Tämä on NAURETTAVAA! Eläkeläisiä raahataan töihin kauan ansaitulta vapaalta je levolta, ja nyt aiotaan sitten vielä lisätä jo työelämässä olevien "uudelleenkoulutusta"
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id78691.html
Kuinka vaikeaa se nyt vain on tajuta että Suomi tarvitsee maahanmuuttajia? Toimeen ei tulevaisuudessa kerta kaikkiaan tulla ilman vähintään puolta miljoonaa maahanmuuttajaa! Tämä on TÄRKEÄÄ, koska ikärakenne ei tällä menolla todellakaan korjaannu yhtään minnekään! Mikäli Suomi aiotaan yhä tulevaisuudessakin pitää nuorena, virkeänä ja ajan hermoilla, niin rajat on kerta kaikkiaan avattava! Ei tästä millään eläkeläisten takaisin kutsumisella työelämään selvitä, saati sitten Neuvostotyylisillä "uudelleenkoulutusohjelmilla" Kuinka h***** vaikeaa tämä oikein on tajuta!!?
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id78691.html
Kuinka vaikeaa se nyt vain on tajuta että Suomi tarvitsee maahanmuuttajia? Toimeen ei tulevaisuudessa kerta kaikkiaan tulla ilman vähintään puolta miljoonaa maahanmuuttajaa! Tämä on TÄRKEÄÄ, koska ikärakenne ei tällä menolla todellakaan korjaannu yhtään minnekään! Mikäli Suomi aiotaan yhä tulevaisuudessakin pitää nuorena, virkeänä ja ajan hermoilla, niin rajat on kerta kaikkiaan avattava! Ei tästä millään eläkeläisten takaisin kutsumisella työelämään selvitä, saati sitten Neuvostotyylisillä "uudelleenkoulutusohjelmilla" Kuinka h***** vaikeaa tämä oikein on tajuta!!?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työttömyyskortistossa on yli 300 000 ei-työssä olevaa työnhakijaa.
Heidän lisäkseen löytyy 50 000 työllistämistuella.
Kaikkiaan kortistossa on pitkälti yli 400 000 työnhakijaa. He kaikki ovat työmarkkinoiden käytettävissä tarvittaessa, koska muutenhan kortistoon ei pääse. Tietysti edellytyksenä on kohtuuehtoinen duunipaikka.
Nuoria, "täysin kadonneita" on kerrottu olevan 50 000 - 100 000. Ei löydy kirjoista, ei kansista, mutta eivätköhän useat löydy jos käypäisiä paikkoja avautuu.
Piilotyöttömien määräksi, siis sellaisiksi jotka tulevat duuniin kyllä kun asiallista sellaista löytyy, on arvioitu about 100 000.
Aidon täystyöllisyyden vuodesta 1988 on työtuntien suhteellinen vuotuinen määrä romahtanut 550 000 000. Tuon verran voidaan siis tiristää lisätyövoimaa kansastamme ihan näineen.
Tänä aikana teollisuustuotantomme on muuten kaksinkertaistunut, eli työväen määrää ei tarvita enää alkuunkaan entiseen malliin tuloksen tekoon.
Vuodesta 2000 on tehtyjen palkkatyötuntien vuotuinen määrä pudonnut yli 36 000 henkilötyövuotta. Tämä siis aivan poikkeuksellisen voimakkaan talouskasvun aikana.
Kansainvälisen McKinseyn tutkimuslaitoksen mukaan Suomesta katoaa tuottavuuden kasvun myötä lähitulevaisuudessa noin 200 000:n henkilötyövuoden verran palkkatyötä. Tieto-Enatorin ex-pääjohtaja tosin arvelee, että vain 170 000.
Kerrotko hieman tarkemmin, mihin näihin yhtälöihin saat vielä sopimaan LISÄTYÖVOIMAN tarpeen Suomessa?
Miten helevetin vaikeaa on joillekin ymmärtää yksinkertaisia tietoja maamme työelämästä NYT ja TULEVAISUUDESSA, vaikka kaikki faktat ovat jokaisen helposti löydettävissä ja näilläkin palstoilla about miljoonakaksitoista kertaa esitelty? Mitä vielä tarvitaan? Sarjakuva? Rautalangasta vääntävä pellehermanni? Selkokieli? TIKKUKIRJAIMET? TIKKUKIRJAIMET TA-VU-TUK-SEL-LA?
Maahanmuuttajilla vilunkipeli yleistyy..
"Maahanmuuttajien tuki -yhdistyksen entisen toiminnanjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan epäillään maksaneen kehitysyhteistyöhön tarkoitetuilla varoilla muun muassa omia palkkioitaan.
Johtajien epäillään käyttäneen 20 000-30 000 euroa yhdistyksen varoja palkkoiden lisäksi myös yhdistyksen kuluihin ja verovelkojen maksuun vuosina 2001-2003.
Rahat oli Aamulehden mukaan tarkoitettu somalialaisten orpojen ja pakolaisten kouluttamiseen ja filippiiniläisten prostituoitujen ja hyväksikäytettyjen nuorten sekä heidän perheidensä tukemiseen."
Uutinen:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/12/595398
tämän viesteihin!
Se teki virheen siinä kun kirjoitti täällä välillä tuota mamupropagagandaansa nimimerkillä Toinen Tuleminen: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000024841131#22000000024841131
Ja tällä Toisesella Tulemiseelahan ei ole sama väri kuin meillä: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000394&posting=22000000018624595
Eikä se oli kyllä aivan täysin tasapainnosaakaan: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000394&posting=22000000018650462