16 vuotta on seksin suojaikäraja. Kuitenkaan 17-vuotiasta poikaa ei sakoteta, jos hän on yhdynnässä 15-vuotiaan tyttöystävänsä kanssa. Sen sijaan 18-vuotias saisi sakot alaikäiseen sekaantumisesta.
Onko suojaikärajat mielestäsi kohdallaan? Pitäisikö mielestäsi kieltää seksi 16-vuotiaan ja vaikkapa 40:n välillä? Onko väliä, onko mies vai nainen vanhempi? Pitäisikö lain ja oman moraalikäsityksen olla yhteneviä?
Pitääkö hetero- ja homoseksissä olla sama suojaikäraja? Perustele kantasi.
Onko suojaikärajat mielestäsi kohdallaan? Pitäisikö mielestäsi kieltää seksi 16-vuotiaan ja vaikkapa 40:n välillä? Onko väliä, onko mies vai nainen vanhempi? Pitäisikö lain ja oman moraalikäsityksen olla yhteneviä?
Pitääkö hetero- ja homoseksissä olla sama suojaikäraja? Perustele kantasi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joulumielellä funtsia. Selvin päin sitten.
Kieltämättä esim. Suomessa lainsäädäntö sekä toteuttaminen ovat perseestä.
Suurin osa ihmisistä on kaksinaismoralistista paskasakkia, joka ei omaa omia mielipiteitä, mennään vain muiden mukana.
Jos vaikkapa 14-vuotias pikkulutka jakaa vittuansa vaikkapa 25-vuotiaalle pelipojalle, niin mitä sitten? Onko jotenkin hyväksytympää että joku 15-vuotias lökäpöksy sankari uittelee melaansa nuoren tytön vaginassa tai suussa tai missä lie? Miten ihmeessä se ikä määrittelisi hyväksikäytön? Äärimmäisen monet pikku lolitat tietävät ihan hyvin mistä kana kusee, ja sen vuoksi eivät saa minulta sympatiaa jos yrittävät jujuttaa miehiä, mutta saavatkin maistaa omaa lääkettänsä.
Kaikki sellaiset kiukkuiset vanhemmat jotka kieltävät totuuden voivat suksia puolestani vittuun. Minä en teidän tyttäriänne raiskaa, kyllä ne lutkat saavat kyrpää pilluun ihan omatoimisesti niiltä kivoilta naapurinpojilta.
Eduskunnassa aikoivat pari vuotta sitten laskea sen suojaikärajan 15 vuoteen, mutta ilmeisesti kaatui sitten?
"Pitäisikö lain ja oman moraalikäsityksen olla yhteneviä?"
Laki noudattaa yleistä moraalikäsitystä, joka meillä Suomessa nojaa valtiokirkon oppeihin, eli käytännössä seksin tulisi olla kiellettyä ennen papin aamenta. Se, miksi rahvas ei noudata Lakia johtuu sitten epäkelvoista geeneistä, jotka leviävät kulovalkean tavoin läpi Suomi-neidon reittä saastuttaen Kunnon Kansalaisten mielet tarjoamillaan houkutuksillaan. Hyh.
"Pitääkö hetero- ja homoseksissä olla sama suojaikäraja? Perustele kantasi."
Emmätiä, mutta tajuaako 16-vuotias vielä olevansa homoseksuaali, kun ei tajua vielä itseäänkään? Joitain kokeiluja voi tietenkin olla, mutta että pohjimmiltaan homoseksuaali?
Järjen käyttö on mielestäni ihan sallittua näissä asioissa.
Sanoisin, et alle seitsemäntoista-vuotiaat kakarat vois ainakin pitää huolen siitä et jos ja kun sitä seksiä on pakko harrastaa, niin voisivat kyllä tehdä sitä sit suurinpiirtein omanikäiseten kanssa.
OOn mäkin nyt ihan kakara ollut sillon alkuaikoina kun seksikokeilut tuli kuvioihin, mut emmä nyt hitto soikoon itseäni hirveesti vanhemman miehen kanssa olis sänkyyn mennyt.