaanhoitajilla eli onko tällä hetkellä kova pula hoitajista? Ja osaako joku sanoa mikä on sh:n keskipalkka Ruotsissa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi ottaa välikäsiä mukaan? Hae itse työpaikkasi.
Sen verran kannattaa nähdä vaivaa, niin voi itse neuvotella palkastakin paremmin ja välitysfirmojen kautta useasti täytetään varsinkin ne paikat, joihin kukaan ei suostu vapaaehtoisesti menemään.
Ruotsissa ja Tanskassa tuntuu olevan vähän kaikenlaisista työntekijöistä pulaa. Ja palkatkin on paremmat kuin Suomessa.
Mene sivulle www.zobmo.com, valitse maalistasta Sweden ja kirjoita hakukenttään sjuksköterska ja pitäisi löytyä sopivia työpaikkoja aikamoinen liuta.
"Miksi ottaa välikäsiä mukaan?"
Vastaus:
1. Välitysfirma etsii työpaikan sun puolesta.
2. Välitysfirma tarjoaa ilmaisen asunnon.
3. Välitysfirma maksaa ilmaiset edestakaiset matkat.
4.Välitysfirma maksaa parempaa palkkaa.
5.Jos paska duunipaikka, voit vaihtaa seuraavana päivänä.
6. Voit kiertää ja katsella eri työpaikkoja ja kun löytyy kiinnostava, jää sinne ja lopeta välitysfirman kautta.
mikset mene Norjaan, kun sielä on paremman palkat!? (Oslossa pärjää ruotsillä täydellisesti!)