Nimim. "työmies."

Loispummikonsulentti esittää työmiestä vaikka tuskin on koskaan päivääkään töitä tehnyt. Helvetin verovaroilla elävä yhteiskunnan syöpäläinen. Tuollainen verovaroja kuppaava loispummiyrittäjien ja heidän persekärpästensä muodostama paskasakki on kuin märkivä mätäpaise yhteiskunnan perseessä, joka pitää puhkaista pikimmiten.
5297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minusta taas kyseinen nimimerkki on lähes sairaalloisesti hyväksyntää kaipaava sääliö.

Hänen pätemisentarpeensa on valtavaa luokkaa, mutta juuri minkäänlaisia missään-pätemisen edellytyksiä "työmiehellä" ei ole. Suurimpiin saavutuksiin kuuluu uimamaisterin plakaatti, joka onkin seinällä kultakehyksissä. "Työmies" muistaa myös Auli-tädin kehut, kun hän kuusivuotiaana kajautti sukukokouksessa 'kuulkaa korpeimme kuiskintaa' hirmuisemmin nuotista lipsahtelematta.

Hänen saavutuksiensa kirjo kulminoituu todennäköisesti suhteilla saatuun työpaikkaan. Kun ei muutakaan ole, on se otettava kaivatun ylivertaisuuden kultaiseksi vasikaksi. Duuni on "työmiehelle" korsi, johon hukkuva tarttuu.

Ongelma on siinä, että työpaikan on saanut myös miljoonat muut suomalaiset - myös ylivoimainen enemmistö nyt työttöminä olevistakin. Työttömät ovat vain menettäneet sen yhden kerran "työmiestä" useammin. Miten päteä näillä rahkeilla?

"Työmies" on ratkaissut ongelman halvimmalla mahdollisella tavalla: kun ei ole mitään millä itsensä ylentää, tarvitsee sitten yrittää alentaa toisia. Aavistus, että valtava osa työttömistä on häntä moninkerroin kyvykkäämpiä sekä tosiasiat työelämän muutoksista ja työttömyyden syistä kannattaa silloin lakaista maton alle: ne ovat vahingollisia hiljaiselle, pelkäävälle ja vapisevalle itsetunnolle.

Äänestä
  • Kiitos! ;D

    Rupesi meikäläisellä jo huumorintaju kaikkoamaan tuon "työmies"-jankkaajan kanssa.

    Mutta nyt helpotti. :))))

    Äänestä

  • mietelmä aikoihin ja tragikoomisesti varmasti täysin totta sen spämmiapinan kohdalla. Onhan se mainostanut täällä, että joku sukulainen on sen järjestänyt johonkin duuniin. Suojatyöpaikkakelpoinen se varmasti onkin....

    Äänestä

Nehän on kuin pörssiyhtiöitä nykyään,kun on putsattu ja imetty kuiviin niin kalmistoon vaan.

Äänestä
  • Nyt on kyllä "työmies" titteli kokenut valtavan inflaation,mikset rekistöröinyt tätä nimimerkkiä,olihan se aikasempikin ,tarinat ei kyllä ole muuttuneet mihinkään,saako kysyä ,onko elämäsi niin sanotusti"köyhää",muutkin saa kommentoidan kuin asianomainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Buahhahahaahahaaaaa! kirjoitti:

Loispummikonsulentti esittää työmiestä vaikka tuskin on koskaan päivääkään töitä tehnyt. Helvetin verovaroilla elävä yhteiskunnan syöpäläinen. Tuollainen verovaroja kuppaava loispummiyrittäjien ja heidän persekärpästensä muodostama paskasakki on kuin märkivä mätäpaise yhteiskunnan perseessä, joka pitää puhkaista pikimmiten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu