Avioero sairastuttaa ihmisen, yleensä sen heikomman osapuolen (vahvemmallahan on jo uusi kumppani katsottuna.) Avioero romahduttaa terveyden perusturvallisuuden kadottua. Yleensä heikommalle osapuolelle ilmestyy fyysisiä tai psyykkisiä sairauksia tai alkoholismia. Moni eroaikeinen liitto päättyy väkivaltaisesti, vaikka väkivaltaa ei ole aiemmin esiintynyt.
Avioerot ovat rankkoja jokaiselle osapuolelle. Ei voi tietenkään yleistää, mutta, mitä lyhyempi liitto ja vähemmän rakkautta, sen helpompi ero. Avioliitto, jossa on lapsia, on rankin. Sellaisessa avioerossa ero repii syvästi suurta joukkoa ihmisiä.
Turhien avioerojen määrä olisi saatava laskuun, ihmissuhdetaitojen opettaminen peruskouluun pakolliseksi aineeksi.
Liian helpolla ei saa luovuttaa.
Avioerot ovat rankkoja jokaiselle osapuolelle. Ei voi tietenkään yleistää, mutta, mitä lyhyempi liitto ja vähemmän rakkautta, sen helpompi ero. Avioliitto, jossa on lapsia, on rankin. Sellaisessa avioerossa ero repii syvästi suurta joukkoa ihmisiä.
Turhien avioerojen määrä olisi saatava laskuun, ihmissuhdetaitojen opettaminen peruskouluun pakolliseksi aineeksi.
Liian helpolla ei saa luovuttaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yrittäneet ja odottäneet, että ovat päässeet hengestään.
Minut jätettiin yli 30-vuoden aviliiton jälkeen mieheni rakastuttua toiseen naiseen.
Ensin tuli lamaannus, mutta jo pari viikkoa hänen poismuuttonsa jälkeen tajusin olevanikin paremmassa tilanteessa kuin avioliitossani. Onni saattaa tulla odottamatta ja etukäteen ilmoittamatta.
myös huono suhde ajanoloon voi sairastuttaa sen heikomman osapuolen. Siinä voidaan ennen eroa jo olla tilanteessa, että teki kumminpäin tahansa, on tilanne toivoton. Ehkä kuitenkin eron kautta voi jopa tulla sitä toivoa ennen toivottomalta tuntuneeseen tilanteeseen. Alku tietysti hankalaa.
Kukin tekee omat päätöksensä, eikä toiset voi millään mennä sanomaan kuinka olisi pitänyt toimia.
Uskon ja, että tarkoitetut turhat erot satuttavat enemmän, kuin kunnon syystä johtuneet erot. Liitot, joissa on ollut ylitsepääsemättömiä ongelmia: väkivaltaa, juopottelua ym , ratkaisu helpottaa kaikia perheenjäseniä. Sellaiset romantiikka, jännitys, hellyys, ei ole kivaa-erot on turhia eroja. Niistä ei selviä usein toinen millään, lapset kärsivät niissä eroissa, ystävyyssuhteet ja sukulaissuhteet hajoavat samalla ja jokainen kärsii, sillä uuden heti löytäneellkö rakkaus ja romantiikka kukoistaa? Kyllä vanhat kuviot pyörivät edelleen mukana, jotkut kylläkin sanovat lapsille hyvästit samalla, yhteydenpito jää suteesta häipyvältä.
Avioliittokin voi sairastuttaa, juuri siitä aiheutuvista alkuun henkisistä, nyt jo fyysistä oireista kärsivänä, syöden masennuslääkkeitä ja rauhoittavia, jotta saisi edes jotenkin nukuttua. Mukaan on jo tullut vatsaoireet ja ruokavalio on pitänyt nipistää jo aika karuksi. Erosta on puhuttu jo toista vuotta, mutta toinen ei ole vieläkään halukas antamaan periksi, viimeisten kuukausien aikana tulleista oireistani huolimatta.
Avioliitto voi itsessään sairastuttaa ja pahastikkin. Eikä tarvi olla kuvioissa mitään ääri-ilmiöitä, kuten päihteiden väärinkäyttöä tai väkivaltaa.
Ulkopuolisten muutenkin on vaikea arvioida milloin mikäkin ero on "turha" ja milloin ei ole.
Jotkut palaa jopa yhteen, jotkut jatkaa kuminauhasuhteessa, jotkutmolemmat murjottavat ja katuvat iäti.
Hei, voitko yhtään valottaa millaisesta tilanteesta on kyse? Luulen, että itse olen samnkaltaisessa tilanteessa.