Asia on siis se, että en saa muuttaa hiustyyliäni.Hiukseni ovat pitkät ja vaaleat ja pituudeltaan n. 80 senttiä. En voi edes värjätä hiuksiani, koska niihin ei tartu väri. Äitini ei anna lupaa leikata hiuksiani ja alkaa huutaa jos edes puhun hiuksista. Olen yrittänyt sanoa että saisin päättää itse ulkonäöstäni, koska olen 14 vuotias. Olisiko teillä neuvoja miten saisin äitini suostumaan että leikkauttaisin hiukseni?
en saa muuttaa hiustyyliäni
nyyh
9766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi äitisi ei hyväksy? Onko hän vanhoillinen (tytöllä kuuluu olla normaalit pitkät hiukset)? Onko haluamasi hiustyyli jotenkin radikaali (jokin äideille vaikeasti ymmärrettävä puolikalju-irokeesi-loputhiuksetsilmillä -kyhäelmä)? Vai ovatko hiuksesi hänestä vain niin kauniit, että häntä itsekkäästi harmittaisi jos leikkauttaisit pituutta pois?
Kyllä minun mielestäni 14-vuotias voi itse päättää hiuksistaan. Eihän maailma niihin kaadu ja ne kasvavat takaisin. Ehkä sinun pitäisi tiedustella äidiltäsi miksi hiuksesi merkitsevät hänelle niin paljon. Miten häntä henkilökohtaisesti haittaisi jos muuttaisit hiustyyliä? Pyydä rauhallisesti asiallista keskustelua ja jos saat vastaukseksi huutoa toteat, että toimit tässä kohtaa oman harkintakykysi mukaan kun et kerran saa omalta äidiltäsi kypsää argumenttia esittämiisi kysymyksiin.
On mielestäni aika lapsellista alkaa huutamaan hiuskysymyksistä (paitsi, että ymmärrän etteivät äidit välttämättä niele kaikkein erikoisimpia virityksiä varsinkin jos niihin liittyy jokin yhteiskunnallinen viesti kuten irokeesiin.)
Sano sille äitikullalle, että sama tyttö sinä olet, vaikka hiukset olisivatkin eri lailla. Ja ettet ole mikään viehättävä koriste äitisi silmää miellyttämässä vaan haluat kokeilla uusia juttuja ja etsiä omaa tyyliäsi. Mutta muista säilyttää maltti kun otat asian puheeksi.
ihan vain sen takia, että äitisi ei kuulu elää elämääsi sinun kauttasi, kyllä tuon ikäisen pitäisi saada jo päättää itse hiusten pituudesta jne. sitäpaitsi vaihtelu virkistää, voisit suositella sitä myös äidillesi:) menkää vaikka yhdessä ottamaan uudet uuden vuoden lookit!! ja näytä näitä viestejä äidillesi, jos vaikka hän tajuaisi sinunkin näkökantasi:)
t. Kohta 3:n lapsen äiti
tukka lähtisi kokonaan?
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/articles/news/news.html?in_article_id=488395&in_page_id=1770
Ota purkka, ja länttää se hiuksiisi sille tasolle, mistä haluaisit ne leikata. Sitten kauheat itku-kohtaukset äidille, kun et saa purkkaa irti, joten täytyy turvautua saksiin. Sitten hiukset ovat tietty epätasaiset, jolloin sinun on suorastaan pakko päästä kampaajalle leikkaamaan hiukset.
Toimi minulla kun olin 7 :D Nyt nää hiukset onkin ihanan lyhyet
todella tyytyväinen jos minulla olisi noin pitkät vaaleat hiukset!!! Eihän tää nyt vain ole provo.
Hei. Minulla on sama juttu hiusteni kanssa, kun äiti ja isä eivät kumpikaan suostu siihen. Minulla on syyskuussa synttärit eikä ne edes harkitse lahjaksi tälläista leikkausta. Eli leikata puolikaljuksi. Mikä neuvoksi.Itselläni on melkein 50cm pitkät vaaleat hiukset. äiti ei huuda siitä että kysyn vaan vastaa kielteisesti mikään noista aiemmista ei tehoa äitiin...
voisit tehdä kirjallisen anomuksen vanhemmillesi ja keksiä niin paljon syitä kun vaan jaksat miksi uusi tukka olis jees.
- tukka kasvaa takaisin.
- vaihtelu virkistää
- ulkomaalaiset tykkää pitkätukkasista blondi tytöistä.
- pelkäät tulevasi raiskatuksi tukkasi takia
jnejne...
Auttaisiko täit?
http://yle.fi/vintti/yle.fi/akuutti/arkisto2002/261102_a.htm
"Siilitukat taas muotiin?
Kun torjunta-aineet – apteekeista saatavat täishampoot – lakkaavat tehoamasta, ovat vaihtoehdot vähissä."
äitis on sulle ehkä kateellinen ja tietää että jos ja kun menet leikkaan ja värjään vaalean blondi tukan niin sitten sua kaduttaa myöhemmin ja ei saa enää pitkää tukkaa nii vaa takas ja blondia väriäkin on vaikee saada takas..
oisit vaan ilonen barbie tukasta.
mä oon ainakin sulle kateellinen :)