Mua on alkanu ottaan päähän tuo hirvenmettästäjien röyhkeä tyyli.
Käyttäytään ku maailmanomistajat ja ei edes lihoja anneta maanomistajalle palkaksi siittä että siellä itelle vuoen lihat toisten mettistä haalitaan omiin pakasteisiin.
Muutenki usein ovat jotenkin vasemmistohenkisiä nuo mettästäjät ja sutautuva niinku vihamielisesti mettänomistahjiin, joitten mettistä pitäis ilman luppaakin saaha itelle lihat räiskittyä.
Kohta mie en ennää uusi mettästysluppaa niile, haukkukhoot sitte minua ainaki omala maalasa jos niilä semmosta on.
Käyttäytään ku maailmanomistajat ja ei edes lihoja anneta maanomistajalle palkaksi siittä että siellä itelle vuoen lihat toisten mettistä haalitaan omiin pakasteisiin.
Muutenki usein ovat jotenkin vasemmistohenkisiä nuo mettästäjät ja sutautuva niinku vihamielisesti mettänomistahjiin, joitten mettistä pitäis ilman luppaakin saaha itelle lihat räiskittyä.
Kohta mie en ennää uusi mettästysluppaa niile, haukkukhoot sitte minua ainaki omala maalasa jos niilä semmosta on.
Vastaukset 19
Vanhimmat
meän seuralla ollut antaa paistilihat mettän omistajalle joka mailla on kaato tullut. Ja tosi reilut on jopa saanet kutsun peijaisiin.
Eikä ne enää mettästäjät mitään köyhiä torppareita ole, niin ettei se enää tuo vanha sääliajattelu että pitää antaa niitten jostakin hankkia ruokaa päde.
Siksi oiski parasta että jokainen mettästelis omilla tiluksillaan.
Euroopassa ei ikinä kukaan saa jalallakaan astua toisen omistamaan mettään.
Puhumattakaan mistään ilmasesta mettästyksestä.
Meillä nämä paukuttelijat ovat poishemmoteltuja.
tollot,eikö teidän tyhymiin kalloihinne,mahdu
sellainen ajatus,että te ette perkele omista
yhtään hirveä,eikä niitä ole kukaan muu kuin
valtio omistanut,vai pitääkö teille perkeleille
maksaa siitä hapesta,minkä metsätkin tuottaa?
typpeä ja paskaa jyvä jemmarit ja poronhoitajat
tuottaa jatkuvasti saastuttaen maailmaa!!!
Pura sopimus ja pääset metsästäjistä maillasi eroon. Ja kyllä ne lihat tulee kalliiksi meille metsästäjien perheillekin... Muista käydä peijaisissa syömässä käristystä tulevina vuosina, saat edes pienen siivun. ;)
Niin ja ainahan voit itse liittyä mukaan metsästäjien sankkaan joukkkoon jos lihaa mielit itsellesi!
Kuuleppa!
Jos et ole vuokrannut maitas hirvenmettästykseen, et saa valtiolta korvauksia mahdollisista hirvivahingoista, jos hirvet vaikka syö puuntaimet mettästästi.
Systeemi on kehitetty just siksi, että hirvimäärä pysyis kohtuuessa. Enempi huolestuttaa se, että mettästäjien keski-ikä on varmaan lähempänä 60 v. nuoret ei enää kehtää lähteä käveleen lihan perässä, ko sitä saa pakastealtaastakin. Kukahan on 10 vuoden päästä enää mettästämässä ja pitämässä hirvimäärää jossaki rajoissa.
Asiaa puhut! Kohta me täällä eteläsuomen hirvisimmillä alueilla hukutaan hirviin ja hirvikärpäsiin.täältäkö lähtee ajeleen sinnepäin on parisataa kilometriä hirvivaaran merkkejä. Eikä ne ole vaan merkkejä rekkakuskit sanoo että on pahinta seutua.Harventaa pitää koko suomessa.Meillä tulee kohta hirvikärpäset tuvan ovista sisään ---Vastasit niin hienosti provosoivaan kannanottoon.
Katos ku on olemassa semmonen mettävakuutuski jonka mettänomistaja itte maksaa ja saa korvaukset jos hirvet syö mettää pilalle.
Niin että paskaa puhut.
Ja viel bisnestä teettä toisten mailla pyyetyillä lihoilla antamatta osinkoa mettänomisttjalle voitostanna.
Ja myytte vielä pimeesti, eli harjotatta hamaata taloutta.
näissä seuroissa on -Eräskin seura oli saanut 70 hirveä eli lihaksi muutettuna noin 10500 kg - perikuntamme on vuokrannut heille yli 100 ha, metsästysseuralla kokonaisuudessaan yli 13000 ha, mutta lihaa ei ole tullut 10 vuoteen kiloakaan.- Jos vaikka jakoon pistettäis hehtaaria kohti 0,1 kg ,niin olisi pitänyt tulla 10kg -onko paljon vaadittu???-- Ja mitä ne puheet kenen mailla hirvi kaatuu saa jotain, hirvet kaadetaan yleensä passi paikoilla , passi paikat ovat laitettu ilmeisesti metsästäjien omilla mailla ku sitä lihaa ei ole kuulunut paljon muille.
Kyllä seuroilla pitäisi olla jonkillainen jyvitys jako sääntö ,ei siitä muuten tule mitään. Sanoin vanhan sopimuksen irti ja
vaadinkin seuran puheenjohtajaa laatimaan uusi sopimus , mutta ei ole herraa vielä kuulunut ja aikaakin siitä on jo parisen kuukautta.
Seuroilla on velvollisuus lähettää toiminnastaan julkaistavaa paperi materiaalia kaikille vuokranantajilleen postilaatikkoon,että tiedettäis koska esim. on peijaiset tai myyjäiset ja vuokranantajilla on oikeus tietää myös metsästysseuran jäsenluottelot ym.ym asiakirjat.
noin omistushaluisia,niin korvatkaa,itse kaikki
hirvikolarit ja taimikko tuhot.Maksakaa ääliöt!
Vaikutat kyllä aika tolvanalta, etkös ole kuullut puhuttavan vakuutusyhtiöistä koskaan?
Hirvikolarit korvaa vakuutusyhtiö sulle jos viittit ottaa liikennevakuutuksen ja oman vaikkapa henki- ja tapaturmavakuutuksen.
Yksityinen metsävakuutus maksaa taimikon tuhot, niin että herrajestas minkälaisia tolvanoita tuolla mun mettässä kulkee.
Pitää harkita metsästyskieltoa.
Ei kenenkään metsänomistajan ole pakko antaa maitaan metsästysmaiksi,se on AIVAN vapaaehtoista.
Haetaan vuen lihat toisten mettistä ja räksytetään turpaa kiitokseksi.
SIkamaista käytöstä.
Kyllä se näkyy kukoistavan täälläkin, kateus. Toinen ei sais saada mitään ja itte pitäs saaha kaikkea.
Mitä tähän keskusteluosioon tulee, niin yksityisten mailla huseeraavat seurat pitävät hirvipeijaiset, joka on tarkoitettu maanomistajille. Ja monissa seuroissa, ellei kaikissa lihaa jaetaan myös maanomistajille, toiset arpovat ja toiset antavat sille kenen maille hirvi milloinkin kaatuu. Mutta eihän se tunnu maanomistajille riittävän. Ei tuo hirvenpyynti niin leiville lyö, että sitä kadehtimaan kannattaa alkaa. Itsekin olisin halvemmalla saanut lihat kaupasta, kuin metsästä.
Ajatelkaa vähän mitä kuluja metsästäjälle syntyy, kun se hirvenpyynnissä kulkee, lupamaksut, varusteet ajokilometrit, talkoot, kaikki. Se on pelkkä harrastus.
Kuinka paljon maanomistajien tulis saaha, että olisitta tyytyväisiä? Eikö tässä hirvenpyynnissä kuitenkin synny molemmin puoleinen hyöty?
Fifty-fifty olis aika oikeudenmukaista, ette te ilman metsämaita mettästele ollenkaan.
Hankkikaa kitisijät joku muu harrastus ku kerran on niin kamalan kallistakin.
Jos on varaa ostaa kalliit vehkeet ja paukkuraudat niin luulis olevan sitten varaa vähän niitä lihojakin jakaa metsänomistajille.
Se on sitten vaan nostettava maanvuokria kun ei muuten toimi tuo jakolasku.
Jos ootte noin hyvävarasia niin eihän se korotettu maanvuokrakaan paljon luulis tappamistanne hidastavan.
Tämä metsästys oli aivan aiheellista kun torppariparoilla ei ollu ruokaa, nyt se on pelkkää elvistelyä ja siitä voi maksaa.
Mettästäjäthän ne vievä kaikki lihat, niin että oikeudenmukaisuuen vaatimus mettänomistajien puolelta ei ole mitään kateutta, enneminki nuo paukkupetet on kateellisa siitä etteivät ite niitä mettämaita omista.
Keski-ja Etelä-Euroopassa ei tulis kysymykseenkään tuommonen mettästely ja röyhkeys.
Ammutaan Hirviä etteivät tuhoaa metsää.
Tietääkö nämä ruikuttavat maanomistajat että metsästäjät maksavat hirvistä kaatolupamaksut kaiken muun kulujen lisäks.Kallista on liha metsästäjälle ja niinpä oon itsekkin ajatellu jäädä kotiin ja soittelen syksyllä maanomistajana että tuokaahan lihaa tai sanon maat irti=).Lihaa tuli tälle syksyy noin 65 kiloo josta kaatolupamaksua toistasataa euroa!!!
on meidän porukalla se että oli maata 10 hehtaaria tai sata hehtaaria, hirvenliha jaetaan kiertävällä listalla vuorovuosina että kaikki saavat osansa, muuten saisivat vain ne maanomistjat joiden maille hirviä kaatuu. noin 15 maanomistajaa vuosittain kerrallaan.
Älä sie siinä yhthään leuhki, voipi olla niin ettet saiskhaan ennää ensi vuona mettästää vaikka haluaisit.
Sieki kuulostat aivan siltä ko teän mettäporukalla ois yksinvaltius päättää miten sen lihan kans tehhään.
Eihän se niin ole, kyllähän siittä asiasta täytyis mettänomistajien kans neuvotella.
Ei kenenkhään mettänomistajan ole pakko antaa maitaan mettästysmaiksi.
Yrittäkää jo ymmärtää se tosiseikka.