Koska sain täältä viimeksikin hyviä neuvoja, kysyn seuraavaksi että:
Mikä olisi Tristanista ja Isoldesta DVD:llä paras versio, joka kannattaisi hankkia itselle?
Mikä olisi Tristanista ja Isoldesta DVD:llä paras versio, joka kannattaisi hankkia itselle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
kiperä kysymys . tristan ei ole visuaalisesti näyttävistä näyttävin ooppera ihan juonensakaan puolesta ; puhutaan aika paljolti makuasioista .
mûnchenistä on yksi hienosti näytelty versio jossa välistä outoa laulua. hyvä ohjaus,hyvä kapellimestari.
metropolitanista on musiikillisesti mukiinmenevää ylipainoista pönötystä perinteiseen tyyliin . levine johtaa hienosti !!
friikeiltä kannattaa kysyä - jos olet ammattilainen -( kuvan ja äänen huonon laadun vuoksi) vanhempaa mustavalkoista 60-luvun ohjausta . windgassen ja nilsson laulavat niin hyvin kuin vain voi laulaa . ohjaus klassikko - vaikka luvalla sanoen pönötystä .
tv.stä tuli loistava konwitschnyn ohjaus jonkin aikaa sitten . kysymällä löytää viimeistään friikeiltä . epäsovinnainen ratkaisu toisensa perään mutta toimii.
itse olen päätynyt eri levytyksiin ; kunhan musiikki toimii voi kuvitella loput . en omista juurikaan tristaneita kuvamuodossa , niin hieno kun onkin . jossain aina on mättänyt etten toistuvasti jaksa katsoa . tyypillistä oopperaa siis =)
De gustibus non est disputandum (do not argue with a gutsy bus driver) eli makuasioita ovat kovasti. Eikö tuo Konwichnyn ohjaus ollut se, jossa John West lauloi partavaahtoa suupielissään ja toi Ikean sohvan toisen näytöksen lemmenkohtaukseen? Tällaisia esityksiä olisi parempi katsoa ilman kuvaa, mutta kuva on tietysti kätevä tekstityksen kannalta. Toisaalta Westin laulua olisi parempi kuulla ilman ääntä, mutta Waltraud Maier oli hyvä Isoldena.
Tristan on mielettömän vaikeaa laulettavaa. Alkuperäinen kantaesitys peruuntui kun tenori menetti järkensä jatkuvan kromatiikan vuoksi. Toteutuneessa kantaesityksessä vuosia myöhemmin tenori sai kurkkutulehduksen ja kuoli siihen jonkin ajan kuluttua ja hänen vaimonsa (Isolde) menetti äänensä. Vielä 1900-luvullakin on kaksi kapellimestaria kuollut Tristania johtaessaan, eikä tämä ole vitsi.
Laulun haasteellisuuden (kromatiikan ja volyymin) vuoksi Tristania yleensä esittävät laulajat, joita mieluummin tyytyisi kuulemaan ilman kuvaa. Jostain kirjastosta lainasin myös Metin version (Heppner - Eaglen), joka on esillepanoltaan autenttinen ja äänellisesti loistava, mutta kun sankarit ovat niin paksuja, etteivät ylety halaamaan toisiaan vaan tyytyvät painamaan kätensä vastakkain, niin kuin elokuvissa näkee vankien tekevän omaistensa kanssa lasiseinän yli.
Itse olen tyytynyt lainaamaan levyä kirjastosta silloin tällöin, ja odotan vielä ”lopullisen” version tulemista. Rolando Villazon - Anna Netrebko? Tai sitten jonkun täytyy todeta, että nykytenoreista ei ole live-esitykseen ja kunnon dvd pitää tehdä studioäänityksenä.
Eiköhän Heiner Mullerin produktio Bayreuthista ole yksi kiinnostavimpia. Tristanina Siegfried Jerusalem, Isoldena Waltraud Meier ja puikossa Daniel Barenboim. Tämä produktio osoittaa todellista teatterin ja oopperan ymmärtämistä. Ohjaaja tietää mitä hän tekee ja MITÄ JÄTTÄÄ TEKEMÄTTÄ. Sellaista ei tämän päivän "roskaläjä" produktioiden joukosta enää tahdo löytyä. Bayreuthin orkesterin soitto on tietenkin superlatiivista ja myöskin visuaalisesti esitys on näyttävä.
Ihmettelen tyyppejä jotka pitävät Tristania tylsänä. Wagner itsekin sanoi että liike on Tristanissa sisäistä. Ilmeisesti nämä arvostelijat pitävät meluoopperoita taiteellisesti hienompina joissa solistit ja kuorot huutavat koko ajan toistensa päälle rumpujen ja lautasten mäiskeessä ja hevoset ja sotavaunut rymistävät ympäri näyttämöä? Onneksi Wagner opetti meidät (onnekkaat) KUUNTELEMAAN. Ooppera ja nimenomaan Wagner on ennenkaikkea musiikkiteatteria jossa musiikki on ensisijainen asia ja näyttämöllepanon tulee tukea tätä, ei hallita sen yli.
Ja mikäpä hienompaa musiikkia onkaan kuin Tristan!
Niinhän jo Pekka Puupää-elokuvassakin todettiin että Wagnerin musiikki nousee kuin ylväs valkoinen majakka kaiken maailman rillumareitten roskamerestä.