historiallisesta totuudesta voivat viedä uskon lopulta!
Joissain opistoissa oppilaat tylsistyvät ja laiskiintuvat, ja jopa luopuvat henklökohtaisesta "perinteisestä" uskostaan, ja heistä tuelee elottomia Jeesus tutkijoita ja kritisoijia.
Sensijaan, että uskoisvat "lapsenmielisesti" Raamattuun Jeesuksen jumaluudesta ja ainutlaatuisuudesta, syntien sovittajana ja pelastajana.
Nyt he hakevat tieteen ja Raamatun ulkopuolisen tiedon avulla uskoa Jeesuksen historiallisuuteen ja yleensä siihen, että Jeesus on koskaan ollutkaan maanpäällä sovittamassa kärsimyksen ja kuolemansa kautta maailaman synnit.
Usko perustuu tietetoon kylläkin, mutta tietoon jonka Jumala on profeettainsa kautta kirjoittanut koko maailmalle tiedoksi RAAMATTUUN, se on ainutta, ja ainutlaatuista oikeaa tietoa, josta voi syntyä Sanan kuulemisen kautta pelastava usko.
Turhaa sitä on hakea mistään koulukunnista ja yliopistoista.
Edeleen totuus on, mistä Jeesus kiitti Isää!
""
Miksi siis ei palattaisi yksinkertaisen evankeliumin julistamisen tielle, ja jättää kaikenmaailman kuppikunnat ihmettelmään, onko Jeesusta vaiko ei?
Jeesus ON, ja pelastaa sen, joka uskoo Häneen.
""
Ei opettelemalla yliopistoissa ja väittelemällä liperaalien kanssa, Jumalan kieltäjien kanssa puhumattakaan.
Usko ainoastaan, uskokaa JUmalaan, ja uskokaa minuun, sanoo Jeesus vielä tänäänkin!
Tutkimukset Jeesuksen
23
493
Vastaukset
- kristittyjä, jotka
olivat jalompia kuin muut (Muistat varmaan paikan,; en viitsi tarkistaa) ja tutkivat joka päivä kirjoituksia varmistuakseen oliko asia niin (kuin heille kerrottiin). Eivätkö nykyajan tutkijat ole lopulta samaa hengenheimoa - totuuttahan hekin hakevat.
Sopii myös huomata, ettei Paavalin aikana ollut tieteellistä tutkimusta nykyisessä mielessä olemassakaan. Silloin käytettiin niitä menetelmiä jotka olivat käytettävissä ja niin tehdään nytkin, paitsi joidenkin teidän uskovaisten keskuudessa, jotka haluatte pitäytyä joissakin tutkimuksissanne 2000 vuotta vanhoihin menetelmiin eli lukemaan vain sen, mitä, tuolloin pari vuosituhatta sitten, kirjoitettiin. - K-mies!
Miksi käytät tuota sanaa, lapsenmielinen?
Olet itse kuin perkele ikään eli samanlainen (kuin saatana ikään)valehtelija ja suuri lyöppäri kaltaistesi kanssa joka puhut lapsia vastaan niin kasteessa kuin sen ulkopuolellakin.
Ylivainio tuo mainio lässähtänyt lahkolainen vei uskosi ja sinut sen mukana perkeleen tykö ja sinä möliset kuin tyypillinen lahkolainen ikään julistaen kaikkea jumalattomuutta perkeleesi alaisuudessa.- siinä
"totuuksiaan laukoo omasta itselleen katkerasta mielestään hyi sinua.
väitä olevasi uskossa?
Siksi käytän tuota sanaam istä kysyit, koska Jeesus antoi siihen luvan, Hänkin oli Isän kanssa smaa mieltä. Lutter sensijaan vaan kutsuu perkeleitä, eikä lapsikaste edelleenkään pelasta, vaikka se saa sinut näköjään raivon partaalle, Jeesus voi auttaa, jos uskot Raamattuun ja otat Hänet uskossa vastaan, ei kasteessa!
- se mitään
jos uskosta osattomat tutkivatkin. Antaa heidän tutkia, sillä senkin kautta voi löytyä usko.
Pahempaa on se, että he, jotka sanovat olevansa uskovaisia, ovat kaikki tietäviä, eivätkä kuule mitä henki seurakunnille puhuu. Se on paha asia. - sanaa kästetty
koetella?
Tänään tilanne on se, että kaikenlaisia asioita tutkitaan luonnontieteen keinoin, eikä uskonnollinen usko voi siltä säästyä.
Jos uskonnot/uskovat kieltävät tutkimisen, se vie lopunkin pohjan luottamuksesta.
Niin se vaan on Mohikaani. Et sille mahda mitään.Jumalan sana on seitsenkertaisesti puhdistettua, ja kestää kyllä tutkimiset.
Kyse oli siitä, että uskovainen alkaa hakea ihmisviisaudella vahvistusta uskoonsa, on minusta käsittämätöntä. ainut oikea vastaus siihen on, ei ole koskaan uskossa oikeasti ollutkaan!
Jokainen joka kokee aidosti uudestisyntymisen, ei kaipaa todisteita, koska on kokenut Sanan todeksi omassa itsessään, ei sitä voi sivuuttaa, on se niin voimakas kokemus!
Päinvastoin hänestä tulee itsestään Kristuksen todistaja.
Tosin Tuomas epäili ensin, mutta saatuaan tosi kokemuksen kautta kohdata Jeesuksen, oli tunnustus spontaani. "Minun Herrani ja minun Jumalani!"
taipumus vaatia lähimmäisiltämme enemmän kuin itsekään sydämissämme uskomme ja enemmän kuin Jumalan sana vaatii. Jeesus, ja Raamattu yleensä ei vaadi meitä uskomaan Jeesusta Jumalaksi vaan Jumalan Pojaksi.
Jeesus itse ei vaatinut, että pitää uskoa lihan synnyttävän henkeä ja hengen synnyttävän lihaa, vaan opetti uskomaan että kaikki syntyy lajinsa mukaan: "Mikä on syntynyt lihasta, on lihaa, mikä on syntynyt Hengestä, on henkeä". [Joh.3:6 1.Kor. 15:50; Ef. 2:3]
2. Kor. 5:16
"Sentähden me emme tästä lähtien tunne ketään lihan mukaan; jos olemmekin tunteneet Kristuksen lihan mukaan, emme kuitenkaan nyt enää tunne".
Jumalasta pyhyyden hengen mukaan Kristuksen syntyminen tapahtuu kaikkien niiden kautta, jotka tekevät Jumalan tahdon, [Matt.12:48-50, Room.1:3,,4]. Lihan mukaan Jeesus syntyi "nuoresta naisesta", Mariasta, jonka lihallista neitsyyttä katolilaisuus liioittelee. Jumala kertoi jo Mooseksen kautta Herran tulevan kymmentuhantisesta pyhien joukosta, eikä vain yhdestä nuoresta naisesta:
5: Moos.33.2
"hän sanoi: »Herra tuli Siinailta, Seiristä hän nousi loistaen heille; hän ilmestyi kirkkaudessa Paaranin vuoristosta, hän tuli kymmentuhantisesta pyhien joukosta; hänen oikealla puolellansa liekitsi lain tuli»".
1. Tim. 1:5
"Mutta käskyn päämäärä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä ja hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta".- Poika,,,.
on Jumala. Mikä muu Hän voisi olla?
jo vihdoin oppia Tuomaasta, hänkin epäili Jeesusksen ylösnousemusta ja siten Jeesuksen jumaluutta.
Kuitenkin, kun sai tutustua lähemmin Jeesukseen, tuli tunnustus spontaanisti. "Minun Herrani ja minun JUMALANI"!
Eikä Jeesus kieltänyt olevansa Jumala, ja niikuin tiedät Raamatusta, Hänen suussaan ei petosta ollut!
Jeesus ei olisi voinut ottaa vastaan Tuomaan tunnustusta, jos Hän ei olisi JUMALA! Mikset voi uskoa Raamattua?siinä samassa merkityksessä kuin hän itse tässä Joh.10:35 jakeessa opetti:
"Jos hän sanoo jumaliksi niitä, joille Jumalan sana tuli — ja Raamattu ei voi raueta tyhjiin- "
Ef. 4:6
"yksi Jumala ja kaikkien Isä, joka on yli kaikkien ja kaikkien kautta ja kaikissa".
Jeesus ylipappina joutuu joka aika rukoilemaan Isää meidän puolestamme, [Room.8:34 | Hepr.7:25] mutta Isä ei tarvitse ketään rukoilla.
1. Piet. 1:3
"Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta"!
"Tutkimukset Jeesuksen historiallisesta totuudesta voivat viedä uskon lopulta!"
Eikä pelkästään voi viedä vaan ihan varmasti vie uskon Jeesukseen.
Ei tule uskovaisuus mieleenkään meillä jotka tiedämme miten asia oikeasti on ja jotkut meistä on niin vastuuntuntoisia että varoitetaan muitakin.Jos historia on jotain meille tieteestä opettanut niin ainakin sen, että yhden sukupolven tieteelliset faktat ovat seuraavan sukupolven aikana joutaneet roskakoriin. Ihminen on luotu olento ja kykenee (tosin hyvin rajallisesti) tutkimaan ympärilleen luotuja asioita ja niiden vaikutuksia, mutta ei milloinkaan niiden Luojaa. "...niin minä tulin näkemään kaikista Jumalan teoista, että ihminen ei voi käsittää sitä, mitä tapahtuu auringon alla; sillä ihminen saa kyllä nähdä vaivaa etsiessään, mutta ei hän käsitä. Ja jos viisas luuleekin tietävänsä, ei hän kuitenkaan voi käsittää" (Saarn. 8:17). Jumalan ajatukset eivät ole meidän ajatuksiamme, eivätkä Hänen tiensä meidän teitämme. Ne ovat meidän ulottumattomissa, meitä niin paljon korkeammalla kuin taivas on maata.
Emme siis varpaisillemmekaan kurkottautuen voi käsittää Luojamme suuruutta ja viisautta. Mutta me voimme -ylistetty olkoon Herran nimi- palata Jumalamme ja Luojamme yhteyteen Hänen Poikansa kautta, Jeesuksen lunastustyön tähden.
Kirjoitit
>>Eikä pelkästään voi viedä vaan ihan varmasti vie uskon Jeesukseenjukka.finland kirjoitti:
Jos historia on jotain meille tieteestä opettanut niin ainakin sen, että yhden sukupolven tieteelliset faktat ovat seuraavan sukupolven aikana joutaneet roskakoriin. Ihminen on luotu olento ja kykenee (tosin hyvin rajallisesti) tutkimaan ympärilleen luotuja asioita ja niiden vaikutuksia, mutta ei milloinkaan niiden Luojaa. "...niin minä tulin näkemään kaikista Jumalan teoista, että ihminen ei voi käsittää sitä, mitä tapahtuu auringon alla; sillä ihminen saa kyllä nähdä vaivaa etsiessään, mutta ei hän käsitä. Ja jos viisas luuleekin tietävänsä, ei hän kuitenkaan voi käsittää" (Saarn. 8:17). Jumalan ajatukset eivät ole meidän ajatuksiamme, eivätkä Hänen tiensä meidän teitämme. Ne ovat meidän ulottumattomissa, meitä niin paljon korkeammalla kuin taivas on maata.
Emme siis varpaisillemmekaan kurkottautuen voi käsittää Luojamme suuruutta ja viisautta. Mutta me voimme -ylistetty olkoon Herran nimi- palata Jumalamme ja Luojamme yhteyteen Hänen Poikansa kautta, Jeesuksen lunastustyön tähden.
Kirjoitit
>>Eikä pelkästään voi viedä vaan ihan varmasti vie uskon Jeesukseentodisteita yhden sukupolven tieteellisistä tutkimuksista jotka on heitetty roskakoriin.
Tiedän jo että ei ole joten valehtelet.
Ja viittasin mohikaanin viestiin enkä tieteellisiin tutkimuksiin.
Ei sitäkään olisi kannattanut valehdella kun kerroin sen tuossa ylhäällä ja se on siellä kaikkien luettavissa vieläkin.
Kirjoituksistasi voi selkeästi huomata mikä on tarkoitusperäsi.
Toivot ja lietsot jotain lopunajan kaaosta jossa esim. pedofiili voi vapaasti toteuttaa fantasioitaan käytännössä.- *jukka.finland
Pe.ku kirjoitti:
todisteita yhden sukupolven tieteellisistä tutkimuksista jotka on heitetty roskakoriin.
Tiedän jo että ei ole joten valehtelet.
Ja viittasin mohikaanin viestiin enkä tieteellisiin tutkimuksiin.
Ei sitäkään olisi kannattanut valehdella kun kerroin sen tuossa ylhäällä ja se on siellä kaikkien luettavissa vieläkin.
Kirjoituksistasi voi selkeästi huomata mikä on tarkoitusperäsi.
Toivot ja lietsot jotain lopunajan kaaosta jossa esim. pedofiili voi vapaasti toteuttaa fantasioitaan käytännössä.lyhyemmaltakin ajalta kuin yhden sukupolven matkalta.
Mieleeni nousee nyt ensimmäisinä laboranttilinjalla saamani opetus atomin rakenteesta, jonka mukaan atomi (koostuen neutroneista, protoneista ja elekrolyyteistä) olivat pienimmät olemmaolevat hiukaset, ihan faktana.
DDT eli voittokulkuaan 1950-luvulla ja tieteellistä faktaa oli, ettei se ollut ihmisille miksikään haitaksi.
1800-luvulla raamattua pyrittiin kumoamaan sillä, ettei alkuaineita voi pilkkoa (hajoittaa) kuten Pietari ennusti.
Viime vuosisadalla maailman johtaviin sää- ja ilmastotutkijoihin kuuluvat tiedemiehet väheksyivät niin saaste- kuin kasvihuoneilmiötäkin ainakin Lohjan ammattikoulussa käytetyissä julkaisuissa 1970-luvun alkupuolella.
Tupakoinnin ja keuhkosyövän välistä yhteyttä ei pidetty todennäköisenä ja keuhkoahtaumataudista ei puhuttu mitään, joka sittemmin on havaittu olevan paljon enemmän ihmishenkiä vaativa sairaus kuin keuhkosyöpä. Tiedemiehet puhuivat vain keuhkosyövästä. Se oli päällimmäinen fakta, mutta nykyisin asia on toisin.
Koulussa minulle opetettiin, että mm. malaria ja tuberkuloosi ovat tulleet voitetuiksi osaksi DDT:n voimin ja osaksi rokottein ja antibiooteilla. Nyt ei malariaa aikä tuberkuloosia voidakaan hallita niillä faktoilla, joita koulussa opetettiin.
Näin maallikon näkökulmasta monet varmana nuoruudessani opetetut asiat ovat osoittautuneet virheellisiksi. Geenitutkimukset karttoineen ovat menneet uusiksi, kun tiede on löytänyt asiaan vaikuttavia uusia ulottuvuuksia.
Eiköhän ole niin, että tiede kulkee eteenpäin ja monet totuudet ovat vaihtuneet uusiin totuuksiin ja tulevat (jos historia toistaa itseään) tulevaisuudessakin vaihtumaan vallan toisenlaisiin faktoihin, joita nyt totena pidetään.
Tuota viimeistä kappaletta vastauksessasi en oikein ymmärtänyt? >>Kirjoituksistasi voi selkeästi huomata mikä on tarkoitusperäsi.
Toivot ja lietsot jotain lopunajan kaaosta jossa esim. pedofiili voi vapaasti toteuttaa fantasioitaan käytännössä> Tiedän jo että ei ole joten valehtelet *jukka.finland kirjoitti:
lyhyemmaltakin ajalta kuin yhden sukupolven matkalta.
Mieleeni nousee nyt ensimmäisinä laboranttilinjalla saamani opetus atomin rakenteesta, jonka mukaan atomi (koostuen neutroneista, protoneista ja elekrolyyteistä) olivat pienimmät olemmaolevat hiukaset, ihan faktana.
DDT eli voittokulkuaan 1950-luvulla ja tieteellistä faktaa oli, ettei se ollut ihmisille miksikään haitaksi.
1800-luvulla raamattua pyrittiin kumoamaan sillä, ettei alkuaineita voi pilkkoa (hajoittaa) kuten Pietari ennusti.
Viime vuosisadalla maailman johtaviin sää- ja ilmastotutkijoihin kuuluvat tiedemiehet väheksyivät niin saaste- kuin kasvihuoneilmiötäkin ainakin Lohjan ammattikoulussa käytetyissä julkaisuissa 1970-luvun alkupuolella.
Tupakoinnin ja keuhkosyövän välistä yhteyttä ei pidetty todennäköisenä ja keuhkoahtaumataudista ei puhuttu mitään, joka sittemmin on havaittu olevan paljon enemmän ihmishenkiä vaativa sairaus kuin keuhkosyöpä. Tiedemiehet puhuivat vain keuhkosyövästä. Se oli päällimmäinen fakta, mutta nykyisin asia on toisin.
Koulussa minulle opetettiin, että mm. malaria ja tuberkuloosi ovat tulleet voitetuiksi osaksi DDT:n voimin ja osaksi rokottein ja antibiooteilla. Nyt ei malariaa aikä tuberkuloosia voidakaan hallita niillä faktoilla, joita koulussa opetettiin.
Näin maallikon näkökulmasta monet varmana nuoruudessani opetetut asiat ovat osoittautuneet virheellisiksi. Geenitutkimukset karttoineen ovat menneet uusiksi, kun tiede on löytänyt asiaan vaikuttavia uusia ulottuvuuksia.
Eiköhän ole niin, että tiede kulkee eteenpäin ja monet totuudet ovat vaihtuneet uusiin totuuksiin ja tulevat (jos historia toistaa itseään) tulevaisuudessakin vaihtumaan vallan toisenlaisiin faktoihin, joita nyt totena pidetään.
Tuota viimeistä kappaletta vastauksessasi en oikein ymmärtänyt? >>Kirjoituksistasi voi selkeästi huomata mikä on tarkoitusperäsi.
Toivot ja lietsot jotain lopunajan kaaosta jossa esim. pedofiili voi vapaasti toteuttaa fantasioitaan käytännössä> Tiedän jo että ei ole joten valehteletTuo ei ole Jukan kirjoitusta.
On hän sellainen tieteilijä että Jokelan ampumistakin piti moneen kertaan selittää hänelle tämän palstan kautta kun ei muualta kuullut asiasta.
Nythän kirjoitat tutkimattomasta tiedosta eli visioista.
Ja sekin lisäksi ilman todisteita.
Samaa tutkimatonta tietoa oli Tietokoneen alkuaikoina maailman suurimman teknologiayrityksen(IBM)johtajan lausunto että maailmassa tarvii neljä tietokonetta.
Samoihin tutkimattomien tietojen mokauksiin kuuluu Suomalaisia koskettanut UMTS-floppi jossa jokainen suomalainen joutui maksajaksi...n.1000 euroa jokaista suomalaista kohti oli tuo summa.
- poikalapsi
Vihaat tutkittua tietoa, koska et ymmärrä tutkimisesta mitään. Sinun "totuutesi" ovat satua. Se on nähty: olet mm. satuillut tekijänoikeuksista ja minun tekemisistäni. Olet palstan pahin harhaoppinen.
Milloin tunnustat erheesi? - Hellariboy86
...historiallisesta totuudesta voivat viedä uskon lopulta!
Joissain opistoissa oppilaat tylsistyvät ja laiskiintuvat, ja jopa luopuvat henklökohtaisesta "perinteisestä" uskostaan, ja heistä tuelee elottomia Koraani tutkijoita ja kritisoijia.
Sensijaan, että uskoisvat "lapsenmielisesti" Koraaniin Muhammedin jumaluudesta ja ainutlaatuisuudesta.
Nyt he hakevat tieteen ja Koraanin ulkopuolisen tiedon avulla uskoa Muhammedin historiallisuuteen ja yleensä siihen, että Muhammed on koskaan ollutkaan maanpäällä.
Usko perustuu tietetoon kylläkin, mutta tietoon jonka Jumala on profeettainsa kautta kirjoittanut koko maailmalle tiedoksi KORAANIIN, se on ainutta, ja ainutlaatuista oikeaa tietoa, josta voi syntyä Muhammedin Sanan kuulemisen kautta pelastava usko.
Turhaa sitä on hakea mistään koulukunnista ja yliopistoista.
Edeleen totuus on, mistä Mohammed kiitti Allahia!
""
Miksi siis ei palattaisi yksinkertaisen Koraanin totuuden julistamisen tielle, ja jättää kaikenmaailman kuppikunnat ihmettelmään, onko Muhammedia vaiko ei?
Muhammed ON, ja pelastaa sen, joka uskoo Häneen.
""
Ei opettelemalla yliopistoissa ja väittelemällä liperaalien kanssa, Allahin kieltäjien kanssa puhumattakaan.
Usko ainoastaan, uskokaa Allahiin, ja uskokaa minuun, sanoo Muhammed vielä tänäänkin!vääräksi vääntäjä ja kieroilija, ei ole mitään muuta Jumalaa, kuin RAAMATUN Jumala, koraani on surkea väärennös ja jonkun näsäviisaan rustaama, joka on haudassa siinä kuin kuka perunan purija tahansa.
Sensijaan Raamatun Jumala elää, koska nousi haudastaan, iankaikkiseen kirkkauteen, eikä vie sieluja jonnekkin teidän ilmoittamaan ns. paratiisiin huoraamaan naislaumojen kanssa, jolla valheella houkuttelette nuorianne julmasti itsemurhaan. Totuus esiin allahiin uksovista.
- jonka
menettää saadessaan faktatietoa? Sehän olisi niin kuin "ystävä" joka katoaa ensimmäisessä vastamäessä.
Jumala on ilmoittanut itsensä Sanassaan, joka on koeteltu. Menneinä päivinä Hän puhui meille profeetoissaan, mutta nyt Hän on puhut meille Pojassaan, joka on "ihmisyytensä puolesta Daavidin jälkeläinen ja kuolleista nousemisensa kautta tullut osoitetuksi voimassa Jumalan Pojaksi".
"Hän on ilmoittanut sinulle, ihminen, mikä hyvä on; ja mitä muuta Herra sinulta vaatii, kuin että teet sitä, mikä oikein on, rakastat laupeutta ja vaellat nöyrästi Jumalasi edessä?" (Aamos 6:8).
Usko syntyy, ei tieteellisistä faktoista, vaan Kristuksen sanan kuulosta ts. vastaanottamisesta. Näin usko syntyy ja näin se säilytetään.
Jumalan Sana muuten varoittaa meitä siitä, että lopun aikoina ilmestyy keskuuteemme tiedon nimellä kulkevan valhetiedon julistajia ja heitä on tälläkin palstalla. Jumalan Sanan julistus nostattaa aina "vääräin vastustuksen", niiden, jotka vihaavat Kristuksen ristiä ja Hänen kaiken kattavaa ja kaiken täyttävää lunastustyötänsä ristillä.
- Pesko
Jeesus vai ei historiallinen henkilö. Tutkimus pyrkii totuuteen välittämättä ateisteista tai uskovista.
Se tiedetään, että Uuden Testamenti ulkopuolisia tietoja Jeesuksesta on todella niukasti. Näyttää siltä, että Jeesus tunnettiin eläessään vieläkin pienemmällä alaueella ja huonommin kun ennen luultiin. Esimerkiksi Genetsaretin järven ympärillä eläneet Jeesuksen aikalaiset kolme kirjailijaa eivät näytä tuntevan Jeesusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891316
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570