Tumman sängen esto..

Avuntarpeessa

Olen Italialaisperäinen poika ja mulla on ongelma, joka ei ole vielä edes tullut vastaan. Ja haluan välttyä siltä, koska ulkonäköni on minulle tärkeää(tiedä sitten miksi?)

Ennen kuin olemattomasta ongelmasta alan puhua, niin kerron mun viiksistä jotain. Että alko tossa pienenä mulle jo semmoset hennot viikset kasvaa. En niitä ajellu ennen kuin täytin 14 vuotta. Silloin kun sitten ajoin ne niin viiksiä ei näyttänyt edes ikinä olleen. Ne sitten kasvoivat takaisin noin viikossa ja ne olivat hennot, tuuheat sekä vaaleat niinkuin ne olivatkin aluksi olleet. Sitten vain jatkoin ajelemista ainakun se kasvoi ja kasvoi. Nyt on vuosi kulunut ja mulla on todella tumma alue siinä viiksien kohalla. Ja vaikka viikset on ajeltu sen alueen erottaa kaukaakin naamastani koska se on todella tumma.

Kyselen nyt iteltäni, että olisinko pystynyt pitämään sen vaaleana ja tuuheana niinkuin joillakin on? Entä onko teillä mitään vastauksia tohon?

Nyt siihen tulevaan ongelmaan. Mulla on partaa kasvanu leuan kohdalle. Ne eivät ole niin tiheään kasvaneita (ainakaan vielä) ja ovat sileitä sekä niitä ei edes melkein näe. Mulla on veli, joka on mua 2 vuotta vanhempi. Kun noin 3 vuotta sitten katsoin häntä niin hänellä oli semmoinen samanlainen iho kuin minulla. Ei parta kasvanu ja ei ollut tummaa sänkeä sekä sileä iho. Kun nyt katson häntä hänellä on todella siis todella tumma sänki parran alueella. Jos hän ajaakin sen niin parta on todella ruman näköinen koska se on niin tumma. Tarkistin asian ja kaikilla Italialaisilla ei ole tuommoista tummaa sänkeä, mutta osalla on. Ja veli ainakun ajeli parran nii kasvo tummempana se takaisin ja nyt sitä ollaan tässä.

Mulla alkaa se nyt parta kasvamaan ja KYSYN TEILTÄ JUURI. Voitteko auttaa mua ja kertoa onko mitään keinoa olla saamatta tuommoista tummaa sänkeä parran alueelle. Riippuuko se ajelemisesta? kannattaako käyttää partakonetta vai höylää? Ihoni on vielä sileä ja lähes karvaton(Tavallisissa karva-alueilla toki on esim viikset, alapää, käsivarret, ja jalat yms.)

Kiitokset vastauksista etukäteen. :)

4

1164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikuttaa!

      Erilainen parrankasvu johtuu kunkin ihmisen saamista geeneistä ja vaikkapa veljeksillä voi olla erilainen parrankasvu. Parran kasvu lisääntyy testosteronin vaikutuksesta ja kun poika ikääntyy, testosteronikin lisääntyy ja parrankasvu lisääntyy huolimatta siitä ajellaanko sitä tai ei. Jos parta on hyvin tummaa, ajelun jälkeen ihon sisään jäävät karvatupet aiheuttavat tumman sängen näkymisen, vaikka ihon pinnalla ei olisikaan karvaa yhtään. Höylällä tehty tarkka ajelu saa sängen mahdollisimman näkymättömäksi, mutta pahimmillaan vain muutamaksi tunniksi.

      Mikäli haluaa sinertävän sängen piiloon, on käytettävä tehokasta peittävää meikkiä. Tai sitten on parta on poistettava laserepiloinnilla pysyvästi. Mutta tuntuu jotenkin yliampuvalta että nuori mies haluaisi parrasta pysyvästi eroon. Eiköhän ne ajatukset muutu vuosien kuluessa.

    • naimisissa...

      Turkkilaisen mihen kanssa ja tunnetustikin turkkilaisilla sanotaan olevan paljon "karvaa" :)
      Mutta minun miehelläni ei ole sen enempää kuin suomalaisillakaan.
      Tosin parta ja viikset ovat aitoa turkkilaista alkuperää :)

      Miksi viiksesi näyttävät tummilta siltä kohdin, niin syy on siinä, että vaikka katkaiset viiksikarvan ihon päältä, sen tyvi jää ihon alle.

      Ja jos karvat ovat mustia, niin tottakai ne kuultavat ihon läpi luoden tumman vaikutelman nenän alle.

      samoin käy myös parran.

      Tähän ei ole oikeastaan apua, ja jos mietit oletko tehnyt virheen ajamalla niitä nuorena, niin et.
      Sillä ei ole mitään merkitystä.
      Ne olisivat tummuneet ja paksuntuneen itsestäänkin ajan kanssa, sitä mukaan kun sinä vanhenet.

      Miksi "häpeät" viiksiäsi?

      Ainakin meistä naisista se on erittäin miehekästä ;)
      Miehen tulee näyttää mieheltä ;)

      ja tiesitkös, että monet suomalaiset jotka taas ovat kovin vaaleita, samoin viikset ja parta, he yrittävät kaikkien vippaskonstien avulla taas saada viiksensä ja parran kasvamaan!
      :)

      Eli olet onnekas kun sinulla se tulee luonnostaan :)

      • Pim

        Ei niille karvoille kai voi paljoakaan tehdä, ainoa mitä voi tehdä on huolehtia ihosta jne ettei iho ärsyynny parranajosta. Parta ja viikset voivat olla myös tyylikkäitä, ainakin veljeni on huomattavasti komeamman näköinen parran kanssa. Eivätkä kaikki edes halua olla siloposken kanssa, vaikka karvoja aina lehdissä käsketään ajelemaankin. Nou hätä ;)


    • Anonyymi

      aha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      414
      3312
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      102
      2488
    3. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      88
      2448
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2359
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      28
      2084
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      192
      1564
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1372
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      203
      1194
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1152
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1081
    Aihe