"The Juttu"

Onko haaveissanne - ylitse kaikkien muiden - jokin juttu/asia, jonka haluaisitte jossain elämänne vaiheessa toteuttaa? Kiivetä vuorelle, kirjoittaa kirja tms. Jotain, joka on teille merkittävä, on se sitten suuri tai pieni asia.
181039
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Unelmissa siintää upea talo Thaimaassa!

Äänestä
  • unelmasi toteuttamiseen!

    Äänestä

Mulla se on äidiksi tuleminen. Se on kuitenkin ns. varovainen toive enkä ole valmis tekemään mitä tahansa sen eteen (kieroilua yms.) mutta toivon että joku päivä mulla on mies, joka jakaa saman unelman ja jollei ole niin voisin ehkä harkita adoptiota tms. Ei ehkä kovin erikoinen toive mutta suurin kuitenkin.

Muita haaveita on sitten pilvin pimein, joita haluan toteuttaa elämäni aikana. Etelä-Amerikan kiertomatkasta olis hyvä alottaa :)

Äänestä
  • että jollakin toiveena voisi olla vanhemmuus. Toivottavasti ns. varovainen toiveesi siis jonain päivänä toteutuu.

    Äänestä

Kaikkien ihmisten "juttuna" pitäisi olla taistelu ilmastonmuutosta vastaan. Yksittäinen ihminen ei voi paljoa tehdä, mutta ehkä tehokkain keino on olla lisääntymättä. Jos syntyvyyttä saadaan voimakkaasti pienennettyä, väestönkasvu pysähtyisi ja energian kulutus alenisi ratkaisevasti. Erityisesti naisilla on "tuhannen taalan" osallistua maailman pelastamiseen!

Äänestä
  • Monissa teollistuneissa maissa väestönkasvu onkin jo taittunut, eikä uusi sukupolvi korvaa enää kooltaan edellistä eli väestö pienenee. Silti kulutus vain lisääntyy näissäkin maissa.

    Olet toki oikeassa siinä, että ilmastonmuutos on hyvin merkittävä asia ja yksilöinäkin voimme valinnoillamme vaikuttaa suuresti maapallon tulevaisuuteen.

    Äänestä

aika tavallinen. Haluan muuttaa maahan, jossa ei tällaisia kelejä.

Äänestä
  • hyvin, eipä nämä kelit kovin kaksiset ole.

    Äänestä

moneksi kuukaudeksi ilman suunnitelmaa.

Äänestä
  • aikoinaan tuli tehtyä itsekin muutama tuollainen reissu ja kyllä niillä tuli koettua paljon.

    Äänestä

riippuliito ja mullon sellanen kutina perseessä, että kevättalvella asia pitää nostaa tosissaan pöydälle.

Olen siinä mielssä saanut elää onnellisen elämän jo tähän saakka, ettei nyt niin isoja juttuja enää haaveissa ole.

'paratiisi on siellä, mistä ei ole ikävä mihinkään'

Äänestä

koko ajan matkataan. Ensin oli haaveena kolme vuotta ja viimiset seitsemän vuotta suunnitellut/valmistellut (töitä ja opintoja ja lisää opintoja ja töitä tulevaisuudessakin) ja vielä arviolta kolme-viisi vuotta alkaa lähtölaskenta...eli kolmen ryppäästä nuorin alkaa pärjäämään ilman äidin joka päivästä hösläämistä ja suomessa oloa.

Ei nuorimmainen tämä "iltatähti" aloita Suomessa koulua sitä myöskään suomessa käy, eikä toinen huoltaja ole esteenä, kun ei semmoista ole.

Siellä se olikin luettavissa/arvattavissa ja kaikkea ei pidä paljastaa. :))

Äänestä

...talosta. Ihan omasta vanhasta puutalosta meren rannalla, jossa on suuri puutarha täynnä vanhoja omenapuita ja valkoinen aita ympäröi tonttia ja talo on sisustettu juuri niin kuin haluan ja siellä on aivan uskomaton vanhan puutalon tunnelma ja ihana puusauna ja unelmien kylpyhuone. Puulattiat, ruutuikkunat ja ullakko... Ja suuri kuisti, jossa on kauniit koristeelliset ikkunat ja riippumatto. Asun siellä lemmikkieni kanssa elämäni loppuun saakka. The end! :)

Äänestä
  • ihailin juuri tuollaista taloa viime kesänä.

    Äänestä

...talon rakennettua.

Äänestä

saada pillua.

Äänestä
  • ois ehdottomasti rauha itselle. Ihana mies jonka kanssa murheet ja muut sais juteltuu, onnellisuus, ei riitelyä, mutta rakkautta.

    you know...mutta niin...liikaahan se on.

    Äänestä

  • bannii kirjoitti:

    ois ehdottomasti rauha itselle. Ihana mies jonka kanssa murheet ja muut sais juteltuu, onnellisuus, ei riitelyä, mutta rakkautta.

    you know...mutta niin...liikaahan se on.

    hyvin pitkälti just se The juttu.

    Lisäksi haluaisin sen kirjan tai useammankin kirjoittaa, tai vastaavasti saada jotain muuta näkyvää aikaiseksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


J_Karma kirjoitti:

Onko haaveissanne - ylitse kaikkien muiden - jokin juttu/asia, jonka haluaisitte jossain elämänne vaiheessa toteuttaa? Kiivetä vuorelle, kirjoittaa kirja tms. Jotain, joka on teille merkittävä, on se sitten suuri tai pieni asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu