Kertokaapa mielipiteenne?

Miten pitkä tauko yhteydenpidossa on mielestänne normaalia ns. kaukosuhteessa? Näemme suunilleen pari kertaa kuukaudessa ja muuten olemme yhteydessä netin ja puhelimen välityksellä. En ole aiemmin noteerannut jos miesystävästäni ei ole muutamaan päivään kuulunut mutta nyt kun on jp kohta mennyt kaksi päivää että hänestä ei ole kuulunut mitään, alan kuvitella jo kaikenlaista.. Varmaan koska suhteemme on koko ajan pikkuhiljaa lähentynyt niin otan tämän niin takapakkina:)
82267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaksi päivää ilman yhteydenpitoa olisi minulle jo merkki siitä ,että tyttöystäväni olisi kuollut :D. Me asumme n. 170km päästä toisistamme, ja näemme n. kaksi kertaa kuukaudessa. Yhteyttä kuitenkin pidetään Skypen, messengerin ja puhelimen välityksellä kokoajan, eli n. 2-4h välein :). Seurusteltu ollaan kohta 2 vuotta. Olen kuitenkin kuullut, että joiltakin tuo kaksi päivää ilman kuulumisia onnistuu, niin miksei teiltäkin.

Äänestä

mielestäni 2päivää on vielä "normaalin rajoissa". Itselläni kävi tilanne että meni yksi päivä soittamatta kun miesystäväni ei soittanut ja minä päätin että en tuhlaa puhelinlaskua sen takia että tämä on liian laiska hakemaan ärrältä puheaikaa ja mun nettiyhteys ei ollut vielä siirretty uuteen asuntoon. Ensin ajattelin että kyllähän me yks päivä pystytään tähän ollaan kuitenkin jo vakaalla pohjalla (vaikkakin alussa). Seuraavana päivänä päätin että en soita vieLäkään että testataan kuin kauan mies on soittamatta. Sunnuntaina siiten soitin ja heti mua epäiltiin pettämisestä koska olin perjantaina ja lauantaina soittamatta. Onneksi kuitenkin nyt on oppinut jo sen verran luottamaan:)

Äänestä
  • vielä eleltiin kaukosuhteessa miheni kanssa niin pisimmillään meni 5päivää ilman yhteydenpitoa. Nyttemmin ollaan asuttu yhdessä jo monta vuotta. Tuskinpa se teidänkään juttu parin päivän yhteyskatkoon kaatuu :)

    Äänestä

näkymättömissä ja kuulumattomissa ok, kun molemmilla oma elämänpiiri vastuineen ja harrastuksineen ja kun tuntee ihmiset toisen lähipiirissä. Ikävän yllättäessä voi kiireen keskellekin laittaa tekstarin ja toinen soittaa ehtiessään. Kyllä aikuisen ihmisen on pärjättävä, työt on tehtävä ja arkiset sitoumukset hoidettava, vaikkei toisesta muutamaan päivään mitään kuuluisikaan. Yhdessä ollaan sitten kun tavataan, varataan aidosti toiselle aikaa ja keskitytään yhteiseen olemiseen satalasissa. Itselleni viikonlopputapaaminen kerran pari kuukaudessa oli riittävää. Yli kolmen viikon paussit erkaannuttivat, fokus siirtyi liiaksi yksin ja ystävien kanssa touhuamiseen. Nyt kun olemme ystäviä, pidämme jopa enemmän yhteyttä kuin aikaisemmin.

Kaukosuhde toimii hyvin, kun on luottamusta, ilmaistaan sitoutumista ja kun molemmilla on oma tasapainoinen elämä eli ei ripustauduta.

Äänestä

Me pidetään yhteyttä vähintään jokapäivä. Sillä tavalla ollaa siis ehkä vähän riippuvaisia toisistamme. Siis jokapäivä soitellaan/messsengerillä 3-8 kertaa. Joskus vähän pidempiä puheluita, joskús vähän lyhyempiä.

En usko, että parin päivän yhteydettä pito merkitsee mitään. Itseasiassa nyt kun miettii, on ehkä vähän outoa, että me soitellaan noin usein. Mutta meille se menee niin, että on vaan pakko kuulla toisesta miten menee. Eikä meillä siis mitään mustasukkasuutta ole, että sen takia soiteltaisiin.

Joidenkin ei edes normaalissa suhteessa tarvii olla niin tiiviissä kanssakäymisessä, kun taas jotkut haluavat paljon tiiviimpää yhteydenpitoa ja seurustelua.

Äänestä

Minä olen sellainen, että tahdon kuulla miehestäni päivittäin jotain. Mieheni taas ei välitä ilmoitella itsestään, mutta tekee sen ilmeisesti minun vuokseni. Ja normaalilta minusta kuulostaa, jos päivä tai pari on kuulumatta mitään. Sen jälkeen tulee jo itse otettua viimeistään yhteyttä jos miehestä ei ala kuulua. Voit sinäkin ottaa mieheesi yhteyttä eikä tarvitse vain odottaa että hän ottaa ensin:)

Äänestä

miten oli ennen kun kirje kulki 2vk ja puhelimia oli harvassa.!!!!KAHELIA TOUHUA NYT.Pettää voi vaikka soittelis joka tunti.!!!

Äänestä
  • Tiedän tyypin joka soitteli kymmeniä kertoja päivässä neidolleen. Noh, neidillä oli silti toinen.

    Sukupuolet voi vaihtaa, pätee myös miehiin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaislake kirjoitti:

Miten pitkä tauko yhteydenpidossa on mielestänne normaalia ns. kaukosuhteessa? Näemme suunilleen pari kertaa kuukaudessa ja muuten olemme yhteydessä netin ja puhelimen välityksellä. En ole aiemmin noteerannut jos miesystävästäni ei ole muutamaan päivään kuulunut mutta nyt kun on jp kohta mennyt kaksi päivää että hänestä ei ole kuulunut mitään, alan kuvitella jo kaikenlaista.. Varmaan koska suhteemme on koko ajan pikkuhiljaa lähentynyt niin otan tämän niin takapakkina:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu