Joogaa Helsingissä

Niinuska82

Heips! Tammikuu koittaa, ja uuden elämän alkajaisiksi olen ajatellut aloittaa joogaamisen, nimenomaan astangajoogan. Tiedustelisinkin, missäpäin Helsinkiä tämä olisi suht edullisesti mahdollista? Googlettamalla olen jotain löytänyt, vaikuttaa vaan kovin kalliilta opiskelijalle...Etsin alkeiskurssimaista toimintaa. Asun läntisessä Helsingissä ja opiskelen itäisessä, joten jostain tältä väliltä olisi kiva joku paikka löytää.=)

Tattis!

7

2403

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopsattu

      "Missä?

      Ruotsinkielisessä työväenopistossa, Arbiksessa, on pari astangajoogatuntia viikossa. Hinta on hyvin halpa, mutta: "Ylisuuret ryhmät, hillitöntä hosumista ja fiilis puuttuu", käyneet kertovat.

      Suurin osa astangajoogan harrastajista käy Helsingin ainoassa varsinaisessa astangajoogakoulussa nimeltä Astanga Jooga Helsinki. Salit sijaitsevat Kampissa, (Eerikinkatu 43 D), Kalliossa (Kolmas Linja 21 C) ja Espoon Matinkylässä. Alkeiskurssi, joka sisältää kuukauden harjoittelujakson, maksaa 500 markkaa ja kuukausikortti 350 markkaa."

      • asiasta itsekin kiinnostunut

        vilkaisin noiden sivuja ja alkeiskurssin hinta näytti syksyllä 2007 olevan 100€ sisältäen 5h johdannon ja 6 x 60min ohjattua alkeisharjoitusta.


    • nimenomaan

      tuo helsingin astangajoogakoulu on se "aito ja alkuperäinen". :)Sen perustajat Petri Räisänen ja Juha Javanainen ovat Suomen kokeneimpia astangeja ja vetävät kursseja myös ulkomailla. Räisänen on (ainakin) saanut gurun Sri. K. Pattabhi Joisin luvan astangan opettamiseen, joten osaamista löytyy. :D Koululla on lisäksi italialaisen Lino Mielen tuki, joka on erittäin arostettu astangajooga opettaja.

      Kyllähän tuo melko kallista on, mutta itse olen opiskelijana tinkinyt muusta voidakseni käydä joogaamassa. Työväenopistot/kansalaisopistot järjestävät kuitenkin myös joogaa ja huomattavasti halvemmalla.

      Onnea uuden harrastuksen pariin! :D

    • melkein notkea
      • notkea2

      • ? ? ?
        notkea2 kirjoitti:

        Bulevardilla http://www.astangajooga.com/
        tänään olisi taas tunti klo 19.30
        Tervetuloa, terveisin: yksi tunnilla kävijä

        Minkälaisen astanga-sarjan ehtii tehdä yhdessä tunnissa?


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      2025
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      341
      1095
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      69
      926
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      150
      844
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      626
    6. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      614
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      570
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe