Tässä Gambler1, vastine kirjoituksellesi "satunnaisuus" jossa oli lainattu wikipediaa:
Sinä voit auttaa Wikimediaa muuttamaan maailmaa! » Lahjoita!
"Super Site!" — Urs Schwerzmann [Pienennä]
[Suurenna]
Manipulointi
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Manipulointi termi tarkoittaa käsittelyä ja se tulee latinan sanasta manus, joka tarkoittaa kättä. Jos manipulointi-sanaa käytetään Suomen kielessä abstraktissa merkityksessä, niin sillä on usein hieman negatiivinen sävy ja se mielletään tarkoitukselliseksi harhaan johtamiseksi tai todisteiden väärentämiseksi. Manipulointi voi tarkoittaa myös konkreettista käsittelyä.
Wikipedia
4
401
Vastaukset
Joo pitää paikkaansa käsite manipulaatoista tuo ja ihan oikein,mutta ei liity mitenkään siihen, että kenoa manpuloitaisiin..
Eli sun mieletä kaikki muu tieto on wigipediassa oikein. Paitsi rahapelit jotka ei sun mielestä ole satunnaisa? Vain tämä teito on siis muka väärin?
Ei ole sekään. Sekin on ihan oikein.
Maapallo oli tuhansia vuosia sitten litteä kun pannukakku se oli ihan varma tieto? Kas kummaa ei ollutkaan.
Eli täällä on kyse tästä...
http://www.simoh.net/argumentaatio/argumentaatioanalyysi.html
Lainaus
Tietämättömyyteen vetoaminen. Todistustaakan kääntäminen väärinpäin. "Me emme voi tietää, että Jumalaa ei ole olemassa. Siis voimme yhtä hyvin uskoa, että hän on olemassa." (Tällä logiikalla voisimme uskoa ihan mihin tahansa. Jostain syystä kristityt eivät kuitenkaan usko esim. muinaisiin skandinaavisiin, roomalaisiin tai kreikkalaisiin jumaliin.) "Maailmassa on paljon asioita, joita emme tiedä. Ehkä telepatia on totta, vaikka sitä ei ole todistettu. Voimme siis uskoa telepatiaan, koska emme varmasti tiedä sitä vääräksi."
Suurin osa tietää, että rahapelit ovat satunnaisa, mutta jotkut käsitää tämän tiedon vääräksi.- äääääääääääääääääääääää
lainaus verkkouutisten sivuilta;RAY:n pelitoiminnan tuotot viime vuonna olivat 604,5 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuodesta 3,8 prosenttia."
koska pelien hinta on pysynyt samana,eikö 3,8%(ei ole enää muutama kolikko kun puhutaan prosenteista 600 millistä) kasvu ole vähintäänkin kulmakarvoja nostattavaa?En usko ihmisten viihtyvän enempää kuin takavuosinakaan koneen ääressä mutta nykyään hävitään nopeammin kuin markka-aikoina.ja sehän ei voi olla sattumaa. - asdfdfasfasddfas
äääääääääääääääääääääää kirjoitti:
lainaus verkkouutisten sivuilta;RAY:n pelitoiminnan tuotot viime vuonna olivat 604,5 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuodesta 3,8 prosenttia."
koska pelien hinta on pysynyt samana,eikö 3,8%(ei ole enää muutama kolikko kun puhutaan prosenteista 600 millistä) kasvu ole vähintäänkin kulmakarvoja nostattavaa?En usko ihmisten viihtyvän enempää kuin takavuosinakaan koneen ääressä mutta nykyään hävitään nopeammin kuin markka-aikoina.ja sehän ei voi olla sattumaa.tuoton nousulle.
Pelikoneita lisätty, nuoriso tahkoaa entistä enemmän, pokerin suosio kasvussa (raketulot). - -----------------
äääääääääääääääääääääää kirjoitti:
lainaus verkkouutisten sivuilta;RAY:n pelitoiminnan tuotot viime vuonna olivat 604,5 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuodesta 3,8 prosenttia."
koska pelien hinta on pysynyt samana,eikö 3,8%(ei ole enää muutama kolikko kun puhutaan prosenteista 600 millistä) kasvu ole vähintäänkin kulmakarvoja nostattavaa?En usko ihmisten viihtyvän enempää kuin takavuosinakaan koneen ääressä mutta nykyään hävitään nopeammin kuin markka-aikoina.ja sehän ei voi olla sattumaa.Tässä faktat: pelitarjontaa absoluuttisesti enemmän, ihmisillä suuremmat kulutusvarat kuin koskaan laman jälkeen, yleinen asenneilmapiiri pelaamiseen (ikävä kyllä kaikkiin peleihin) myönteisempi, kasvanut riippuvaisten osuus, median rooli & piilomarkkinointi.
Selitä sinä ne vain satunnaisuuden puutteeksi kun et parempaa keksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243198Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392874Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162665Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172519Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432437- 132314
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142045Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717