Herätys lapsien vanhemmat !
Olen opiskeluni ohella tehnyt sivutoimena tutkimusta nuorten vapaa-ajan käytön toimista ja
on ilmennyt sellainen ns.alakulttuuri "ei viikonloppua jollei saa alkoholia" !!
Olen nuutaman vuoden tutkistelulla tullut eri keskustelu chateissa ilmi esim: miten meni viikon loppu? Huonosti,ei ollut rahaa viinaan!Mitä teet viikon loppuna? Vedän pään täyteen! Ja kirjoittajat on 12-17 vuotiaita ja viikosta toiseen!
Herää kysymys:Eikö lapsien vanhemmat enään välitä mitä heidän lapsensa tekevät netissä tai kavereiden kanssa ???!!!
Entä opiskelijoiden asunnot,onko vanhemmat tehneet sinne pisto-käyntejä ja menneet ilmoittamatta?Epäilen etteivät ole koska niissä on meno aika raisuja.
Olen opiskeluni ohella tehnyt sivutoimena tutkimusta nuorten vapaa-ajan käytön toimista ja
on ilmennyt sellainen ns.alakulttuuri "ei viikonloppua jollei saa alkoholia" !!
Olen nuutaman vuoden tutkistelulla tullut eri keskustelu chateissa ilmi esim: miten meni viikon loppu? Huonosti,ei ollut rahaa viinaan!Mitä teet viikon loppuna? Vedän pään täyteen! Ja kirjoittajat on 12-17 vuotiaita ja viikosta toiseen!
Herää kysymys:Eikö lapsien vanhemmat enään välitä mitä heidän lapsensa tekevät netissä tai kavereiden kanssa ???!!!
Entä opiskelijoiden asunnot,onko vanhemmat tehneet sinne pisto-käyntejä ja menneet ilmoittamatta?Epäilen etteivät ole koska niissä on meno aika raisuja.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hyvä, että joku hiukan herättelee lapsien vanhempia !
Olen samaa mieltä ja kun hiukan tutkii nettiliikennettä ja kirjoitteluja IRC:ssa ja muissa vastaavissa sateissa niin tulee yunne ettei millään ole enään väliä.
Asiasi on valitettavasti täysin totta. Monet vanhemmat eivät varmasti voi edes kuvitella, mitä lapsukaiset "leffalippurahoillaan" viikonloppuisin oikesti tekevät.
Mitä asialle sitten voisi tehdä? Auttaako vanhempien "kotiarestit", rahahanojen kiinnilaittaminen vai mikä? En tiedä. Uskon vakaasti, että vaikka kuinka vanhemmat yrittäisivät suojella lastaan, nuoret kyllä keksivät keinonsa.
Itsekin olen elänyt melko railakkaan nuoruuden. Alkoholia ja huonoa seuraa kyllä riitti, jopa siinä määrin, että vuoden nuoruudestani vietin lapsi- ja nuorisokodissa. Sain ehkä turvallisen selustan, rutiinit arkeen, ympärilleni turvallisia aikuisia, mutta lopettiko se alkoholinkäyttöä? Ei. Jos "ammatti-ihmisetkään" eivät tähän pystyneet puuttumaan, pystyvätkö vanhemmatkaan?
Mikä tähän nuorena alkoholin nauttimiseen ajoi? Kaverit? Ehkä osittain -seura tekee kaltaisekseen, niin sanotaan. Tekemisen puute? Ehkä sekin, Rovaniemellä pitäisi nuorille järjestää enemmän toimintaa ja aktiviteettejä. Pohjimmainen syy kuitenkin oli ehkä yhteenkuuluvuuden tunne: Koulukiusattuna viikonloput Ofelia-pullojen kera toivat hengähdystauon arkeen. Tietenkään kaikki nuoret eivät ole koulukiusattuja, se on selvä, tämä oli vain minun henkilökohtainen syyni.
Nyt olen parikymppinen avoliitossa elävä yhden toivotun lapsen onnellinen äiti. Mikään ei voisi olla paremmin (tai no ehkä 90 000euroa ylimääräistä rahaa oman rivitalokolmion ostoon kelpaisi vielä;) ) Kadun monia nuoruudessani tekemiä hölmöilyjä, mutta toisaalta olen iloinen, että nuoruuteni sekoilut sekoilin parissa vuodessa kunnolla ohi, sillä nyt täysi-ikäisenä baareissa käynnit voi laskea miltei yhden käden sormin. Jos en olisi tuolloin elänyt tuota vaihetta ohi (joka lähes jokaisella tulee joskus vastaan), olisinko nyt tässä vai kenties Onnelan jonossa kuten useat muut ikäiseni?
Pelkkää alkoholia suurempana riskinä pidän sen "lieveilmiöitä": huumeita, suojaamatonta seksiä ja koulunkäynnin vaaraantumista. Yksi aikaisemmista ystävistäni on huumekoukussa, pari jättänyt koulut kesken, abortteja tehty lukuisia jne. Näistä pitöisi kertoa enemmän alkoholista puhuttaessa, sillä useasti nämä asiat liittyvät kiinteästi toisiinsa.
En usko, että nuorten alkoholin käyttöä voi koskaan täysin saada loppumaan kenenkään nuoren kohdalta ilman että se on lähtöisin nuoresta itsestään. Siispä pitäisikin ehkä mieluummin keksiä keino sen vähentämiseksi, kuin kokonaan pois kitkemiseksi; teini-iässä se vaan lisää kapinointia vanhempia kohtaan. Jos vaikka edes joka toisen viikonlopun nuoren saisi pysymään kotona, menemään vaikkapa elokuviin/syömään/hohtokeilaamaan tms ystävien kanssa vanhempien ollessa mukana, alkoholin käyttö ei toki kokonaan loppuisi, mutta suotuisat ajat sen käyttöön vähenisi puolella. Ongelmaa ei olisi tietenkään kokonaan poistettu, mutta jos näin jälkikäteen voisin pyyhkiä puolet sekoiluistani pois nuoruudestani, olisin enemmän kuin onnellinen.
Aikoinaan järjestettiin ns. yösähly/-koripalloturnauksia, joissa itsekin kävin. Onko sellaisia enää? Eräänä vuonna viikonlopun täyttivät ulkomailta tulleet skeittailijat ja muut temppuilijat urheiluopistolla, olin ehdottomasti katsomassa (pariinkin kertaan). Tällaisia tapahtumia kaivataan ehdottomasti lisää! Konsertteja, joiden liput ovat parin euron luokkaa ja raittiutta todella seurataan, reivejä, yökahviloita nuorille (kahdeltatoista kaupungilla kukkumisessa oli jotain ihmeen hohtoa nuorempana;) ), kaupungin kustantama talviurheiluilta Ounasvaaralla vaikkapa, myöhäisiä näytöksiä elokuvateatterilla yms yms....
Herännyt kysymys: "Eikö lapsien vanhemmat enään välitä mitä heidän lapsensa tekevät netissä tai kavereiden kanssa ???!!!"
Kysymys on sinänsä ihan asiaa, muista kuitenkin, ettet lähde holhoamaan tutkittaviasi. Raittius on hyvä ja kannatettava asia, mutta kenenkään - myöskään sinun - maailmankuvasi ei ole yleispätevä. Itse kavereiden kanssa ryyppäsin ja rälläsin ja sekoilin nuoruudessa ja se kuului siihen ikään, ja kuului nuoruuden kapinaan. Sitä enemmän murkkuna kapinoidaan, mitä enemmän holhotaan ja kielletään. Luulenpa näin. Toisenlaisiakin nuoria on, niitä jollaisia ilmeisesti haluaisit kaikkien olevan?
Nettijuttuja analysoidessa kannattaa pitää pää kylmänä, ja miettiä kuinka iso osa kirjoittajan tekstejä on "totta" ja kuinka paljon on liioittelua, näyttämisen halua ja mielikuvitusta. Mitä tarkoittaa "vetää pää täyteen"? Jotkut juovat pullollisen kaljaa ja esittävät humalaista.
Mitä vanhemmat voivat tehdä? Koettaa opastaa ja ohjata lapsiaan silloin kun he ovat vielä vastaanottavaisessa iässä. Siitäkin huolimatta, että todennäköisimmin jokainen heistä juo ainakin kerran itsensä humalaan.
Pääajatus AP:n kirjoituksessa oli myös huoli siitä, että nämä kännääjät ovat niiiiiin nuoria.
Itse aloitin alkoholinkäytön 15-16 vuotiaana, en tiedä mitä vanhempani tekivät oikein, mutta en ole vieläkään (olen siis miltei 30-v) tullut vanhempieni eteen humalassa. Enkä ole kyllä joutunut mihinkään todella pahoihin paikkoihin.
Se on ihan totta että nuoret ne juo kuitenkin, mutta jos tuota juomisen ikää saataisiin nostettua korkeammaksi, se ehkä toisi myös järkeä päähän. Virikkeet Lapissa on kyllä suht' vähissä, ja sen voimin ehkä saisi venytettyä tuota kännäyskulttuurin aloittamista. mayby, perhaps.. tallasia kelailen vain...:)
Hienoa !
Tutkimukset on aina tutkimuksia ja niistä ei oteta koskaan kylläkään mitään juomioitavaa vaan kaikki sanoo ,se on vain jokun kraku et,tutkinon suoritettua.
Jotain se kuitenkin antaa os`viittaa missä mennään !??
Vanhemmat aina alkaa syyttää ja osoittaa sormella muita,ei ole sitä,ei ole tätä lapsille.
Hei vanhemmat:te äänestätte ne päättäjät,jotka istuu päättämässä niitä asioita,joita halutaan korjattavan.
Kun on ura-putki meneillään,millään muulla ei ole väliä ! Kaikki mitataan sitten rahassa.