Tunnen suurta surua ja yksinäisyyttä. Viimeiseen vuoteen on mahtunut paljon hauskoja hetkiä ihmisten parissa ja luulinkin, että minulla on paljon ystäviä. Kuitenkaan puhelin ei ole soinut kertaakaan, ei meilejä, ei viestejä, ei Jouluntoivotuksia. Yksi ystävä kävi luonani, oli pahantuulinen ja äksy. Itse olin varannut herkkuja ja lahjoja, järjestänyt ohjelmaa ja toivoin vain että kaikilla olisi hyvä mieli. Epäonnistuin kai, koska kun pöytä oli tyhjä ja lahjat avattu, tuli kiire pois. Olen niin surullinen, enkä tiedä mitä pahaa olen tehnyt. Olen kuunnellut ja auttanut, järjestänyt kaikkea ja muistanut kaikki merkkipäivät yms, mutta kukaan ei pidä minua tärkeänä. Miksi? Lahjat ja ilmaiset juhlat kelpaavat aina, raha lainaksi yms.mutta muuksi minusta ei ole. Kertokaa hyvät ihmiset yritänkö liikaa vai mikä minussa on vikana kun olen taas niin ulkopuolinen ja yksin...
niin paha mieli Jouluna...
pieni sydän rikki
91448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ensinnäkin voimia sinulle!
Voi olla, että yrität liikaa... Yritätkö lahjojen, ilmaisten juhlien ym. rahan lainaamisen kauttaa "ostaa" ihmisiä ystäviksesi?
Oletko riittävän itsekäs ja rakastatko tarpeeksi itseäsi. Mene peilin eteen ja sano itsellesi lämpimästi: minä rakastan sinua. Jos tulee itku, niin itke pois. Hemmottele itseäsi.
Todellisia ystäviä voisi löytää paikoista, jossa jokin itseä aidosti kiinnostava asia sitoo teitä toisiinne.
Tämä saattaa tuntua masentavalta tekstiltä paikoin, mutta toivon sydämestäni sinulle onnellisempaa uutta vuotta ja hyviä ihmissuhteita matkasi varrelle.
Itselläni jo menossa aika mones joulu yksin ja tässä yritän kerätä myös itseäni kasaan, jotta kestän nämä juhlapyhät yli.
Erosta 20v, lapset aikuisia, pitävät vähän yhteyttä, lastenlapsiakin näen harvoin vaikka samalla paikkakunnalla ollaan, vakituinen naisystävänikin viettää joulunsa "oman porukkansa" kanssa, joten eipä tässä paljon joulumieltä minullakaan ole.
Meitä yksinäisiä joulunviettäjiä on yllättävän paljon ja itse yllätyin kuinka vähän esim.seurakunnalla tai vaikka pelastusarmeijalla on tarjota mitään jouluohjelmaa tavallisille pulliaisille, laitapuolen kulkijoille ja varattomille on joitakin tilaisuuksia, mutta sinne ei meikäläisellä asiaa ole.
Oma pelastukseni näiden hiljaisten hetkien masennuksen välttämiseksi on mielenkiintoinen harrastus, jonka ääreen voin uppoutua nyt joulunakin ja unohtaa yksinäisyys.
Toivotan sinulle omasta puolestani Rauhallista Joulua ja stemppiä !
Vähän samanlainen fiilis täälläpäin.. mutta jos yhtään auttaa niin tuskin kaikki joulut samanlaisia tulevat olemaan, tämä on vain yksi niistä. Mäkin olen niin yksinäinen että kurkkua kuristaa ja itkettää.
jollain tavalla itkettää etten ole yksin yksin, meitä on niin monta. Minullekin tämä joulu saa jäädä viimeiseksi yksinäiseksi jouluksi. Tässä on nyt vuosi aikaa keksiä joulunviettoa ensi jouluksi. Mikä hyvänsä on parempi vaihtoehto kun istua yksin ja itkeä yksinäisyyttään.
Tunne on erittäin tuttu. uu, tottakai niitä kavereita on ja tietyisstä tilanteissa he sut muistaa. Mutta siinä vaiheessa kun oot miettinyt kaikki mahdollset asiat miks et kelpaa toiselle semmosena kun oot ja olet koittanut itsesäi muuttaa, tajuat että asialle ei voi yhtään mitään. Täytyy hyväksyä toiset ja ennenkaikkea oma itsensä ja olla perkele ylpee siitä mikä on. Mua taas niin ärsyttää kun nämä "ystävät" kuvittelevat että kun jouluna vähän kysellään että mitä kuuluu ja kerran soitetaan niin ystävyyssuhde on taas vuodeksi eteenpäin tai seuraavin synttäreihin ylläpidetty. Älä koita miellyttää kavereitasi (ei tule onnistumaan) vaan nauti siitä että olet oma itsesi ilman teeskentelyä ja ihmisiä jotka vaan näyttää sulle nättiä hymyä. Kehenkä me ihan oikeesti voidaan luottaa loppujen lopuks kun itseemme, anna niitten olla sun kavereita, mutta älä kuvittele heitä sun ystävinä. Hyvää joulua!
Olen itsekkin huomannut saman,aina kelpaa ilmaiset kestit ja rahaa jaksaa aina lainata,kavereita on monia mutta loppupeleissä vain harva on ihan oikea,kunnon kaveri.
Et ole epäonnistunut millään tavalla,kaverisi ei vain ole parhaimmasta päästä
Toivon sinulle jaksamista ja hyvää joulua =)
hei sinulle hyvää joulun aatto iltaa olemme samalla aaltopituudella.minua non myös käytetty hyväski vamman takia muta nyt on z
Sinussa ei ole mitään vikaa, vaan syy on tämän ajan hengessä.
Ihmiset on opetettu kuluttamaan. Samalla tavoin kuin kulutamme ja tuhoamme luontoa, kohtelemme toisiamme pelkkinä hyödykkeinä.
Kuulut niihin harvinaisiin timantteihin, jotka vielä kaipaavat aitoa pysyvää ja uskollista ystävyyttä.
Sellaista nykyisin löytyy erittäin harvoin.
Ole onnellinen siitä, että sinulla on vielä aito ja lämmin ihmisyys tallella.
Olen itsekin pettynyt ystäviin, jotka kohtelevat toisia kuin esineitä.
Tänäkin jouluna jäi monelta "ystävältäni" tulematta edes pieni joulutervehdys. Eräs heistä, jolle olin ottanut aikaa ja rahaa ja kuunnellut hänen murheitaan monta vuotta, katkaisi välit selittämättä mitään. Ehkä hänellä menee paremmin ja minulle ei ole käyttöä hänen elämässään.
Kaiken läpitunkeva kaupallisuus vie ihmiset kauas toisistaan. Ihmisten ajatusmaailma ja persoonallisuus on kieroutunut, koska useimmat pitävät toisiaan vain kulutustavarana. Sama kohtalo on hernekeittopurkillakin, avaa ja käytä, heitä pois: samalla tavoin ihmiset tekevät toisilleen.
Uskollisuus, rakkaus, välittäminen, nöyryys ja kunnioitus ovat vieraita arvoja useimmille.
Tavarateollisuus ja maailman kattava pörssiahneus on tehnyt meistä omia orjiaan, joita käytetään rankasti hyväkseen.
Kaikki eivät sitä tajua, mitä heille on tehty, vaan ovat sokeita lampaita, jotka kulkevat kaupallisuuden talutusnuorassa.
Et ole yksinäisyydessäsi ainoa. Meitä samanlaisia on muitakin.
Ole onnellinen itsestäsi, että olet ihmisenä pysynyt puhtaana ja aitona.
Koeta nyt ottaa iisisti ja rauhoittua. Vika ei ole sinussa. Olet taatusti hyvä ihminen ja yrittänyt parhaasi muistaaksesi näitä ns. "ystäviäsi" - ja samalla katsot olevasi oikeutettu heiltä päin tuleviin muistamisiin.
Niin minäkin aikoinani luulin.
Muistin ihmisiä merkkipäivinä, jouluna yms. Lähetin kortteja, joskus sähköposteja ja soittelin toivotuksia.
Tavatessa vein tuliaisia: suklaata, keksejä, makeislajitelmia. Lähetin ulkomaanreissuilta kortteja yms. Pidin siis aktiivisesti yhteyksiä.
Toivoin (salaa), että saisin jotain vastaavaa takaisin. Eipä ole kuulunut, ei joulukorttia, ei onnittelukorttia.
Saati, että joku muistaisi joululahjalla tai muuten esimerkiksi syntymäpäivänä, edes täysinä kymmenvuosina.
Tässä jokin aika siten totesin, että EN tarvitse tuollaisia hyötykäyttäjiä ja yksipuolisia
"ystäviä" ympärilleni ja heitin noin puoli tusinaa oletettua ystävää ja kaveria pois ringistä. Ja hyvin on mennyt.
Jäljellä on muutama,joiden kanssa käyn välillä ulkona syömässä (maksamme vuorotellen laskut) tai kahvilla. Heitä myös muistan pikkulahjoin, puheluin ja joskus kortein. Ja nyt menee hyvin.
Ota huomioon, että sinä olet ollut aivan liian kiltti ja kilttiä ihmistä käytettään sumeilematta hyväksi,jos vaan pystytään.
Eivätkä nämä hyväksikäyttäjät tunne edes huonoa omaatuntoa.
Saattaa olla, että hyväksikäyttäjät, päinvastoin selittävät itselleen "saaneensa" sinulta liian vähän (huomiota, muistamisia, viestejä yms.)
Luopumalla näistä turhista ihmisistä, säästä omaa itseäsi etkä menetä mitään.
Lue mysö Anna-Liisa Valtavaaran kirjoja aiheesta kiltteys,niin asia selkenee sinulle. Jän on kirjoittanut ainakin kirjat "Kiltteydestä kipeät" ja "Oikein kiltit". Kysele lisää kirjastosta. Tsemppiä Sinulle. Maailma ei ole niin mukava, kuin me kiltit välillä intoudumme luulemaan.