Golfsääntötietovisa, osa II

Mullikaani

Lyöntipelissä sattui Urpolle seuraavanlainen kommellus: Urpo löi avauksensa heman vinoon oikealle, paksuun raffiin aika lähelle metsän reunaa. Hetken haeskeltuaan Urpo löytää pallon ja lyö sitä. Paksu raffi kääntää mailan lapaa sillä seurauksella, että pallo päätyy metsän puolelle kannon alle, selkeästi pelaamattomaan paikkaan. Urpo toteaa että lähin pelattava paikka on noin neljän metrin päässä pallosta vasemmalle, siis kentälle päin (ei kuitenkaan lähempänä lippua) ja droppaa pallonsa siihen. Siitä urpo lyö kauniin rautaseiskan keskelle greeniä. Kävellessään greenille Urpo huomaa samaisessa raffissa pallon ja toteaa sen omakseen - se edellinen pallo olikin siis väärä pallo, prkl! Urpo lyö oikean pallonsa myös greenille ja ottaa sillä kaksi puttia. Väärän pallon Urpo heittää suutuspäissään läheiseen Lohjanjärveen.
Kysymys kuuluukin nyt, että paljonko Urpon korttiin merkitään tulokseksi, ja mistä tämä tulos muodostuu?

10

1228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanotahan 7 lyöntiä, väärän pallon pelaamisesta 2 penalttia ja 5 tökkäsyä päälle. TÄ?

    • tuo urpo

      oisi pitäny pallon käteen otettuaan huomata ettei ole oma pallo...
      No 8 lyöntiä voisi olla sopiva lukema.

    • huahin

      sääntöpykälät myöhemmin

    • PDP

      Arvaan 8: 4 lyöntiä, 2 penttiä väärän pallon pelaamisesta ja 2 penttiä säännön 28 rikkomisesta. Väärällä pallolla pelattuja lyöntejä ei lasketa tulokseen, mutta laitoin sillä hankitut pentit mukaan. Ja jos väärä pallo oli toisen kilpailijan, pallo olisi pitänyt laittaa takaisin paikoilleen. Urpo heitetään myös Lohjanjärveen.

    • merkataan

      Eli kantojupakka jää pois ja väärällä pallolla pelaamisia ei lasketa - kolmella greenille, kaksi puttia ja väärällä pallolla pelaamisesta kahden lyönnin rangaistus.

    • Mullikaani

      Tällä kertaa taidan mutustella lakut ihan itse, sillä täydellistä vastausta ei näy. Nimimerkki "huahin" tiesi oikean tuloksen mutta ei kertonut perusteita ja nimimerkki "merkataan" puolestaan sai oikeilla perusteilla jotenkin ihmeessä väärän tuloksen!
      Eli Urpon korttiin merkataan tulokseksi KUUSI LYÖNTIÄ: Yksi avaus, kaksi ja kolme penaltteja väärän pallon pelaamisesta, neljä lähestyminen oikealla pallolla sekä viisi ja kuusi putteja.
      Sääntö 15-3 käsittelee väärän pallon pelaamista, ja sen mukaan väärän pallon pelaamisesta tulee KAKSI PENALTTIA, mutta väärällä pallolla pelattuja lyöntejä eikä myöskään sillä hankittuja penaltteja lasketa kilpailijan tulokseen. Eli vaikka Urpo vapautui pelaamattomasta paikasta (sääntö 28) täysin sääntöjen vastaisesti, ei siitä tässä tapauksessa seuraa yhtään mitään.

      • huahin

        nimimerkki PDP on oikeassa siinä, että säännön 15 mukaan väärä pallo tulee asettaa takaisin alkureräiselle paikalle, mutta sääntö ei määrää erillistä rangaitusta siitä jos näin ei tee. niin että ainoa rankkari tulee klubitalolla olettaen,että rikkeen tehnyt on pienempikokoinen kuin kärsilään joutunut (lohjanjärvi tai vastaava).


      • Mullikaani
        huahin kirjoitti:

        nimimerkki PDP on oikeassa siinä, että säännön 15 mukaan väärä pallo tulee asettaa takaisin alkureräiselle paikalle, mutta sääntö ei määrää erillistä rangaitusta siitä jos näin ei tee. niin että ainoa rankkari tulee klubitalolla olettaen,että rikkeen tehnyt on pienempikokoinen kuin kärsilään joutunut (lohjanjärvi tai vastaava).

        Niin, mikäli se väärä pallo kuului toiselle kilpailijalle, mutta tässä tapauksessa sitä ei tarina kertonut - sehän saattoi olla vaikka ylivuotinen pallo siellä raffissa. Ja sen pallon mahdollinen palauttaminen paikalleen ei edes olisi ollut Urpon tehtävä, sillä otsikon mukainen sääntö sanoo seuraavaa: "If the wrong ball belongs to another competitor, its owner must place a ball on the spot from which the wrong ball was first played." Sääntökirjan suomennos sanoo: "Jos väärä pallo on toisen kilpailijan, sen omistajan pitää asettaa pallo (alkuperäinen tai uusi)sille paikalle, josta väärää palloa ensimmäisen kerran pelattiin."
        Eli vastuu sen väärän pallon palauttamisesta oikealle paikalleen on sen omistajalla, ei Urpolla. Ja vaikka Urpo sen pallon sinne Lohjanjärveen heittikin, se voidaan korvata toisella pallolla ilman rangaistuksia.


      • Veijo Annikki

        Eikö se ollut kolmas lyönti joka lähti väärällä pallolla? Eli 1. avaus, 2.päätyy metsän puolelle kannon alle.3 ja 4 penaltteja, 5 kernille, 6 putti ja 7 kuppi?????
        Kai se toinen lyönti sen verran kantoi ettei sitä voi mitenkään sekoittaa avaukseen.
        Urpohan huomaakin pallon vasta mennessään greenille?


      • Mullikaani
        Veijo Annikki kirjoitti:

        Eikö se ollut kolmas lyönti joka lähti väärällä pallolla? Eli 1. avaus, 2.päätyy metsän puolelle kannon alle.3 ja 4 penaltteja, 5 kernille, 6 putti ja 7 kuppi?????
        Kai se toinen lyönti sen verran kantoi ettei sitä voi mitenkään sekoittaa avaukseen.
        Urpohan huomaakin pallon vasta mennessään greenille?

        Huomasin tämän tarkentavan kysymyksen vasta nyt kun olin tuossa Joulun tienoossa reissussa.
        Kyllä se oli kuusi lyöntiä: 1. avaus, 2. ja 3. penaltteja väärällä pallolla pelaamisesta, väärällä pallolla pelattuja lyöntejä ja hankittuja penaltteja ei lasketa, 4. lähestyminen oikealla pallolla sekä 5. ja 6. putteja.
        Siis se oli väärä pallo joka sinne kannonkoloon päätyi, oikea odotteli sillä välin siinä samaisessa raffissa löytäjäänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      143
      6334
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3290
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2480
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2048
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1396
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1208
    Aihe