Lars

USKONTO: Nyt ei olla Paavo Ruotsalaisen ajassa uskon asiat ei kuulu näille sivuille, jokainen saa oskoa vaikka KOIVU KANTOON SE ON HÄNEN OMA ASIA . Lukijoita näkyy olevan yli 2000 kertoo kyllä aika paljon lukijoista . Keksikää parempia aiheita .
101010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ei ole käynissä ollenkaa mitään keskustelua
ni mix sellainen häiriöksi ?

Ylitorniolla on aiheesta kiinnostuneita .

Keksi aiheita !
Ei tälläisia kielteisiä?

Sitä voi seurata ja osallistua ittee kiinnostavaan.

Asiallisuus täskin kokonaisuudessa .

Äänestä

olla enemmän ennakkoluuloja kuin oikeaanosuneita ajatuksia. Sinun kirjoituksesta saa käsityksen, että Paavo Ruotsalaisen aikoihin uskosta kirjoittelut näille palstoille olisi ollut sallittua. Mahtaakohan historiantietosi olla ihan ajantasalla?

Toinen asia: kirjoitat, että lukijoita uskonkirjoituksilla olisi ollut pari tuhatta. Todellisuudessa lukijoita tuskin on edes sataa. Kun lasket, miten yhteenlaskettu lukumäärä kehittyy vaikkapa 50:llä vakituisella lukijalla siten, että ensin aloituksen lukee 50 ihmistä. Sitten tulee vastaus, jonka taas lukee samat viisikymentä. 25 viestiä x50 vakituista lukijaa on jo 1250. 25x100=2500! Monet lukevat lisäksi useamman kerran kaikkia viestejä, joten oikeampi määrä lukijoista on 50-100 ei varmasti eikä misään tapauksessa satoja, saati 2000!

Uskonnosta kirjoittelu kuuluu jokaisen oikeuteen. Uskonkirjoittelu kuitenkin kielletään monilla palstoilla siksi, että se johtaa yleensä jossain vaiheessa epäasialliseen ja jopa lainvastaiseen kirjoitteluun!

Äänestä

HISTORIAN TUTKIJA LAITA KONEELLE SUOMI V.1200
TÄMÄ SE VASTA AIKAA ON ??

Äänestä
  • tulevaan vuoteen ( ei tarkoita " Turnenia " ) Äs` meni haluun tietää tulevaisuuteen " seku vain " Sekussa usein ajatuksin asutaan ?
    ..ei en vala ja tulkitse..tehköön ne jotka tahtoo..

    Äänestä

  • Jos mentäisiin oikein tarkoiksi säännöissä ( Jotka ovat hyvät ) silloin karsintaa kävisi laajemminkin
    Mitä ei saa sanoa.

    Ajattelen tuon näin .
    Keskustelu kuin keskustelu (säädyllinen) vetää lukijoita ja kirjoittajia ( ja ei tarvitse vastailla itselle ).
    Onhan niin ettei kaikkiin tarvi osallistua/seurata .

    Toimiakseen suurempana huomiotakeräävänä kohteena
    en tekisi porttia ja yleensäkään ajaisi keskustelevia pois, vaan kaappaisin sisään jutuskelemaan. Selvitelläkseen näkemyksiään ja toisella lailla nähtynääkään samassa rupattelussa, kun ei ole tarvista riidellä, kun on Keskustelupalsta :)

    Äänestä

Mikä sä oot määräileen mistä täällä saa keskustella mistä ei, tännekös sitä pittää tulla vallanhimoaan tyydyttämään kun ei muuten mitään saa aikaan.
Mähän oon jo sulle sanonu että lopeta tuo hilluminen ja aina oikeassa oleminen.

Äänestä
  • Aiheita riittäisi ja tilaa on muuallakin keskustelemaan . Tsemppiä !
    Jättäkää sellainen aihe, että joku yrittäisi hallita.
    ? Ajajia riittää, mutta kun unhoittaa pistää reen kiinni, niin sitä vaan jää istuskelemaan .

    Ei kuitenkaan pahalla .
    Hyvää jaksamista ja jatkoja :)

    Äänestä

  • ainakin toistaiseksi Lopetan. kirjoitti:

    Aiheita riittäisi ja tilaa on muuallakin keskustelemaan . Tsemppiä !
    Jättäkää sellainen aihe, että joku yrittäisi hallita.
    ? Ajajia riittää, mutta kun unhoittaa pistää reen kiinni, niin sitä vaan jää istuskelemaan .

    Ei kuitenkaan pahalla .
    Hyvää jaksamista ja jatkoja :)

    Älkää ihmeessä lopettako aihe kiinnostaa !!

    Äänestä

  • Kannan ottajia kirjoitti:

    Älkää ihmeessä lopettako aihe kiinnostaa !!

    Jos ei usko kirkon sepitelmiin, niin kannattaa erota, siinä voittaa hyvän summan rahaa, joka muuten vain kuluu kirkon kovaan byrokratiaan.
    Kirkko on vain instituutio/yritys, jolla on jo omaisuutta ihan tarpeeksi, eikä ne auta ainakaan täällä köyhiä eikä muutenkaan toimi kanssaihmisten rakkaudelliseen tukemiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lestatius kirjoitti:

USKONTO: Nyt ei olla Paavo Ruotsalaisen ajassa uskon asiat ei kuulu näille sivuille, jokainen saa oskoa vaikka KOIVU KANTOON SE ON HÄNEN OMA ASIA . Lukijoita näkyy olevan yli 2000 kertoo kyllä aika paljon lukijoista . Keksikää parempia aiheita .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu