Mo,
olen uusi lukija, joten jos tätä on juuri käsitelty, niin please be patient!
Eli: onko kenelläkään kokemusta musiikkiroinan tilaamisesta Thomannilta Saksasta? Siis, tuleeko tavara ajoissa, onko priimakuntoista, onko helppo korjauttaa takuuseen ja sellaista.
Hinnat on halvat, mutta etäisyys epäilyttää.
Vinkkejänne pyytäen,
:: Kieppi ::
olen uusi lukija, joten jos tätä on juuri käsitelty, niin please be patient!
Eli: onko kenelläkään kokemusta musiikkiroinan tilaamisesta Thomannilta Saksasta? Siis, tuleeko tavara ajoissa, onko priimakuntoista, onko helppo korjauttaa takuuseen ja sellaista.
Hinnat on halvat, mutta etäisyys epäilyttää.
Vinkkejänne pyytäen,
:: Kieppi ::
Vastaukset 4
Vanhimmat
itse tilasin fenderin stratocasterin sieltä ja bändikaveri tilas telecasterin ja ne muistaakseni tuli viikonsisällä tilauksesta.
Mutta kyllä ne siellä näköjään kämmäileek, koska meidän bändin basistilla kesti neljäkuukautta kun se tilasi dream theathren basistin singature basson, Mutta ne vissiin joutu tilaamaan sen aluksi sieltä yamahan tehtaalta! en tiä mikä siinä kesti ja en tahdo uskoa että se on siellä yleistä.
Mutta se on silti todistetusti luotettava kauppa ja siellä on monta suomalaista työntekiää joiden kanssa voi keskustella asiallisesti näistä tilaushommista.-.
Ihan hyvin tuli kamat ku talvella tilattiin. Rahtimaksutkaan ei olleet älyttömät (23e) vaikka satsi oli iso.
Suosittelen! Olen itse ammattimuusikkona tilannut n. 6 vuoden ajan kaikki omat, firmani ja bändini soittimet ja soitintarvikkeet Thomannilta. Vielä ei ole negatiivista palutetta tarvinnut antaa. Kerran oli Pa-setti myöhässä, mutta siitä ilmoitettiin välittömästi Emailina, että tavara tulee heille n. 3 viikon kuluttua, eli tuota satsia odotin kuukauden päivät, mutta muuten homma on hoitunut 1-2 viikossa. Ja eipä ole tarvinnut maksaa törkeitä ylihintoja, mitä ainoastaan yksi firma Suomessa ei ole tehnyt (StP......). Teen parhaillaan yli 1000€ tilausta, ja tiedän saavani paketin viimeistään 2 vkon kuluessa! Tätä kun eivät Suomalaiset soitinliikkeet pysty tarjoamaan; tai pystyisivät, mutta odottavat, että tilaus on riittävän suuri, jotta tulee riittävän iso kolli roinaa, ja kulut mahd. pienet. Ja rahtikulut ovat aivan naurettavat pienet, niinkuin edellinen kirjoittaja tiesi kertoa.
Kaikki kommentit varmasti ihan asiaa! On kuitenkin
joitakin tuotteita, joita saa Suomesta halvemmalla
joten ilman hintavertailua ei kannata tilata. Riippuu tuotteesta!