Liityn kerhoon minäkin

Tai oikeastaan haen tukea ja neuvoja kokeneemmiltani. Keskustelin melko pitkään ja intensiivisesti erään henkilön kanssa, puhuimme niitä näitä, kunnes keskustelu alkoi elää omaa elämäänsä. Onko mitään keinoa selvittää, onko joku näillä palstoilla kirjoitteleva oikeasti olemassa oleva henkilö? En ole helposti harhaan johdettavissa, mutta nyt jäi tunne, että ehkä se henkilö sittenkin oli pelkkä huijari ja nettivedättäjä. Minulla on hyväksikäytetyn olo, ei paha, mutta on kumminkin. Onneksi en paljastanut itsestäni kaikkea mahdollista, niin sinisilmäinen en sentään ole. Mutta kismittää niin vietävästi!
Kun ensin luulee löytäneensä jotain arvokasta ja sitten se ei olekaan sitä mitä luulisi...Kertokaa.
6452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

koskaan tiedä :\ Netissä on just se oma jujunsa, että vaikka 12v teini haluu mennä leikkimään toisten tunteillaan kun ei itse vielä semmoisia kovinkaan paljon omista.

Sama päätee vaikka 40 keski-ikäistä miestä. Hänkin ehkä vain halus jotain ajan vietettä.

Mutta nou hätä. Ei hän välttämättä suo vedättänyt ole. Ehkä hän vain tapas sen oikean " in real life " ja ajatteli, ettei kannata netiltä hirveästi odottaa.

Pidä nyt vaan puolias. Äläkä itseäs mistään syytä. Miehiä tulee ja menee vaikka ehkä juuri tämä saattoi tuntua siltä oikealta.

Äänestä

on aina paikallaan.Vedättäjiä täältä nimenomaan löytyy. Kokemustahan se vaatii erottaa skoijarit. Yksi varma merkki on liian korkealentoiset jutut. Liika lyyrinen hölönpölö heti alkumetreillä on varma merkki leikkijästä.Toisesta tietoja lypsäminen ja itsestä mitään/ vähän kertomattomuus on toinen hyvä esimerkki.
En ymmärtänyt mitä tarkoitat todellisella henkilöllä tässä yhteydessä. Kyllähän siellä toisessa päässä joku kirjoittelee, mutta sen selvittäminen kuka onkin vaikea juttu, ei kuitenkaan ihan mahdotonta. Gurut kertokoot lähemmin.

Äänestä
  • Niin, kyllä yhden yön unet menivät tätäkin tapausta pohtiessa. Liikaa lyyristä hölönpölöä alkumetreillä?
    Ei mielestäni ollut, eikä sellainen enää tehoa tämän ikäiseen ihmiseen, ei liioin ylenpalttinen imartelu.
    Mietityttää vain, että jos tuo kirjoittelija EI ole se joka sanoo olevansa, niin kuinka paljon vaivaa joku huijari viitsiikään nähdä sepittäessään itselleen elämäntarinan! Joku roti sentään luulisi löytyvän? Eikä hän minusta mitään tietoja lypsänyt, ellei sitten tehnyt sitä äärimmäisen taitavasti.
    Mutta - naisella on pitkä muisti ja kosto on karmea!
    Ei vainenkaan, ei maksa vaivaa.

    Äänestä

Mikä sut sai epäilemään häntä? Mitä sellaista se sanoi, mikä sai sun hälytyskellot soimaan? Jos eipäilet, niin voithan sä lopettaa yhteydenpidon, niin eipä tule ainakaan tilannetta jossa muuta sanoo "mehän varotettiin"

Äänestä
  • Takuulla haluaisit tietää, mitä se sanoi - ja sitten hakisit sen keskustelun esiin. Itseasiassa tämä henkilö ei sanonut mitään erityistä, epäilykseni heräsivät ihan itsestään ja vahvistuivat muuta kautta, mutta se on jo menneen talven olemattomia lumia.

    Äänestä

"Jos se voisi olla totta, eikä unta pettävää, josta aamu yksinäinen minut aina herättää..."
Olihan se kivaa niin kauan kuin sitä kesti, mutta nyt on kyllä käynyt jo täysin selväksi, että sain siipeeni ja pahasti. Muistakaa ihmiset, että kun luette näitä kirjoituksia tällä tai millä hyvänsä muulla foorumilla, että myös teillä on lukijan vastuu - älkää uskoko kaikkea minkä näette! Epäilkää, vaikka hamaan maailman tappiin, jos ette voi vakuuttua keskustelu/tapaamiskumppaninne todellisesta henkilöydestä. Ei ole mukavaa huomata
tulleensa höynäytetyksi. Ja ihminen on siitä kummallinen otus, että uskoo mielellään sen mitä haluaakin uskoa. Perään myös kirjoittajien vastuuta - älkää (jos järkenne antaa myöten) vedättäkö muita ihmisiä! Keksikää jokin muu harrastus.
Hauskaa joulunalusaikaa kuitenkin kaikille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyytikki kirjoitti:

Tai oikeastaan haen tukea ja neuvoja kokeneemmiltani. Keskustelin melko pitkään ja intensiivisesti erään henkilön kanssa, puhuimme niitä näitä, kunnes keskustelu alkoi elää omaa elämäänsä. Onko mitään keinoa selvittää, onko joku näillä palstoilla kirjoitteleva oikeasti olemassa oleva henkilö? En ole helposti harhaan johdettavissa, mutta nyt jäi tunne, että ehkä se henkilö sittenkin oli pelkkä huijari ja nettivedättäjä. Minulla on hyväksikäytetyn olo, ei paha, mutta on kumminkin. Onneksi en paljastanut itsestäni kaikkea mahdollista, niin sinisilmäinen en sentään ole. Mutta kismittää niin vietävästi!
Kun ensin luulee löytäneensä jotain arvokasta ja sitten se ei olekaan sitä mitä luulisi...Kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu