Olipa Iltalehdessä uskomaton juttu Pyhätunturista. Onko asiassa mitään perää vai onko ihan huuhaata?
Pyhä
tunturi, Pelkosenniemi
7673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
sana
kerro,kerro,???
Siellä on tällä hetkellä 4 metsuria, ajokone, moto ja kaivinkone tekemässä katuja, tulin äsken hiihtämästä ja omin silmin näin. Uutta pikkukaupunkia matkailulle rakennetaan jo. Herrat ovat käyttäneet hankkeeseen jo 4 me ja alkusijoitus ehkä 400me. Kevättä kohti kadunrakentaminen kiihtyy samalla kun muissa kaupungeissa rakentaminen hiipuu, joten tasapainottaa mukavasti Lapin työllisyystilannetta. Ja Pelkosenniemellä, mikä parasta Lapin pienimmälle kunnalle, pitäkää vaan pintanne siellä. Hyvät ladut vaikka ilmastonmuutos etelää uhkaakin!
Kyllä suunnitelma on ihan paikkaansapitävä, pitkään jo valmisteltu ja hissukseen aloiteltu metsänharventeluja ja tieasioiden valmistelua. Kaavasta luonnos oli vasta nähtävillä. Joten totta se on, ei huuhaata.
No kyllähän sitä suurta kun luvataan, niin ihmiset jaksaa odottaa kuin soklia ja vuotosta.Pyhällä on valtavasti myymätöntä tonttia ja tämän jälkeen vielä enemmän.Monelle ei sitten vuosikymmeneen kaavoitetakkaan kun asemakaava on 15v.tässä. Taitaa olla vak.rakennusmestarin/pesosen suvulla satakunta tonttia ja oma lehmä ojassa myös,eikä alueen/kunnan kokonaisetu välttämättä. Ikinä ei ole Noitatunturin tyyppejä omilla kasvoilla julkisuudessa näkynyt ja koko kunta uskoo hommaan kuin hamaan vuotokseen, no mestarin kamuja! Riski se on sekin jos pyhän kaavamaa on yksissä käsissä ja mitään ei tapahdukkaan.. Muutenkin hommaa on tehty jo about 8v. eikä mitään rakennettu. Ja jos siinä nyt on raakamaanostoon 2-3 meur käytetty, niin ei kai se ole kuin tasokkaan omakotitalon hinta espoossa, mutta sillä saakin Pyhältä maan isoimmain asemakaavan 400ha! Kunnan ainakaan ei pitäisi tähän uskoa/laskea ennenkuin jotain tapahtuu, niin hiljaista on tähän asti ollut alueella isompien hankkeiden kanssa.
Talvella tietenkin työt ovat hiljalleen etenemässä kun on tuota valoa niin vähän ja luntakin haitoiksi asti. Ei kait kunta mitään kuuta sieltä odottele vaan tavallisen vilkkaan rakentamisen etenemistä keväämmällä. Työllistää mukavasti paikallisia tasaisesti koko ajan, niin ettei tartte työkkäriin rynnätä. Ei ole ammattimiehiä työttömänä kun aina välillä.
Epäilijät saavat epäillä ja asiaan uskovat luottaa parempaan tulevaisuuteen kun kateus yrittää tämän Pyhän hankkeen painaa hiljaisuuteen. Onneksi tunturissa on muitakin rahamiehiä kun Noitatunturin sakki, jonka työt pääsevät vauhtiin vasta vuoden parin päästä. Hyvää kannattaa odottaa ennemmin kun ei tulevaisuutta ollenkaan.
Jossakin sitä mediassa juttua oli, että ilmapalloilla mallinnetaan, näitä 20-kerroksisia hotelleja?? Noinkohan niitä vain muualla? Luulisi jo olevan sitä ennen tietokonekuvia ja piirustuksia esittää ja hankheen puuhamiehet pitänheet kunnon tiedotustilaisuuden kunnasa. Hyvä vain, mutta kun jamppoja ei lie missään näy ja ilmapalloja nousee niin alkaa epäilys herätä. Tapahtuiski vain sieläki jotaki hyvä olisi!Ja vois sitä samantien kaavottaa reilusti muualleki, eikä vain suurten lupausten ja haavekuvien varhaan jättiraakamaanostajille.