Olen 42-vuotias, hyvin toimeentuleva pitkä/hoikka ja elän parisuhteessa. Jostakin syystä olen aina toivonut, että elämääni astuisi kolmas osapuoli.
Onko olemassa sellaisia Naisia, jotka toivoisivat salaista suhdetta? Tunnetta siitä, että tuo Nainen voisi vaikka hallita varattua miestä, jos hän niin haluaisi?
T. Varattu Mies Helsingistä
Onko olemassa sellaisia Naisia, jotka toivoisivat salaista suhdetta? Tunnetta siitä, että tuo Nainen voisi vaikka hallita varattua miestä, jos hän niin haluaisi?
T. Varattu Mies Helsingistä
Vastaukset 23
Vanhimmat
valitettavasti. Onko tollainen reilua sun mielestä sun kumppania kohtaan? Mieti sitä ensin. Rakastatko TODELLA omaa naistasi? JOS niin jätä sen sun oman naisesi vuoksi tollaiset typerät ajatukset.
Kaltaisia on jo ihan tarpeeksi pyörimässä tuolla nettisivuilla. Jos nyt kuitenkin päätät pettää mahdollisesti ihanaa omaa naistasi, niin tee se sitten niin reilusti, että se kanssasi leikkiin ryhtyvä tietää sinun olevan varattu.
Tuo peli ei ole hyvä peli. Valitettavasti. Mikä on kun sulle ei yksi nainen riitä? Naiset tollaista peliä arvosta, tuskin sellaiset miehetkään joilla arvot on kohdallaan.
Kiitos vinkistä! Kaikkein vähiten toivoin moraalisaarnoja ihmiseltä, joka ei tiedä tuon taivaallista meidän parisuhteestamme.
Vaimoni, joka on nuori, kaunis, hoikka pitkä ja erittäin seksikäs sekä haluttava, ei pelkää kertoa minulle sitä, että häntä myös haluttaa joskus kokeilla kolmatta osapuolta. Ja asia on niin, ettei minulla ole mitään sitä vastaan. Vaimoani kuolataan harva se päivä. Kiinteistövälittäjät, työkaverit, ym. ym. ym. ovat todella monta kertaa yrittäneet saada häntä sänkyyn.
Mutta meillä on vaimoni kanssa hauskaa se, että vaimoni tietää oman suuren viehätysvoimansa enkä minä halua estää häntä tekemästä syrjähyppyjä, päinvastoin. Saan myös itse tehdä samoin.
Katsos: Rakkaus ja seksi ovat kaksi eri asiaa. Ja meidän parisuhteessamme luottamus pelaa, sillä kerromme toisillemme kaiken, siis ihan kaiken. Ja kaiken tämän jälkeen suhteemme voi paremmin kuin ikinä. Koska emme ole tiukkapipoisia siveyden sämpylöitä emmekä sairaalloisen mustasukkaisia, koska meillä molemmilla on vahva itsetunto ja olemme kummatkin omalla tahollamme hyvännäköisiä sekä haluttavia. Miksi emme nauttisi elämästä niin, kuin itse haluamme?
Sinä olet kyllä maailman viimeinen ihminen antamaan meille kummalekin ohjeita siitä, miten vietämme elämämme. Moraalisaarnojasi emme myöskään kaipaa tuon taivaallista, ne voit jättää jonnekin seurakuntaan tms. Sillä aikaa me pidämme hauskaa ja nautimme elämästämme. Toisin kuin sinä, jolla ilmeisesti on elämä jotenkin hukassa vai kuinka?
Seksistä nauttimista ja vahvalla itsetunnollasi ylimielistä suhtautumistasi kanssaihmisiin?
Kirjoituksestasi välittyy mielestäni aika vahvasti juuri tietynlainen ylimielisyys siitä, että olette mielestäsi joittekin asioitten yläpuolella verrattuna muihin ihmisiin....ilman sen kummempaa moralisointia "ennustan" että tulette kolahtaen sieltä korkeuksistanne maan tasalle...se on vain ajan kysymys, milloin kolahtaa.....:-))
Ja noista vapaamielisistä ranskalaisistakin voidaan käyttää myös sellaista sanaa kuin elostelijat....:-))
Odotan tietenkin mielenkiinnolla vapaamielistä ja ylimielisyydelläsi maustettua kommentiasi kirjoitukseeni...katselet mielelläsi maailmaa nenänvarttasi pitkin sinne maaemon suuntaan eikös vain poitsu yli 40v.??...:-))
sinulle.
Voisitko edes hieman selventää, mitä yrität sanoa? Jos olet mustasukkainen tai kateellinen kauniista, nuoresta, seksikkäästä, pitkästä, hoikasta, urheilullisesta vaimostani, niin kerro sekin, eipähän jää epäselväksi. Taidat olla joku peräkammarin poikamies, joka ei saa mitään elämässään. Vaimosta puhumattakaan. Tai jos joskus saat naisen, on se yhtä pitkä kuin leveäkin. Eikä nuori, joka voi vielä hankkia lapsia.
Yritätkö järjestää itsellesi ikävyyksiä? 45 vuoden avioliittokokemuksella rohkenen sanoa, että joudut liemeen, mikäli haavettasi toteutat.
Voin itse 20 vuoden avioliittovuoden jälkeen sanoa, että en koskaan kadu yhtäkään vieraissa käyntiäni. Ne hetket olivat sellaisia, joiden muistoista en luopuisi ikinä. Sitäpaitsi, vaimoni on nuori, kaunis, pitkä, hoikka ja kaikin puolin sellainen, että hyvin monet miehet ovat häntä yrittäneet saada sänkyyn vuosiemme varrella.
Itse olen aina imarreltu kun kuulen, jos joku on yrittänyt iskeä vaimoni. Esim. kiinteistövälittäjä yritti ihan hirveästi, kuntosalilla iskijöitä riittää harva se päivä ym. ym., koska vaimoni on ulkoisesti erittäin seksikäs ja haluttava. Mutta minua ei häiritse lainkaan se, jos vaimoni harrastaisi seksiä jonkun toisen kanssa, päinvastoin. Vaimoni tietää sen ja hän aina kertoo avoimesti, kuka milloinkin on yrittänyt iskeä hänet. Hän tietää, että se saa minut kiihottumaan. Hän myös tietää, että olen antanut hänelle luvan harrastaa seksiä kolmannen osapuolen kanssa. Vaimoni, joka pitää siitä, että on viehättävä ja puoleensavetävä, haluaa itsekin harrastaa seksiä kolmannen osapuolen kanssa. Joten meillä on yhteinen sopimus asiasta, että seksi ja rakkaus ovat kaksi täysin eri asiaa.
Minusta sinun vastauksesi kuulostaa enemmän tietämättömän ja tiukkapipoisen henkilön mielipiteeltä, joka ei tiedä todellisen maailman eri mielipiteistä ja kulttuureista yhtään mitään. Voit rauhassa uinua 45 vuotissuhteessasi, mutta minä ja vaimoni emme todellakaan kaipaa sinunlaisesi siveyden sämpylän ohjeita siitä, miten elämää pitää elää.
Nuoruuden juoksut juoksematta - 42-v ja naimisissa jo 20 vuotta eli poikosena naimisiin.
Ja herkkupaloja naukkailtu aina tilaisuuden tullen?? Saksalaiset käyttävät tällaisesta "mieltymyksestä" sanaa Nachlaufbedarf eli suomeksi jälkijuoksutarve, joka tarkoittaa sitä, kun nuorena ei tullut tarpeeksi nautittua nuoruudesta ja vapaudesta ja juostua ne luonnon tarkoittamat kiimajuoksut, niin niitä silloin täyttämättä jääneitä tarpeita täytetään jälkijättöisesti sitten myöhemmin tavalla tai toisella. Totta kuin mikä!!
Varsinkaan miesten ei pitäisi sitoutua liian aikaisin, jottei jotakin jäisi elämättä ja kokematta!!!!
Kehut vaimosi nuoruutta, muttei tarvitse olla mikään suuri matemaatikko laskeakseen, että hänen täytynee olla lähes ikäisesi, niin että älä hänen nuoruudellaan kehuskele, ellet sitten ole mennyt alaikäisen tytön kanssa aikoinaan naimisiin. Taitaa se keski-ikä olla rehellisempi ilmaisu hänen iästään....:-))
Mitenkä on, onko tämä nuori, kaunis, pitkä, hoikka ja kaikinpuolin ihana vaimosi myös äiti??
Se minua kiinnostaisi tietää, kun olet tämän keskustelun itse ollut aloittamassa - siis onko hän myös äiti??
Aika huvittava yhteinen huvi teillä on keskenänne, naureskella ja huvittaa itseänne keski-iässä keskusteluilla ja muisteluilla, kuinka toiset miehet ovat yrittäneet iskeä vaimoasi...osoittaa aikamoista lapsellista henkistä tasoa ikäisiltänne ihmisiltä. Mutta eihän se ikä henkistä kypsyyttä kerrokaan kuten teidän tapauksessanne. Ylimielisiä, itsetietoisia, oman erinomaisuutensa pauloisia olevia ihmisiä - sellaisen vaikutelman kirjoituksistasi saa.
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa :-))
Käyt agressiiviseen vastaiskuun, kun joku toinen kirjoittaa ja kommentoi omaa kirjoitustasi, niin sitä pitää.....
Poika 42-v. yritä kasvaa aikuiseksi myös henkisellä tasolla ja päästä eroon tuosta "myöhäisherännäisyydestäsi"....:-))
Kerro miksi kolmasosapuoli?
Toivoin, että olisin saanut asiallisia vastauksia, mutta ilmeisesti toiveeni oli turha. Asiallisten vastausten asemesta sain runsaasti moraalisaarnoja ihmisiltä, jotka eivät edes tiedä parisuhteestamme mitään ja jotka luulevat olevansa jonkinlaisia moraalinvartijoita. Toivottavasti olette ylpeitä saarnoistanne.
Minä ja kuvankaunis vaimoni elämme omaa elämäämme, jota eivät hallitse mustasukkaisuus, vaan olemme avoimia toisillemme kaikissa asioissa. Meistä on mukavaa, jos välillä toinen rakastelee jonkin ulkopuolisen kanssa. Ja tämä pätee meihin molempiin.
Kaunis nuori vaimoni saa jatkuvasti ehdotuksia sänkyyn menosta ym., mutta minä olen vain ylpeä siitä, että vaimoni on niin haluttava. Samoin vaimoni sanoo minusta. Meillä molemmilla on erittäin hyvä itsetunto sekä omanarvontunto, joten meidän ei tarvitse potea mitään alemmuudentuntoa, josta mm. mustasukkaisuus on peräisin. Harrastamme mielellämme myös parinvaihtoa, josta meillä on hyviä kokemuksia.
Puolisoni on sen verran seksikäs, että monet miehet kuolaavat hänen peräänsä astellessamme kadulla. Samoin, jos istumme esim. metrossa ja vaimoni istuu jonkin miehen viereen, on mielenkiintoista katsoa, kun miehet salaa vilkuilevat hänen kasvojaan, reisiään, rintojaan ym. Siinä tilanteessa olemme molemmat ajan tasalla ja meillä on aina hauskaa keskenämme.
Olen todella pettynyt aloittamani keskustelun vastauksista, koska vastaukset kuvastavat mustasukkaisten, vanhoillisten sekä suvaitsemattomien ihmisten asenteita. Pahinta kaikista on se, että vastaukset olivat tuomitsevia ja määräileviä jotka vain kertoivat, että ko. vastaaja kuvittelee olevansa moraalissaan ehdottoman oikeassa, tilanteessa, jossa muita elämänkäsityksiä tai kulttuureja ei voi olla olemassakaan.
Esimerkiksi Ranskassa on perinteisesti ollut hyvin vapaamielinen suhtautuminen rakastattariin tai rakastajiin, eikä siellä tuomita tai saarnata samalla tavlla kuin täällä Pohjoismaissa.
Kaikesta huolimatta, toivon edelleen asiallisia vastauksia, vaikka alku olikin suuri pettymys.
Virtuaalimaailmassa, kun klo 3.00 uudenvuoden yönä istuit netissä vastailemassa kitkerään sävyyn kirjoituksia kommentoineille kirjoittajille...ei tainnut olla kovin hääviä vuoden 2008 alkamisen juhliminen, kun piti istua yöllä tietokoneen ääressä? Oliko vaimo nauttimassa vieraasta miehestä ja sinä poika kirjoittelit sillä aikaa katkeraa tekstiä tietokoneella...puolustusasemista tietenkin!
Pientä puolustussotaa oletkin joutunut tällä palstalla koko ajan käymään...mistähän kumman syystä?
Kuten Uteliaan miehen kertomuksen yksityiskohdista voi päätellä ei kyseessä ole avioliitto vaan epäonninen suhde, joka on ajautumassa tiensä päähän. Jatkukoon tarina tästä lähtien vain Uteliaan miehen omassa mielikuvituksessa.
puppua sanoo tämä Ranskalainen Nainen.
******Esimerkiksi Ranskassa on perinteisesti ollut hyvin vapaamielinen suhtautuminen rakastattariin tai rakastajiin, eikä siellä tuomita tai saarnata samalla tavlla kuin täällä Pohjoismaissa.
Kyllä siellä tuomitaan, ja vielä viime vuosisadalla mies sai maksaa loppuikänsä jos jäi kiinni ja vaimo haki avioeron. Elatusmaksun naiselle loppuun ikään asti !
Katolilaiset ovat tuhat kerta pahempia saarnajia kuin protestantit !
Miksi ette kokeile ryhmäseksiä, jos kerran molemmat haluatte lisää kokemuksia seksin saralta?
Se jos jokin antaa paljon uutta ja ihan molemmille!
Sinulle suosittelisin joskus kokeilemaan sitä baarin tavallista "hildaa", niin voisit yllättyä, miten erilailla seksiä harrastaa nainen, joka ei juoksentele vapaa-aikanaan kuntosaleilla, eikä kiinteistövälittäjillä. Kaikkea kannattaa kokeilla.
Onko näillä palstoilla vain henkilöt jotka morkkaavat ja arvostelevat toisten ihmisten tapaa elää. Eikä juurikaan asiallisia vastauksia löydy. Asioista ollaan eri mieltä,mutta sekin pitäisi ilmaista asiallisesti.
Hienoa, että sinulla on avoin suhde ja vaimo jonka kanssa nautit elämästä. Olen kanssasi samaa mieltä, että joskus vieraissa käynti virkistää omaa suhdetta. Silloin voi havaita miten hyvin seksi sujuu oman puolison kanssa tai sieltä saa virikkeitä joilla virkistää oman makuukammarin toimintaa.
On syytä muistaa, että elämme täällä vain kerran, sillä seuraavalla kerralla olomuotoni voi olla alin aidanvitas, jolle koirat kuseksii ja siinä vaiheessa on myöhäistä surra menetettyjä kokemuksia.
Jokainen tehköön elämästään sellaisen, josta voi kuolinvuoteellaan sanoa todella eläneensä.
Yksi tapa sopii yhdelle ja toinen toiselle. Eikä mielestäni ole mitään väärää,jos asiasta on sovittu ja ns. lupa saatu vieraille suhteille.
Nautitaan elämästä kukin tavallaan!
Tosi on mummo, vieraissa käynti puolin jos toisin on ihan piristävä juttu. Toki siinä pitää olla päänuppi kunnossa, ettei ala pipo kiristämään kummallakaan osapuolella. Mustasukkaisuushan ei ole mitään muuta kuin kateellisutta, oman itsetunnon heikkoutta ja sitä että mielikuvitus laukkaa sellaista rataa eteenpäin ettei sitä pysty itse hallitsemaan. Näitä asioita sitten laitetaan kuntoon erilaisissa psykiatrisissa laitoksissa ja alkoholi- ym muissa riippuvuushoitolaitoksissa.
Ja tuntuu enemmistö kansalaisista olevan jos jonkinlaisen hoidon tarpeessa.
Odotamme kommentejasi avoimiin kysymyksiin - minne hävisit? Vai osuivatko muiden kirjoitukset kuitenkin arkaan kohtaan??
Palaa toki takaisin barrikaadeille!!
Olen nainen 29- vuotias ja KYLLÄ. Kyllä ajattelen joskus että haluaisin toisen miehen elämääni. Rakastan omaa miestäni, mutta seksielämämme ei ole minua tyydyttävä ja usein haaveilen vielä löytäväni toisen minua seksissä tyydyttävän, hellän miehen. Ihmiset saavat moralisoida ja haukkua, arvostella, mutta se on totta, että kukaan ei tiedä toisen parisuhteen asioita! Vuosien saatossa on parisuhteen käsitys muuttunut maailmassa... Ihmiset pelkäävät itse, että tulevat petetyksi, mutta onko se sitten kuitenkaan niin kauheaa? se on seksiä ja jos se puoli ei toimi omassa suhteessa... Jokaisella aikuisella ihmisellä on kuitenkin omat tarpeensa. Miltä minusta tuntuisi olla petetty, ajattelette. Miehelläni on ollut toisia naisia ja tiedän sen. Se ei ole ongelma minulle. Olemme kokeilleet mm. toista naista seksileikeissämme ja se on mielestäni ok.
Olen 39-vuotias mies ja kyllä, se on totta, että minäkin ajattelen toisinaan toista naista elämääni. Siitä olen kanssasi samaa mieltä, että ihmiset ovat erilaisia ja aika on muuttanut parisuhteen käsitystä. Kukin ihminen saa elää elämäänsä sellaisena kuin todella on, myös parisuhteessa ja jokaisella on omat tarpeensa. Hyvin toimiva seksielämä parisuhteessa on erittäin tärkeää ja jos se ei toimi, ei toimi paljon mikään muukaan..
Mustasukkaisuus on mielestäni merkki jätetyksi tulemisen pelosta. Mutta jos parisuhteessa kummallakin on hyvä itsetunto sekä hyvä minäkuva, ei mustasukkaisuudelle pitäisi olla tarvetta, vaan jokainen pari voi toteuttaa yhteiselämäänsä juuri niin, kuin se heille itselleen parhaiten sopii. On vain toisten niin helppo arvostella erilaisia elämänmuotoja.
Jos haluat keskustella kanssani aiheesta enemmän, mailaile: [email protected].
olen jo pitkään miettinyt suhteen aloittamista toisen miehen kanssa. hän sattuu myös olemaan työkaverini...tiedän, ajattelet varmaan että nyt hukka perii ja sillee..mutta haluan häntä mielettömästi.
Mutta kuitenkin haluat vierasta munaa, millaista "onnellisuutta" sellainen on? Kerro se meille muillekin? Jos saat mieheltäsi seksiä tarpeeksi ja tulet tyydytetyksi, niin ei ole tarve himoita vierasta munaa...mutta jos oma reviirisi takkuilee esim. vaikka sillä rintamalla, voi vierasta munaa alkaa haluttamaan....lieneekö sinulla sama "ongelma"
Usko kokeneempaa, älä lähde syömään kuormasta...
Voihan sitä haluta, muttei tarvitse välttämättä näin sitä haluaan toteuttaa...
Olen onnellisesti avoliitossa elävä mies ja sitä mieltä, että jokainen elää täällä vain kerran. Huonoa omaatuntoa ei kannata tuntea, vaikka aloittaisit suhteen työkaverisi kanssa. Sehän voisi piristää nykyistä suhdettasikin. Mustasukkaisuus on vain jätetyksi tulemisen pelkoa joka juontuu huonosta itsetunnosta. Mustasukkainen ihminen ajattelee, että hän on täysin riippuvainen toisesta. Sellainen suhde taas ei ole oikea rakkauteen perustuva suhde vaan riippuvuussuhde.
Menneinä vuosina teini-ikäisestä lähtien olen välillä piristänyt elämääni uusilla suhteilla varattuna ollessani. Nyt jälkeenpäin nuo muistot ovat aivan ihania. Yhtäkään noista suloisista hetkistä en antaisi pois. En ole koskaan tuntenut katumusta tai huonoa omaatuntoa. Päinvastoin. Jos aikoinaan en olisi elänyt niin kuin halusin, katuisin sitä nyt elämättömänä elämänä.
Täällä palstalla on aivan uskomattomia kommentteja, joissa ihmiset aivan kuin nauttivat toisen tuomitsemisesta. Nuo toisten elämään puuttuvat ja tuomitsevat tyypit eivät elä omaa elämäänsä vaan käyttävät elämänsä kuvittelemalla elämässä olevan vain yhden totuuden ja että vain he ovat moraalisaarnoinensa oikeassa.
Annetaan kaikkien elää rauhassa omaa, ainutlaatuista elämää eikä tuhlata sitä elämättömään elämään. Ja annetaan kaikkien olla juuri sellaisia, kuin he ovat, niin maailmastakin tulisi parempi paikka.
.."haluan häntä mielettömästi", Onneksi olkoon ja hyvää jatkoa elämääsi. Toivottavasti kaikki menee hyvin. Pääasia, että vanhana et kadu mitään, mitä elämässäsi teit. Ainoa mitä silloin voi katua, on se ettei aikoinaan tehnyt sitä mitä oikeasti halusi.
Olen myös onnellisesti naimisissa oleva mies, mutta silti haluaisin aloittaa suhteen toisen naisen kanssa. Sama tilanne kuin sinulla. Haluaisitko vaihtaa maileja kanssani?