HIV moku suhteissa

"Maahanmuuttajien hiv-tartunnat ovat nousseet merkittävästi viime vuosina, mistä johtuen tarve hiv-positiivisten maahanmuuttajien palveluihin on lisääntynyt. Palveluihin kuuluvat tuki- ja kriisikeskustelut, vertaistukiryhmät ja voimavaraleirit sekä sosiaaliohjaus ja muut Aids-tukikeskuksen palvelut (hiv-testaus, päiväkeskustoiminta ja pari- ja seksuaaliterapia). "

Kuinkahan moni maahanmuuttaja, joka tietää kantavansa HIV virusta muuttaa suomeen avioliiton kautta saadakseen ilmaisen hoidon Suomessa??
142093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos tehtäisiin HIV- testit kaikille maahanmuuttajille, ja jos vastaus on positiivinen, ei olisi Suomeen mitään asiaa. Esim.Kiinassa yli 6 kuukautta asuville ulkomaalaisille tehdään Hiv-testit ja jos on positiivinen, pitää lähteä maasta.

Äänestä
  • Luulisin, et ainakin turvapaikanhakijoille tehdään HIV testit...en kyllä sit tiedä, et mitä niille tehdään, joilla on positiivinen tulos..lähetetään takas? en usko...

    Äänestä

  • testit kaikille Thaimaasta palaileville suomalaismiehille, kuten myös Virosta tuleville.

    Äänestä

vaatiihan esim venäjä tietyiltä kansalaisilta hiv-testin viisumia varten.(vai poistuiko tuo just kesällä?) Miksei suomikin voisi?
Yhdytään vaan eurooppaan ja koko maailmaan, tuleepahan samat tauditkin...

Äänestä
  • Venäjä vaatii viisumia varten Hiv-testit. Siellä maassahan just ollaan pulassa Hivin kanssa. Järkevämpää olisi, jos vaadittaisiin Hiv-testit Venäjältä lähdettäessä.

    Äänestä

  • Rakkaus on sokea kirjoitti:

    Venäjä vaatii viisumia varten Hiv-testit. Siellä maassahan just ollaan pulassa Hivin kanssa. Järkevämpää olisi, jos vaadittaisiin Hiv-testit Venäjältä lähdettäessä.

    "Järkevämpää olisi, jos vaadittaisiin Hiv-testit Venäjältä lähdettäessä."

    Miten tuo edistäisi tilannetta venäläisten näkökulmasta? Heidänhän kannattaisi olla päästämättä ketään sinne ja olla päästämättä lähteneitä takaisin. Ei taida Pohjois-Koreassa olla ongelmaa tartuntojen suhteen...

    Äänestä

Mun mielestä ei olisi lainkaan hassumpi idea, että maahanmuuttajat velvoitettaisiin hiv-testiin. Näkisin, että siitä on enemmän hyötyä kuin haittaa kaikille osapuolille. Tosin testi ei kerro koko totuutta jos tartunnasta kulunut vähän aikaa.

Kyllähän tuota ilmaisten hoitojen vuoksi muuttamista kin saattaa esiintyä, mutta luulisin sellaisen olevan harvinaista.

Äänestä

Uusimman AIDS raportin mukaan HIV on reippaassa nousussa tavallisen kansan keskuudessakin. Eli kaikki vaan valppaaksi myös naapurin taviksen kanssa pelehtiessä, eikä siis mitään sattuu-vaan-muille mentaliteettia!

Itse olen asunut eri maanosissa työn ja opiskelun puitteissa, usein on pitänyt käydä lääkärintarkastuksen kautta. Se on maailmalla ihan rutiinitoimenpide, esimerkiksi Kanadaan ei ollut kymmenen vuotta sitten edes tuberkuloosipotilaalla asiaa. Kiinasta taas ei aikoinaan SARS potilas noin vain päässyt takaisin kotiin ;-)

Sairauksien kartoitus pitäisi olla rutiiniluontoista oleskeluluvan yhteydessä. Toisaalta... kolkolta tuntuu se, että vuosisadan rakkaustarinat täytyisi ensin miettiä yhteiskunnan hyvinvoinnin mukaan. Sehän olisi ihan entistä Neuvostoliittoa parhaimmillaan...

Äänestä
  • "Toisaalta... kolkolta tuntuu se, että vuosisadan rakkaustarinat täytyisi ensin miettiä yhteiskunnan hyvinvoinnin mukaan."

    Palstan moku-fanaatikkojen "vuosisadan rakkaustarinat" tiedetään kyllä. Ennemminkin "ainut oljenkorsi" kuvaa paremmin näitä suhteita... Ja olis itse kunkin syytä miettiä millainen yhteikunta jätetään oman kansan tuleville sukupolville - ja omille lapsilleen!

    Äänestä

  • muttei naurata kirjoitti:

    "Toisaalta... kolkolta tuntuu se, että vuosisadan rakkaustarinat täytyisi ensin miettiä yhteiskunnan hyvinvoinnin mukaan."

    Palstan moku-fanaatikkojen "vuosisadan rakkaustarinat" tiedetään kyllä. Ennemminkin "ainut oljenkorsi" kuvaa paremmin näitä suhteita... Ja olis itse kunkin syytä miettiä millainen yhteikunta jätetään oman kansan tuleville sukupolville - ja omille lapsilleen!

    Löysin wikipediasta tietoa maailman ihmisten älykkyydestä:Maailmanlaajuisen tutkimuksen mukaan taas itäaasialaisten keskimääräinen älykkyysosamäärä olisi 105, valkoisilla 100, eteläaasialaisilla, Pohjois-Amerikan intiaaneilla sekä Australian aboriginaaleilla 90, ja Saharan eteläpuolisilla afrikkalaisilla 75 [8]. Joten kappas vaan, tein hyvän valinnan, enkä edes joutunut käyttämään ainutta oljenkortta, mieheni tulee juuri itäaasiasta, ja tuon älypuolen testasin tavatessamme ensikerran:)

    Äänestä

Seksimatkailu on varsin kyseenalaista maassa, jossa 6,9 prosentilla kansasta on aids.

Seksimatkailua tutkinut Julia Davidson Nottinghamin yliopistosta kertoo, että tutkimuksissaan hän on törmännyt naisiin, jotka heittävät kondomin huoletta nurkkaan - eksoottisille fantasioille kondomin käyttö on "liian bisnesmäistä".

http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/56192.shtml

Äänestä
  • Mun miehelle ainakin oltiin tehty hiv-testi ja vaikka mitä muita testejä (muistaakseni esim. hepatiitti ja malaria), kun tuli suomeen turvapaikanhakijana. Käsittääkseni vastaanottokeskus lähettää heidät testeihin. En tosin tiedä voiko testeistä kieltäytyä. Kysyin mieheltäni onko hänet testattu kun tutustuttiin ja ajateltiin alkaa seurusteleman. Sitten mentiin vielä terveyskeskukseen yhdessä ja pyydettiin että saadaan testitulokset paperille tulostettuna, ja antoivat ne. (ja kaikki testit oli negatiivisia, toki muuten en olis alkanut seurustelemaan kyseisen miehen kanssa)

    Äänestä

  • Lila-80 kirjoitti:

    Mun miehelle ainakin oltiin tehty hiv-testi ja vaikka mitä muita testejä (muistaakseni esim. hepatiitti ja malaria), kun tuli suomeen turvapaikanhakijana. Käsittääkseni vastaanottokeskus lähettää heidät testeihin. En tosin tiedä voiko testeistä kieltäytyä. Kysyin mieheltäni onko hänet testattu kun tutustuttiin ja ajateltiin alkaa seurusteleman. Sitten mentiin vielä terveyskeskukseen yhdessä ja pyydettiin että saadaan testitulokset paperille tulostettuna, ja antoivat ne. (ja kaikki testit oli negatiivisia, toki muuten en olis alkanut seurustelemaan kyseisen miehen kanssa)

    Suomessa ei lähetetä ketään testihin jos ei itse halua. Tänne voi tulla vaikka kaikki maailman tuberkuloosit, HIV:t ja hyppykupat mukanaan eikä kukaan pakota mihinkään testiin. Tietysti tyhmähän sellainen turvapaikanhakija on joka ei ilmaisia terveyspalveluja käytä eli kannattaahan niihin testeihin mennä koska se takaa ilmaisen lääkityksen ja hoidon. Olikohan se jotain 20 000 euroa vuodessa mitä maksaa yhden HIV pos. hoito.

    sitä paitsi ketään ei karkoiteta mistään sairaudesta. Päinvastoin, jos olet esim. HIV pos. ei palauteta ihan humanitäärisistä syistä vaikkei muutoin oikeutusta turvapaikkaan olisikaan. Että tältä pohjalta.

    Eikös ne Steven Thomas ja George Kingskin olleet HIV pos hoidossa Suomessa, mutta koska terveystiedot ovat salaisia voi paneskella ympäri maata ja levitellä tautia vapaasti ilman että kukaan voi sanoa tai tehdä mitään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ilmaista suomessa kirjoitti:

"Maahanmuuttajien hiv-tartunnat ovat nousseet merkittävästi viime vuosina, mistä johtuen tarve hiv-positiivisten maahanmuuttajien palveluihin on lisääntynyt. Palveluihin kuuluvat tuki- ja kriisikeskustelut, vertaistukiryhmät ja voimavaraleirit sekä sosiaaliohjaus ja muut Aids-tukikeskuksen palvelut (hiv-testaus, päiväkeskustoiminta ja pari- ja seksuaaliterapia). "

Kuinkahan moni maahanmuuttaja, joka tietää kantavansa HIV virusta muuttaa suomeen avioliiton kautta saadakseen ilmaisen hoidon Suomessa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu