Olisin kiitollinen jos saisin loruleikki ohjeita tai laululeikkiohjeita lapsille alle 6-vuotiaille. Aloittelen vasta uraa lasten parissa ja toivoisin vinkkejä mitä voi esim aamupiirillä leikkiä lasten kanssa, jotain paikallaan tehtävää.
piirihetkeen sopivia
5
16004
Vastaukset
- lumienkeli
voit esimerksiksi ottaa lorupussin. ja lapset ottavat kukin vuorollaan lorun sieltä ja luet niille sen ja opettelette vaikka lasten kanssa yhdessä leikin siihen loruun. voit myös ottaa laululeikkejä jota laulatte ja leikitte muutaman viikon ajan joka päivä niin lapset oppii sen äkkiä ulkoa ja kyseinen laulu leikki tulee tempaamaan lapsen mukaan aina kun kutsut heitä aamupiirin.
Netistä löytyy varamasti loruja sekä myös kirjastosta löytyy varmasti kirjoja jossa on joitaki tuttuja lasten lauluja ja tuttuja lasten loruja. :) no tässä joitaki ohjeita mutta jos tarvit apua niin laita vaikka sähköpostia minulle.
[email protected]
Itse siis opiskelen lähihoitajaksi ja olen ollut lasten kanssa tosi paljon tekemisissä. minulla on paljon sisaruksia.mielellään autan sinua. :) - siellä asiantunteva
henkilökunta neuvoo sua!
Vanhalta kollegalta linkki. Ja onnea uralle, hienosti olet valinnut.
http://www.kolumbus.fi/mm.salo/Leikit.htm- hutilo
Käy osoitteessa
www.sympaali.com/ anni tannin leikkilaulut 1 ja 2 sit annitannin satulaulut 1 - sansuliini84
Meillä on perhekahvilassa lorupussi ja siihen kuuluva laulu.. "kuka saa kuka saa lorupussiin kurkistaa tillin tallin tömpsis" sit valitaan kuka saa kurkistaa ja jatketaan "(lapsen nimi) saa (lapsen nimi) saa lorupussiin kurkistaa tillin tallin tömpsis" Sit lapsi nostaa yhden kortin jonka hänen on ensin ilmoitettava mikä kuva siinä on ja sen jälkeen antaa vaikka äidin lukea se.. Esimerkiksi Meillä on siellä aurinko jonka takana on loru jossa lukee jotain seuraavaa: Aurinko, Aurinko lettuja paistaa..Pistetään suuhun ja loput voin heittää ukolle kuuhun.. En valitettavasti muista koko lorua mutta voin taata että on lapsille mieluisa leikki.. =) Ainakin meillä päin on erittäin paljon tykätty juttu.. Jopa yksi lapsi sanoi kahvilassa kerran et lorupussi on on kahvilan kohokohta!!! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711428
- 585439
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462697- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131841Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441795Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut271483Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411450Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61386Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371369