Paljonko saa palkkaa isommassa marketissa työskentelevä "apulainen" (ei siis kassa, vaan se, joka laittelee tavaroita hyllyihin), eli paljonko voin pyytää? Ja paljonko suunnilleen on palkka kuukaudessa, kun laskee mukaan ilta- ja viikonloppulisät?
Citymarket/Prisma tmv
työpaikka menossa vaihtoon
62765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Linkki:
http://www.pam.fi/tyoelama/palkkataulukot/palkkataulukot_2005-2006/
Tuskin voit pyytää muuta.
Kiitos tiedosta. Eli ei kovin hääpöiset tulot ole... Osaisko joku vielä sanoa, kun itse en tiedä edes sitä, milloin alkaa iltalisät juosta, että jos viikossa tekee vaikka viisi vuoroa, joista kaksi aamua, kaksi iltaa ja yksi lauantai, niin mitä mahtaisi tilipussissa olla kuun lopussa, jos se peruspalkka on alle 1400e?
En ole ikinä ollut kaupassa töissä, nyt on pakko tehdä mitä vaan, kun vaihtuu asuinpaikka ja ennenkuin löytää oman alan töitä.
Niin ja paljonko about mahtaa vero% olla noin alhaisilla tuloilla, jos ei ole lainaa? Nyt mun tulot on vähän päälle 2000e ja vero% 18.
Olen kaikesta tiedosta kiitollinen!
Iltalisä on 3,83/h klo 18:n jälkeen,ja lauantailisä 4,96/h klo 13:n jälkeen.Saattavat tehdä noilla vuorokaavailuilla n.150/brutto.Palkat on myös hieman nousseet tuosta linkitetystä taulukosta,ehkä vajaan satasen.Kaupan töissä on usein se ikävä puoli,että tarjotaan osa-aikatyötä,esim.30 h/vko,jolloin palkka vielä vähän putoaa,tosin ajaa samaan,jos tekee vaikka jatkuvaa iltaa.Veroprosentista sen verran,että itse tienaan n.1700,ja prosentti on 16.
normaalissa työrupeamassa voisin arvioida, että saat normipalkan päälle noin 25-30% päälle vuorolisiä. Tämä on karkea arvio.
Niin. Eivät ole kummat palkat tuolla alalla. Ja nykyään teettävät enimmäkseen 25 tuntia/vko. Eli palkka lasketaan tuntipalkkana lisät tietenkin. Jos kuulut työttömyyskassaan, niin kassa saattaa maksaa soviteltua päivärahaa palkan lisäksi, mikäli teet noin lyhyttä viikkoa tuollaisella pikkupalkalla. Kannattaa selvittää! Itse tein aikanaan 3 päivää viikossa, jäi 4 vapaapäivää ja kassa maksoi päivärahaa palkan päälle. Kyllä sillä hetken pärjäsi, mutta melko pian tuli siirryttyä muihin hommiin.
Verottajan sivuilla voi käydä itse arvioimassa laskurin avulla veroprosenttinsa.
Kiitos vastanneille!
Toivoisin saavani täyspäiväisen työpaikan, osa-aikaisena ei palkka riitä elämiseen.
Mutta näillä tiedoilla mennään eteenpäin :)
Ja edelleen saa laittaa infoa, jos vielä joltain löytyy.