Baronasta

härkkijä

Tuli sellainen vanha tapaus mieleen kyseisestä firmasta, kun näkyy täällä palstalla olevan käyty keskustelua talon luotettavuudesta.
Aikaa en muista kovin tarkasti, silloin vielä Karpolla on asiaa ilmestyi televisiossa. Oli pohjoisen poikia kutsuttu töihin, olivat reput pakanneet ja etelään lähteneet. Palkaksi saivat velkaa kytkykauppa asunnosta jonka ottivat Baronalta vastaan, eivät saaneetkaan riittävästi töitä ja jäi vuokrat kämpästä rästiin. Toimitusjohtajaa muistaakseni haastateltiin ohjelmassa, ovelasti kaveri puhdistautui syytteistä, etteikö leipää työntekijöille riittäisi.
Mitä lie tänä päivänä asiat talossa? Kuinka pelaa lupaukset työn jatkuvuudesta tänä päivänä? Vai vieläkö pohjoisen pojat lähtevät innolla "veljiä" auttamaan?

10

5931

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Baronalla ehto

      Baronalla oli työsopimuksissa ehto että vuokratyöntekijä ei voi siirtyä asiakasyritykseen 6kk työsuhteen päättymisen jälkeen tai firma joutuu maksamaan siitä Baronalle.

      Onkohan laillinen tämä ehto työsopimuksessa?

    • petetty

      Takalistosta on koko virma, olen todella pettynyt, en suosittele edes pahimmalle vihamiehelle paronaa...

      • sitten

        moiseen tulokseen olet päätynyt? mitäs tapahtui?


    • lkdsfm

      On monia asioita millä voi kiduttaa itseään mutta paronalle menemällä ei voi voittaa ainakaan.
      Eettiset arvot missä?
      Ja alan sisällä heidän toimintansa on epäammattimaista.
      Siellä on uusi omistaja joku pääomasijoittaja siis verenimijä.
      Eli tuskin parannustakaan on tulossa.

    • JP...

      on epäluotettava. Ei pidä lupauksíaan.

      • niin..

        katteetomia lupauksia.


      • Elämä on!
        niin.. kirjoitti:

        katteetomia lupauksia.

        Olet heille vain ilmaa, eivät pidä oikeen lupauksia ja hoida asioita kunnolla tai edes hommaa tarvittavaa työkalustoa kunnolla.. Esim lähtiessäni baronasta pois jouduin about 5-6kk odottamaan työtodistusta, olin kyllä asiasta ilmoittanut heti työnpäättymisen jälkeen.

        Vuokratyö pitäisi kieltää lailla ihmisen hyväksikäyttöä minun mielestäni.


      • Ihmettelin vaan
        Elämä on! kirjoitti:

        Olet heille vain ilmaa, eivät pidä oikeen lupauksia ja hoida asioita kunnolla tai edes hommaa tarvittavaa työkalustoa kunnolla.. Esim lähtiessäni baronasta pois jouduin about 5-6kk odottamaan työtodistusta, olin kyllä asiasta ilmoittanut heti työnpäättymisen jälkeen.

        Vuokratyö pitäisi kieltää lailla ihmisen hyväksikäyttöä minun mielestäni.

        Käsittämätöntä keskustelua täällä. Baronassa toteutuvat kysynnän ja tarjonnan laki. Kaksi ystävääni on saanut Baronan kautta vakiotöitä, ja asiat hoidettiin ammattimaisesti. Molemmat meni varaston puolelle hommiin. Itsellä ainakin positiivinen kaiku kyseisestä firmasta.


    • huihau

      Pitääkö nämä jutut lainkaan paikkaansa? Usein jos kaveri saa loparit niin jo alkaa firman ylistäminen kaikissa mahdollisissa foorumeissa.
      Nykyisin ei tälläisillä työtodistuksilla ole minkäänlaista painoarvoa huomioiden että todistuksia saa reppukaupalla helosti.
      Työnlaadun näkee vasta kun työntekijä on marssinut ruotuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe