Nainen hylkää ystävänsä

Onko teidän naisten taholta ihan normaalia tämmöinen menettely, että kun retkahdatte johonkin mieheen ja alatte häntä tapailemaan, niin yhtäkkiä ystävät unohtuvat ja yhteydenpito lakkaa täysin?

Itselläni on eräs tällainen naispuolinen kaveri, joka aina katoaa kuin tuhka tuulee silloin kuin hänellä on jotain sutinaa. Sitten kun neidon viritykset menevät metsään, niin kyllä sitten taas soitellaan ja ollaan niin kamuja.

Olen siis itse miespuolinen, mutta tässä ei ole kyse siitä, ettäkö olisin tästä naisesta jotenkin mustasukkainen. Olen itse onnellisessa seurustelusuhteessa. Ihmettelen vaan moista käytöstä. Itse kun en ole koskaan antanut minkään ihastuksen tulla minun ja ystävieni väliin.
10543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä sitä itseasiassa sattuu aika paljonkin. Mulla on ollut muutamia ystäviä, jotka lopetti lähes kaiken yhteydenpidon alkaessaan suhteeseen. Mies meni joka ikisessä tilanteessa kaiken edelle ja miehen aikataulut saneli koko arjen kulun. Mä luulen, että siinä taustalla on jotain sellasta että jotkut naiset saattaa pelätä, että jollei he anna kaikkeansa suhteelle, he menettävät miehen. Tämän käsityksen minä ainakin oon saanut niistä naisista keiden tiedän omistautuneen pelkästään miehelleen ja unohtaneen ystävänsä.

Tottakai on luonnollista, että yhteydenpito hiukan vähenee ystäviin kun aloittaa parisuhteen mutta jos unohtaa ystävät tyystin, on jossain mun mielestä pahasti vikaa.

Äänestä

unohtaisi mun ystäviä,jos jonkun kanssa seurustelen. Viime suhteessa yhteydenpito kyllä kavereihin väheni jonkun verran mutta kyllä mä silti pidin yhteyttä niihin

Äänestä

Onhan se jännää kun tapaa uuden ihmisen. On se jännempää kuin pitää yhteyttä ihmisiin, joiden kanssa on pitänyt yhteyttä koko ikänsä. Varsinkin naisiin toi uuden ihastuksen mukanaan tuoma jännitys merkitsee niin paljon, että ei ihme, jos siitä yhteydenpito kavereihin vähän kärsii.

Jos asia sua häiritsee, niin seuraavan kerran kun nainen taas leikkii sun kaveriasi, niin sano hänelle, ettet ole mikään varakaveri, jonka voi aina vetäistä esiin, silloin kun ei satu olemaan parempaakaan tekemistä.

Niin mä ainakin sanoisin.

Äänestä

Aika monesti tuommoista on havaittavissa. Harva kuitenkaan täysin lopettaa yhteydenpidon ystäviinsä "sutinan" aikana, mutta todella moni järjestää elämänsä liikaakin miestä silmällä pitäen. Yleensä ne naiset tulevatkin sitten häntä koipien välissä takaisin tai ottavat yhteyttä aina silloin, kun suhteessa on jotakin häikkää. Yleensä tuommoisilla kavereilla ne suhteet tuppaa loppumaan muutaman kuukauden tai korkeintaan vuoden päästä.

Äänestä

Suomi ja suomalaiset :) Yleensä se ajankäyttöä koskeva priorisointilista menee seuraavasti:

1. työ/perhe
2. sama kuin edellinen
3. harrastukset
.
.
X - 1. muut perheelliset seukkaavat parit.
X. sinkkukaverit.

Jos et ole bestis, niin se on aika todennäköistä meitin suomalaisten kohdalla, et "heippa vaan", kun uusi kultsi ilmaantuu maisemiin. Monissa perheissä ei kuulemma riitä aikaa välillä edes harrastuksiin, muista perhetutuista nyt puhumattakaan. Työelämäkin voi olla sen verran kovaa, että joudutaan perheestäkin tinkimään. Miten sitten tutut???

Äänestä

ihan normimeininki. ei naisista ole ystäviksi, kavereiksi korkeintaan. aina kun on naispuolinenystävä, niin se on hetkellistä. heti kun seukkailu alkaa, niin turha se on enään soitella kuulumisia.
sitten kun alkaa naisen parisuhde kusemaan tai on sinkkuna....niin vittu että puhelin laulaa.
ota miehiä ystäviksi ja naisia kavereiksi

Äänestä

Tuollainen käytös johtuu usein vauvakuumeesta, joka aiheuttaa sen, ettei nainen ajattele ketään muita kuin itseään.

Äänestä

omaan kyllä "frendei", jotka kaikonneet yms.kun olen lasta alkanut odottamaan, ryhtynyt itse seukkaa (kuten tällä hetkel) tai kaveeraamaan jonkun kanssa. Tosin ihan kyllä ymmärrettävääkin, jos elämäntyyli on rock tai hiptrip, niin eivät viitsi jutuillansa häiriköidä minuu vaan jää mun tehtäväksi päättää koska haluan "häiriköintiä". :))

Äänestä

Mistä siinä alkuhuumassa pitäisi löytää aikaa kaikille kavereille, varsinkaan, jos niitä kavereita on paljon?

Itselleni on esim. käynyt niin, että sekä minä että uusi ihastukseni olemme olleet vuorotöissä, lisäksi toisella vielä lapsi melko usein luonaan. Jos vapaa-aikaa on koskaan yhtäaikaa, tottakai sen vähän ajan tahtoo jakaa uuden rakkautensa kanssa!! Tätä on sitten joidenkin paukapäiden vaikeaa ymmärtää. Elämäntilanteet muuttuu, tottakai sinkkuna sitä tapaa kavereitaan enemmän, mutta seurustelevana/perheellisenä aikaa on löydyttävä lähinnä kumppanille ja lapsille.

En tarkoita, että yhteydenpidon on loputtava kokonaan, mutta luonnollisesti se harvenee.

Äänestä

Piti viime perjantaina nähdä pitkästä aikaa neljän kuukauden paussin jälkeen, niin naisesta ei kuulu pihaustakaan. Mikäs siinä, mutta aika hankala ruveta jälkikäteen uusimaan vanhoja kaverisuhteita, jos jättänyt ne aiemmin hoitamatta. Tosin kätevä keino päästä eroon tylsyyksistä. Hmmmm.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Normaaliako? kirjoitti:

Onko teidän naisten taholta ihan normaalia tämmöinen menettely, että kun retkahdatte johonkin mieheen ja alatte häntä tapailemaan, niin yhtäkkiä ystävät unohtuvat ja yhteydenpito lakkaa täysin?

Itselläni on eräs tällainen naispuolinen kaveri, joka aina katoaa kuin tuhka tuulee silloin kuin hänellä on jotain sutinaa. Sitten kun neidon viritykset menevät metsään, niin kyllä sitten taas soitellaan ja ollaan niin kamuja.

Olen siis itse miespuolinen, mutta tässä ei ole kyse siitä, ettäkö olisin tästä naisesta jotenkin mustasukkainen. Olen itse onnellisessa seurustelusuhteessa. Ihmettelen vaan moista käytöstä. Itse kun en ole koskaan antanut minkään ihastuksen tulla minun ja ystävieni väliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu