Spinning

Ajattelin aloittaa spinningin 2-3 kertaa viikossa.
Kauanko menee että tuloksia alkaa näkyä? Onko spinning kuinka tehokasta rasvanpolttoa ja parantaako se jalkalihaksia/kiinteyttääkö takapuolta?
21228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla meni pari kuukautta aloittamisesta että tuloksia alkoi huomata. Ensimmäinen asia, josta tuon huomasin, oli se että jouduin kiristämään housujen vyötäröä. Vaaka ei näytä miinusta niin helposti, mutta mittanauha on aluksi parempi väline. Noihin muihin kysymiisi en osaa sanoa mitään aikaa, mutta molempia tapahtuu. Itse huomaan pystyväni juoksemaan portaat kevyesti ilman minkäänlaista jalkojen väsymisen tunnetta, ja kävellä jaksaa paljon kauemmin kuin aikaisemmin. Itse huomasin nämä vaikutukset noin puoli vuotta sitten. Spinningissä olen käynyt kolmesta neljään kertaa viikossa noin 10 kuukauden ajan.

Kun aloitat, varaudu siihen että jäät lajiin "koukkuun". Itselleni kävi niin ja nyt tuntuu, että jotain puuttuu jos ei muutamaan kertaa viikossa pääse. Toisena vinkkinä voin sanoa, että kannattaa käydä tasaisesti viikon aikana vaikkapa kolme kertaa. Huomasin viimeksi toissapäivänä, kun töiden takia oli viikko edellisestä kerrasta, etten saanut itsestäni juuri mitään irti. Olin jotenkin jumissa. Kun sitten menin eilen uudelleen, tuntui taas siltä miltä pitääkin.

Äänestä

kyllä siitä, paljonko syöt. Jos syöt vastaavan määrän kun on sinun peruskulutus vuorokaudessa paljonko kulutat, et laihdu yhtään. Jos jatkat syömistä entiseen tapaan ja lisäät viikkoon muutaman spinningin, kulutat jotain sykkeestä ja tehosta riippuen. Aina täysi 7000 kcal tarkoittaa yhtä menetettyä kiloa. Toisaalta yksi saavutettu 7000kcal tarkoittaa taas yhtä saavutettua kiloa. Tämä siis mitä jäljelle vuorokauden perusaineenvaihdunta laskettuna.
Ehkä parempi apu löytyy täältä... :
http://www.kuntosalille.com
Ei muuta kuin spinnaamaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiloista eroon kirjoitti:

Ajattelin aloittaa spinningin 2-3 kertaa viikossa.
Kauanko menee että tuloksia alkaa näkyä? Onko spinning kuinka tehokasta rasvanpolttoa ja parantaako se jalkalihaksia/kiinteyttääkö takapuolta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu