Erosimme ex kanssa keväällä jolloin sovimme olevamme kavereita. (Hänen aloitteestaan erosimme.) Otin sitten häneen yhteyttä muutama viikko eron jälkeen ja vaihdoimme kuulumisia. Nyt en ole kuullut hänestä pitkään aikaan. Oisi vain mukava vaihtaa kuulumisia. Mutta miksi hän ei ole tehnyt aloitetta? Eikä hän halua kuulla enää minusta vai ei kehtaa soittaa enää vai eikö tahtonut todella olla kaveri? En itsekään viitsi soittaa, ettei hän luulisi että olen vielä kiinnostunut siinä mielessä. Miehet jelppiä kiitos!
yhteydenpitäminen ex:n?
summer girl
62893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mä olen pitänyt yhteyttä exäni kanssa melkein 4 vuotta, tärkeimpinä juhlapyhinä ja kun mieleen tulee..nyt sitten on numero vaihtunut ja ei ole kuulunut mitään, mut mä tiedän et kyllä sietlä vielä joku yö tulee viesti tai puhelu..
mut jos exää ei kiinnosta ni kannataa vaan antaa olla ja jatkaa elämäänsä. kyllä se yhteyttä ottaa jos haluaa, mut jos itse vingut perään ni ei muuten ota yhteyttä..anna aikaa..
mut näin..
Itse lopetin suhteen noin vuosi sitten ja pidimme sen jälkeen kyllä yhteyttä minun aloitteesta. Mutta tiedän, että suhteen lopettaminen sattui häneen paljon, joten syyllisyys tulee ajoittain mieleen turhankin reippaasti. Joten mitä enemmän olen yhteydessä häneen, sitä enemmän muistan asian ja syyllisyydentunteet tulee taas pintaan. Nyt kun olen puolivuotta pitänyt hyvin vähän yhteytä, alan jo pikkuhiljaa unohtamaan asian.
Kaverillasi voi olla saman tapainen tilanne. Hän voi halutakin ottaa yhteyttä, mutta se jää tekemättä, kun siitä tulisi huonot fiilikset. Ja aikaa kuluu. Suosittelisin ottamaan itse yhteyttä, tuskin hän siitä liikoja kuvittelee (siis että olisit kiinnostunut jatkamaan tms.)
Meillä taas meni näin päin: Ex lopetti suhteen yllättäin; itse ajattelin kamalan surun ja vihan jälkeen, että oikeastaan ihan hyvä (ei menny vikana puolena vuotena kovin hyvin rehellisesti ajateltuna). Itse aloin sitten pitää matalampaa profiilia yhteyden ottojen suhteen. Nyt ei kuulu vikkoakaan ettei hän ota yhteyttä kaksi-kolme vikkossa. Ei olla puhuttu yhteen palaamisesta, vaikka on ollut tosi kivaa yhdessä (molemmilla). Ex on sanonut, että kenenkään muun kanssa ei ole ollut yhtä ihanaa kuin kanssani. Hassu tilanne, ihan kuin vasta tutustuisimme toisiimme seurustelun alkuvaiheessa, vaikka olemme tunteneet ja seurustelleet pitkään. Mutta ei ole kovin stressaamaton tilanne tämäkään... Mitähän mies/poika ajattelee? On tulenarka puheenaihe toi, että välittääkö vielä ja yritettäisiinkö uudelleen- ja itsekin siitä tosi epävarma.
Joku kuitenkin kuittaa.
Ala elämään omaa elämääsi. Jätkää se ei kiinnosta. Uudelleen lämmitetyt suhteet eivät toimi.
Maailma on pullollaan vapaita miehiä jotka pitävät yhteyttä aivan vapaaehtoisesti.
Heips,
me olemme ex:n kanssa pitäneet vaihtelevaan tahtiin yhteyttä jo melkein kolmekymmentä vuotta. Välillä on ollut vuosiakin välissä, varsinkin nyt vanhemmiten, mutta ennemmin tai myöhemmin jompikumpi soittaa tai lähettelee sp-viestejä.
Tavanneet emme kyllä ole kuin suuremmissa mutkissa, jos on tapahtunut tai tapahtumassa suurempia jokapäiväiseen elämään vaikuttavia asioita.