No ihan höhlä olin kun lähdin...ei vaan, matkustin yhdeksitoista päiväksi poikaystäväni luo kaakkois-Turkkiin. Reissu sis. neljät häät ja muita juhlia, nähtävyyksiä, sukulaisten tapaamisia, Luoja miten ihmiset voikaan olla mukavia!! Suomalaiselle tuollainen vieraanvaraisuus on NIIN outoa, ettei pysty edes käsittämään. Sain ison kasan lahjoja Suomeen tuotavaksi :)
Nyt vain haluaisin tietää ja kuulla että ovatko he oikeasti vilpittömiä? Ovatko he ystävällisiä vain sen takia, että mahdollisesti tulevaisuudessa menen poikaystäväni kanssa naimisiin ja hän voi halutessaan muuttaa Suomeen. Ja tätä kautta lähettää paremmat rahat perheelleen?
Poikaystäväni pitää mahdollisena asumista Turkissa tai Suomessa, ihan kuinka minä haluan.. Tiedä häntä.
Tottakai kaikki puhuivat kihloista, lapsista (tulee hankkia ainakin viisi, vaikkakin poikaystäväni isä sanoi kaksi riittävän :D ) naimisiinmenosta... Kuittasin ne aika lailla naurulla...
Muutoin jäi todella mukava maku suuhun tästä ihanasta kansasta... :)
Nyt vain haluaisin tietää ja kuulla että ovatko he oikeasti vilpittömiä? Ovatko he ystävällisiä vain sen takia, että mahdollisesti tulevaisuudessa menen poikaystäväni kanssa naimisiin ja hän voi halutessaan muuttaa Suomeen. Ja tätä kautta lähettää paremmat rahat perheelleen?
Poikaystäväni pitää mahdollisena asumista Turkissa tai Suomessa, ihan kuinka minä haluan.. Tiedä häntä.
Tottakai kaikki puhuivat kihloista, lapsista (tulee hankkia ainakin viisi, vaikkakin poikaystäväni isä sanoi kaksi riittävän :D ) naimisiinmenosta... Kuittasin ne aika lailla naurulla...
Muutoin jäi todella mukava maku suuhun tästä ihanasta kansasta... :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaikki oli niin ihqui ja sillei ystävällisii ja niinq tosi vieraanvaraisii.
Turkin naisista n. 20% on lukutaidottomia ja näistä suurin osa juuri Kaakkois-Turkin kurdialueilla. Naisia arvostetaan siellä siis tosi paljon, lähinnä siivoojana ja synnytyskoneena.
"Ovatko he ystävällisiä vain sen takia, että mahdollisesti tulevaisuudessa menen poikaystäväni kanssa naimisiin ja hän voi halutessaan muuttaa Suomeen. Ja tätä kautta lähettää paremmat rahat perheelleen?"
Tottakai ja tiedät sen näköjään itsekin.
Että se on heille kunnia ja etu ihan kylilläkin ja mitä paremmin perhe ottaa vieraat vastaan! Ja tietysti ihmiset keistä he pitävät on vielä asia erikseen :) Tapoihin kuuluu että tuntematonkin saa erinomaista kohtelua osakseen ja vieraat on perheille kunnia-asia. Joten sitä ei tarvitse miettiä että olisivat ystävällisiä vain sen takia että poikaystäväsi kautta pääsisivät hyötymään sinusta.
Sen sijaan haluavatko he hyötyä sinusta on asia erikseen, mutta saamasi kohtelu ei ole mitenkään epätavallista :)
Kurdit ovat paljon ilman omaa syytään kärsinyt kansa. Varmaan mukavia ihmisiä useimmat, niin kuin kerroit. Kannattaa kuitenkin muistaa, että mm. Ruotsiin muuttaneiden kurdien oman kansan sisäinen kontrolli on tosi tuikka. Isänsä murhaama Fadime Sahindal oli kurdi, jonka "synti" oli seurustelu ruotsalaisen miehen kanssa. Ainakin lehtitietojen mukaan "kurinpito" liian vapaamielisesti eläviä tyttäriä kohtaan on ilmeisesti yleisempää kurdien keskuudessa kuin muslimeilla keskimäärin. Ehkäpä poikaystäväsi perhe ei kuulu tiukkapipoisiin, mutta vaarana on, että jos sinusta tulee avioliiton kautta suvun jäsen, tekemisiäsi valvoo koko suku. Ehkä hyväksyt sen, ehkä et, mutta ota se huomioon.
kurdeilla on omat lakinsa. Menepä pettämään miestäsi, maksat siitä pahimmassa tapauksessa omalla hengelläsi. Itselläni on kurdimies, ja hän kyllä on tehnyt tiettäväksi, että henki lähtee jos lähtisin "läävän jälille". Kun leikkiin ryhtyy, leikin kestäköön.
Onko myös kurdimiehen pysyttävä uskollisena vaimolle? Mitä seuraa kurdimiehelle, jos jää kiinni pettämisestä?
tarvitsisi kiinni jäädä ja ehkä silloinkin jotain kieroa keksii. Nimittäin naisen sana miehen ja hänen
maanmiestensä sanaa vastaan tuossa tilanteessa ei ole mitään. Niin ja nainen saa aina sairaalloisen mustasukkaisuuden leiman otsaansa jos epäilee...
Kurdistan on irakissa,kurdeja myös muualla.
Turkkilaiset aika kilttejä,muista ei voi samaa sanoa.
Ja jos ukko valmiiksi uhkaa hengen lähdöllä jos vieraan miehen matkaan menet,muuta nimesi ja maasi,ennekuin sen teet,muuten mies kyllä uhkauksensa täyttää,jos ei mies,niin sukulaisensa kyllä.
Jos mies pettää vaimoa,sharia laki pätee toisinkin päin.
Isoilla asioillapa suomitytöt luulevat osaavansa leikkiä.
Vääräuskoiselle saa valehdella,niin paljon kuin ehtii ja käännynnäinen nyt muutenkin on halveksittava,vaikka lattiat nuolisi osoittaakseen olevansa hyvä.
turkin kurdit mahd. pehmeämpiä, ei ainakaan minun mies. Tosin mieheni kotiseutu onkin aivan Irakin rajalta, ja tavat senmukaiset.
Sain käsityksen, että et ole tyytyväinen siihen, millaiset tavat miehelläsi on. Miksi otit kovan miehen? Jos halusit kurdimiehen niin OK minulle, mutta eikö hän näyttänyt todellista luonnettaan etukäteen, vai ihastuitko juuri kovuuteen?
mieheni EI ole kova, ja rakastan juuri häntä sellaisena kuin hän on. Kun asiat/kulttuuritavat tietää, osaa elää niiden mukaan. Lasten suhteen mies on pehmo, ja eipä ne kyyneleetkään ole hänen silmissään outoja.
"Vääräuskoiselle saa valehdella,niin paljon kuin ehtii ja käännynnäinen nyt muutenkin on halveksittava,vaikka lattiat nuolisi osoittaakseen olevansa hyvä."
Monesti olen kuullut muslimi miehiltä, että islamiin palannut on jopa kunnioitettavampi kuin islamiin syntynyt. Syntyneet harvemmin tietävät kaikkia sääntöjä ja usein heidän uskonnollisuutensa on pinnallista ja sitä leimaavat enemmänkin kulttuurilliset piirteet kuin koraanin opit.
Käännynnäinen on valinnut islamin yleensä tutkimuksen ja pohdinnan kautta.
kriittinen näkökulma tähän on sitten se, että länsimaissa on mahdollisuus painostamatta kääntyä islamiin oman tutkinnan kautta kun taas islamistisissa maissa toisen uskonnon edustajaa tökitään erilaisin keinoin kääntymään... (ns. vapaaehtoinen pakko; vertaus kissasta, joka saadaan syömään sinappia kun se sivellään sen hännän alle).
Paineen alla kääntynyttä tuskin arvostetaan samalla tavalla kuin vapaaehtoisesti kääntynyttä... ja onhan näillä kääntymyksillä eroa. vapaaehtoinen on aina vapaaehtoinen kun taas painostettu pyllistelee Mekkaan päin hampaat irvessä.
Valehtelusta en sitten sano juuta enkä jaata. Uskonnosta johtuvaa valehtelua en ole vielä havainnut lähipiirissä mutta voi olla, että muslimi veljen/siskon pettäminen koetaan paljon raskaammin kuin toisuskoisen ystävän (vaikka sinällään sosiaalinen suhde tähän toisuskoiseen olisi oman maallistumisen kautta varsin kiinteä )
Itsellä on kyllä tästä nyt vähän toisenlainen käsitys mutta ehkä minulle valehdellaan nyt, koska olen vääräuskoinen eikä tämä muslimi uskalla tehdä mitä lupasi, koska se olisi väärin omalle veljelleen, vaikka haluaisikin ja on antanut niin ymmärtää. Ehkä molemmat muslimit vain kääntyvät lopulta Allahin nimessä minua vastaan ja kaikki kauniit valheet kääntyvät minun häviökseni.
mutta eipä jossitella vaan yritetään elää;D
Voiko sulle laittaa mailia
?
Mulla myös mies kaakkois-Turkista ja olis kiva tutustua :)
heitäppä meilillä [email protected] =)