Olen moneen otteeseen jo tehnyt kantani selväksi, et suhtaudun miesten pettämiseen sallivammin kuin naisten (Koskee siis myös omaa mahdollista miestäni sekä itseäni).
Antaisin myös satunnaisen pettämisen(seksi) anteeksi, jos se tapahtuisi vaikka jossain kaukana lapin reissulla ja jos kyseisestä naisesta ei kuuluisi enää ikinä mitään, eikä tuliaisena tulis tauteja tai mahdollista tulevaa raskaus-uutista.
Nyt mietinkin, et kannattaako mun kertoa näistä ajatuksistani jo suhteen alkuvaiheessa miehelle? Vai pitäiskö antaa ymmärtää et suhtaudun pettämiseen paljon vakavammin, kuin mitä todellisuudessa teenkään?
Yllyttäisinkö miestäni vaan helpommin sekstailemaan jonkun toisen kanssa, jos kerron miten pettämiseen suhtaudun(= henkinen pettäminen on loukkaavampaa mua kohtaan kuin paneminen jonkun toisen kanssa)?
En tietenkään siis toivo mieheni pettämistä, mutta tuo on lähinnä ajatusleikkiä "jos mies pettäisi"..
Ja varmasti riippuisi miehestäkin paljon ja siitä miten kauan ollaan oltu yhdessä, mitä todellisuudessa tapahtuisi.
Mitä pidempi suhde olis takana, niin sitä helpompaa olis antaa anteeksi.
Antaisin myös satunnaisen pettämisen(seksi) anteeksi, jos se tapahtuisi vaikka jossain kaukana lapin reissulla ja jos kyseisestä naisesta ei kuuluisi enää ikinä mitään, eikä tuliaisena tulis tauteja tai mahdollista tulevaa raskaus-uutista.
Nyt mietinkin, et kannattaako mun kertoa näistä ajatuksistani jo suhteen alkuvaiheessa miehelle? Vai pitäiskö antaa ymmärtää et suhtaudun pettämiseen paljon vakavammin, kuin mitä todellisuudessa teenkään?
Yllyttäisinkö miestäni vaan helpommin sekstailemaan jonkun toisen kanssa, jos kerron miten pettämiseen suhtaudun(= henkinen pettäminen on loukkaavampaa mua kohtaan kuin paneminen jonkun toisen kanssa)?
En tietenkään siis toivo mieheni pettämistä, mutta tuo on lähinnä ajatusleikkiä "jos mies pettäisi"..
Ja varmasti riippuisi miehestäkin paljon ja siitä miten kauan ollaan oltu yhdessä, mitä todellisuudessa tapahtuisi.
Mitä pidempi suhde olis takana, niin sitä helpompaa olis antaa anteeksi.
Vastaukset 99
Vanhimmat
nyt ehkä kuitenkaan kande alkaa älyttömästi mainostaan. Joku voi ottaa sen jonkun sortin vapautuksena tehdä mitä huvittaa ja toinen silleen et sä petailet vaan itelle jotain lupia / et oo muuten vaan kovin vakavissaan.
Mukava lukea et edes yhdellä naisella on tolkku mukana näissä asioissa. Jaksa lukee enää yhtäkään keskiverto lässy-bimbon rakkauslässytystä joka sit samaan lauseeseen toteaa et se on kerrasta poikki jos mies pettää. True romance niin sanoakseni, vai eiks ihmiset vaan oikeesti osaa ajatella tätä terveellä järjellä.
"vai eiks ihmiset vaan oikeesti osaa ajatella tätä terveellä järjellä."
Ei. Tunteisiin voi vaikuttaa järjellä, mutta niitä on kyllä joskus mahdoton muuttaa. Jos joku arvottaa todella korkealle sen että häntä ei saa pettää, niin sitte se todennäköisesti on niin, vaikka hän menettäisikin sen takia paljon hyvää.
suhteen alussa pettämisestä tai petetyksi tulemisesta? Puhumalla niistä ei ainakaan pienennä mahdollisuuksia pettää tai tulla petetyksi? Suurin osa ihmisistä on kuitenkin luonnoltaan heikkoja ja moni voisi saada virikkeen pettää, jos tietää saavan anteeksi. Joku voisi taas luulla sinua tahdottomaksi vässykäksi ja mielenkiinto saattaisi lopahtaa lyhyeen.
Minun korvaani tuo kuulostaa luvan antamiselta sekstailuun muiden kanssa - sittenhän se ei oikeastaan olisikaan pettämistä, jos luvan kanssa sitä harrastaa?
Koska olen nainen ja ajattelen monimutkaisesti :), ymmärtäisin tuon myös niin, että näin sanova ei itsekään pitäisi pahana harrastaa seksiä muiden kanssa.
"ymmärtäisin tuon myös niin, että näin sanova ei itsekään pitäisi pahana harrastaa seksiä muiden kanssa."
Niin minäkin, oikeastaan se on jo ennakkoilmoitus tai ainakin varovainen pehimittely sille, mihin on syytä varautua.
vahvistaa vain sitä että et ole oikeasti nainen. Joku marttyyrimallari tai muu hörhö.
alkuvaiheessa, jolloin en vielä tuntisi aivoituksiasi, suhtautuisin epäillen siihen että sallit miehelle enemmän kuin naiselle. Luulisin, että (puheistasi huolimatta) pitäisit pettämistä _yleisesti_ anteeksiannettavana, ja "ongelmattomana" jos se on pelkkää seksiä vailla jälkiseurauksia. Silloin miehenä joutuisin ottamaan kantaa siihen, sallinko naiselle(ni) pettämisen.
Tietenkin riippuu myös siitä, kuinka luontevassa yhteydessä onnistut kertomaan asian. Heti kerrottuna siitä jäisi ainakin itselleni tunne, että miksi tuo nyt tuon tähän täräytti, olenko jotenkin pettäjäainesta vai onko hän sitä vai mitä?
Se hyvä puoli asian esille tuomisessa on, että mahdollisessa pettämistapauksessa mies uskaltaa kertoa niin käyneen.
Kannata kertoa tai mies on viimeistään kahden viikon päästä panemassa jotain "mun eukko anto luvan tähän" :)
Jos mulle tuollaisia sanottaisiin niin tulkitsisin ettei toinen ole vakavissaan suhteestamme eikä sitä kiinnosta paskaakaan mitä minä teen. Ja taitaapi itsekkin olla kova poika luuhaan kylillä, ja tuolla sanomisella petaa itselleen synninvapautta vieraissa virkistäytymisestä kiinnijäädessään "niinmuttakun säkin saat panna muita jos haluat"
Enivei, suhde sellaisia sanovaan mieheen loppuisi siihen. Kannattaa säästää toi sitten siihen kun se pettäminen tosiaan tapahtuu. Sen jälkeen se tosin onkin sitten jo ihan säännönmukaista toimintaa joten jos ei halua että toinen vasiten panee muita, ei kannata mainostaa sitä ollenkaan. Homman sattuessa rähistä vaan vähän aikaa näön vuoksi ja sitten antaa anteeksi ja uusi yritys.. sen tyylin luulisi pitävän määrän kuitenkin vähäisenä.
just se vastaus, jota kaikkeista eniten kaipasinkin. Väliäkö sillä, ettei se tullut miehen suusta. Mut tajusin siis pointin.:D
Elämänkoulun opettamia "kuinka miestä käsitellään"-viisauksia. Pikkurähinällä saa miehen pysyyn kilttinä poikana :)
Nyt tulee rankkaa paljastustekstiä, ei heikkohermoisille.. :))
Itse pidän aina meteliä siitä kuinka en hyväksy pettämistä yhtään enkä varmasti hyväksyisikään missään lyhköisissä suhteissa. Avioliitossani sellaisenkin tempun kuitenkin nielin. Harmi vaan että äijältä homma lipesi käsistä aivan täysin ja mukaan tuli paljon muutakin mikä teki yhdessäolon mahdottomaksi.
Mä ymmärrän täysin mitä sä ajat takaa, tosin en erottele pettämistä sukupuolen mukaan mitenkään.
Mies on seksuaalinen olento ja sitä kiinnostaa visuaalisesti kauniit naiset jne. Sillä en pidä mitään meteliä vaikka mies katsoo pornoa yms. En vertaa sitä itseeni, ja eksälle jopa ostin lahjoiksi välillä pornolehtiä tai leffoja. Ymmärrän täysin että saman eukon höylääminen saattaa pidemmän päälle kyllästyttää ja jos olisin ollut mieheni kanssa vielä pari vuotta olisin kerinnyt antaa sille suunnitelmani lahjan 15v päiväksi.. eli strippari/huora-illan :DD Silloin kun itse suunnittelen jonkun tempun tms en pidä sitä pettämisenä, koska siihenhän on sillä kertaa minun lupa ja kontrolloin tilannetta. Ja saan vielä valita sellaisen kumppanin jonka mukaan mussukka ei kuitenkaan halua. Monipiippuinen juttu
Minulla on oikeasti aikas vapaita ajatuksia mutta en pidä niistä meteliä, enkä tietenkään kerro miehelle ettei homma repeä taas rukkasesta. Parisuhde on minulle tärkeä kuin myös uskollisuus. Se ei kuitenkaann estä minua yllättämästä jossain tietyssä vaiheessa tietyllä tavalla yllätyksen ansaitsevaa miestä :D
joutuneet kehnoihin miehiin turvautumaan.
Tuosta Papeeten ensimmäisestä kommentista vänkyrälle olen pitkälti samaa mieltä. En kyllä itsekään huolisi naista joka jo suhteen alussa juttelee noin levottomia. Se vaan, etten kyllä usko että räyhäämällä ja anteeksiantamalla saa pettävän miehen käytöksen muuttumaan. Taitaa ennemmin vaan käydä noin niin kuin Papeetelle on käynyt. Kyllä käytöksen muuttaminen lähtee ihmisestä itsestään ja kaikki eivät mallejaan edes kykene muuttamaan. Kenenkään täysjärkisen seksuaalisuus ei ole niin voimakas, etteikö sitä kykenisi hallitsemaan. Ei me miehetkään sentään eläimen tasolla olla.
Hieman ihmettelen minkälaisiksi jalkamatoiksi te oikein suostutte.
Jos mies rakastaa sinua, ei hän halua muita. Jos hän haluaa muita, painukoon helvettiin. Siinä vaiheessa suhde on ohi.
Etkö voi järjestää yllätyksiä aivan omilla avuillasi. Kuorruta itsesi kermalla ja mansikoilla. Katsokaa yhdessä jokin hyvä eroottinen filmi ja toistakaa itse parhaat paikat.
Missä teidän itsekunnioitus on?
Luulen että he ovat niitä naisia jotka hakemalla hakevat lieroja miehiä, koska pettäminen on niin "miehekästä" :D
Pettäminen on eri asia enkä sitä hyväksy ja kykenen miehen vippaan ovesta pihalle ensimmäisestä tempusta.
Kontrolloidut satunnaiset seksijutut taas on aivan eri asia enkä sitäkään ole halunnut kuin yhden miehen kohdalla eli tämän pitkäaikaisen aviomieheni. Tietenkään niistä ei höpistä alussa mitään ellei kysymyksessä ole avoin liitto johon tuskin itse lähtisin mukaan. Tää on monipiippuinen juttu ja tuskin ymmärrät täysin mistä minä puhun mutta väliäkö sillä :)
Kynnysmattona mua ei vielä olekkaan kukaan pitänyt eikä tuntevat tule ikinä pitäänkään.
Mä olen kymmenen vuotta kuorruttanut itseäni kermiksellä ja mansikoilla.. sekin alkaa tuntuun puulta. Niin ja seksiä on harrastettu varmaan kaikissa paikoissa/asennoissa missä sitä voi harrastaa.
Pettäminen, josta minäkin vippaan miehen heti pihalle, on eri asia kuin se mitä minä ajan takaa.
Minun itsekunnioitus ja -luottamus on niin hyvä, että pystyn salliin miehelle pikku luvanvaraisen virkistyksen, jos tuntuu siltä :D
eksäsi vain petti, hakkasi ja jätti?
Kynnysmattona mua ei vielä olekkaan kukaan pitänyt eikä tuntevat tule ikinä pitäänkään.
Petti, ei hakannut ja minä jätin. Hän itkee perääni vielä 6:den vuoden jälkeenkin mutta taitaa olla jo ymmärtänyt etten minä ole kynnysmatto, vaan niin tehdään kuin minä sanon :D
et uskoisi että mies tarvitsee virkistystä ja vaihtelua SINUSTA :)
joka kaipasi virkistystä... ;)
Toi taas on jumalatonta itserakkautta johon minä realistina en kykene :D
Miehiä on tietysti erilaisia mutta mun miehet ovat yleensä olleet hyvin seksuaalisia. Kyllä he hienosti jaksavat minunkin kanssa mutta vuosien saatossa ero (ja pettämistä) saattaa tulla ihan senkin vuoksi, kun tekee mieli vaihtelua. Siinä sitten pääsee pohtiin mitä tekee, vippaako äijän pihalle vai keksiikö jotain. Koska tosiaan, satunnaisista kontrolloiduista virkistäytymisistä en välttämättä saa mitään kilareita.
Lomaa. Itse en ole virkistäytynyt tuolla tavalla, loma sopii mulle paremmin ;D
Pidätkö meitä miehiä aivan idiootteina?
Mitä virkistävää siinä on jos akka tilaa jonkun luisen, kapisen huoran? Ei tässä mitään koneita olla.
Kaiken toiminnan takana on tietysti varma miehen tunteminen ja mikä sille sopii. Sen mukaan mennään.
olen samaa mieltä. Olen jopa tilannut sen privaattistripparin (laatu sellainen!)ja yhdessä nautimme tasokkaasta esityksestä. Kyllä Suomestakin löytyy kiihottavia ja kauniita Ammattilaisia.
Pari kertaa kävimme myös tasokkaissa hmmm seurapaikoissa yhdessä shamppanjaa kilistelemässä ja herkuttelemassa. En tiedä olenko koskaan nähnyt yhtä onnellista miestä kuin sen session jälkeen. Muikeeta. Tällainen kuvio vaatii tietyntyyppistä luonnetta ja munaa myös mieheltä. Harmi vain miehen mustasukkaisuus nostaa päätään tällaisesta pidemmän päälle. Johtuuko se sitten omistushaluisuudesta, vai siitä, että pelkää naisen haksahtavan ensimmäiseen Steveniin, joka keikkuu nenän eteen. Voihan sitä ruokahalua kasvattaa ja sitten syödä kotona ;)
Oikeasti vieraat kiinnosta seksin merkeissä mutta tämä "Voihan sitä ruokahalua kasvattaa ja sitten syödä kotona ;)" innostaa sitten senkin edestä. :)
On aina yhtä hauskaa lämmitellä ja viritellä miestä vaikka millä keinoin (ulkona, seksileffojen avulla yms) ja sitten saa kimppuunsa e-rit-täin kiimaisen miehen. Se on hauskaa :DD
on kiihotettu äärimmilleen, voi oma nainen korjata potin.
En ole varma kiinnostaako mua vieraat seksin merkeissä. Riippuu omasta kumppanista ja yhdessäoloajasta ja ketä on tarjolla. Kiinnosti kovasti aikoinaan ja sain luvan (mies katsoi mulle miehen valmiiksi)ja lupa toisin päin roikkui vain vastavuoroisuudesta. Tämän toisen miehen nainen selvästi teeskenteli olevansa messissä ehkä miestään miellyttääkseen, joten vedin liinat kiinni, kuka viitsii tehdä tollaista ellei kaikilla osapuolilla ole luonnetta siihen. Parinvaihto on perin yleistä vaikkakin vaiettua.
luulen,melkein tajuavani mitä ajat takaa noilla kirjoituksilla.Mielestäni se vaatii suurta luottamista toiseen ja eikös sen pitäisi toimia myös toisinpäin. vaikka olen mies.
ja säpäkkää mutta sieltä se totuus paljastui. Heikko itsetunto ja paljon puhetta...
Miehelle seksi on lähinnä vain panemista. Ei siihen välttämättä kuulu minkäänlaisia tunteita vaikkei niistä tietysti mitään haittaakaan ole. Kantasi on siinä mielessä aivan ymmärrettävä.
Senhän jo vähän yksinkertaisemmankin naisen pitäisi tajuta kun miettii miksi porno ja maksulliset naiset ovat aina olleet niin suosittuja miesten keskuudessa.
En minä itse tuota minään lupana pitäisi, mutta väärinkäsityksen mahdollisuuksia tuossa on paljon, enkä näe miten tuon kertomalla voisit hyötyä?
sinun pitäisi kertoa tulevalle miehellesi ajatuksistasi. Jos mies vielä itse tiedustelee suhtautumistasi tuollaiseen asiaan, niin sitä suuremmalla syyllä kerro totuus. Mies voi haluta naisen, jolla on sama arvomaailma kuin hänellä, ja miehellähän on oikeus sellainen nainen löytää. Itse ainakin haluaisin tietää jos mies suhtautuisi tuolla tavalla näin vakavaan asiaan. Ja suhdehan päättyisi ennen kuin olisi kunnolla alkanutkaan. Ihmiset tietysti ajattelevat eri tavalla nämä asiat.
tulisi ehkä enemmänkin skarpattua koska olisi sitten kuitenkin noloa pettää annettu luottamus :)
mitä väliä jos käy välil panemas vierasta. Liian vakavasti otetaan nää asiat. Vaihtelu virkistää:) Ei saman akan naamaa ja sänkytaitoja jaksa vuodesta toiseen. Jossain muualla voi saada parempaa seksiä ku omalta kumppaniltaan. Sama koskee myös naista, vapaasti saa kokeilla toista jos siltä tuntuu.
Yllättävän myönteisesti suhtautuvia vastauksia. Uskoin, et enemmänkin haukuttais tahdottomaksi vässykäksi sun muuta, mutta sitä en siis todellakaan ole. Saan tarvittaessa kenelle tahansa luun kurkkuun ja en anna kohdella itseäni huonosti, mutta eipä silti kukaan ole niin tehnytkään.
Joku nainen vastasi, et pettäisin helposti itsekin, mutta se ei todellakaan pidä paikkaansa. Ainakin se ois tosi epätodennäköistä itseni tuntien..
Mut niinkuin moni on sanonut, niin eikai sitä varmaksi voi sanoa, mut ainakin 98 prosenttia uskallan luvata oman uskollisuuteni puolesta, koska mulla ei vaan ois munaa siihen.
"Joku nainen vastasi, et pettäisin helposti itsekin, mutta se ei todellakaan pidä paikkaansa."
Kyse ei ole tuosta vaan siitä, millaisen vaikutelman miehelle antaisit. Oletko kenties kännissä?
sairas, muuta selitystä en keksi...
Miksi sinun pitäisi kertoa miehelle se että sallit pettämisen? Yrittäisitkö saada miehen sillä koukkuun? että olet niin "vapaamielinen" ja myönnät miehelle huveja?
Toinen kysymys, etkö usko että sinä riität?
Kolmas kysymys, miksi hoet asiaa palstalla, haetko täälläkin miesten hyväksyntää?
Luulen että tulos voi olla päinvastainen, sinua pidetään alistuvana tossukkana. Oletko kuullut että sitä saa mitä tilaa...
näyttää olevan tosi suhteellinen käsite :D
"Miksi sinun pitäisi kertoa miehelle se että sallit pettämisen? "
Luulin, et niin tehdään. Mulla on vaan yks pidempi suhde takana, mut kyl me ainakin pettämisjutut otettiin puheeks ihan alussa jo, eli kumpikin toi esiin oman kanstansa.
Mun kanta oli silloin vielä päinvastainen, kuin nyt, mutta vuodet kului ja elämä opetti yhtä sun toista.
"Yrittäisitkö saada miehen sillä koukkuun? että olet niin "vapaamielinen" ja myönnät miehelle huveja?"
Niin, ehkä ei sit kannata kertoa, jos sen voi tulkita noin monella tapaa väärin!
"Toinen kysymys, etkö usko että sinä riität?"
No, mulla ei ole maailman paras itsetunto. Kyseenalaistan aina omat kykyni ja mahdollisuuteni. Huono opittu tapa.
"Kolmas kysymys, miksi hoet asiaa palstalla, haetko täälläkin miesten hyväksyntää? "
Täälläkin??
Olenko jossain muuallakin sitten hakenut miesten hyväksyntää?
Otin aiheen puheeksi, koska aiemmin olen vain sivunnut sitä, mutta koskaan en ole kysynyt mitä mieltä miehet siitä on.
Haha, vai että elämä opetti, ja tuossa juuri myönnät että sulla on ollut vain yksi pidempi suhde takana. Jos yksi on sua pettänyt niin sen perusteella tuskin kannattaa vetää suuria johtopäätelmiä.
Sulla on mielenkiintoinen tapa käsitellä pettymystä. Kuvittelepa tilannetta että joku pöllii lompakkosi. Mitä teet? Oletko jatkossa varovaisempi vai avaatko kassisi levälleen ja kutsut rosvoja varastamaan lisää "Kun ne varastaa kuitenkin". Juuri niin sinä nyt teet ihmissuhteidesi kanssa.
Minä säälin sinua. Kuvittelet miehistä pahaa, varaudut siihen ja alennat itsesi, kun voisit myös nostaa pääsi pystyyn ja vaatia vain parasta.
"Luulin, et niin tehdään. Mulla on vaan yks pidempi suhde takana, mut kyl me ainakin pettämisjutut otettiin puheeks ihan alussa jo, eli kumpikin toi esiin oman kanstansa.
Mun kanta oli silloin vielä päinvastainen, kuin nyt, mutta vuodet kului ja elämä opetti yhtä sun toista."
Mistä ihmeestä senkin repäisit? Ei ehkä kannata rivien väleistä lukea mitään mitä siellä ei ole.
"Kuvittelet miehistä pahaa, varaudut siihen ja alennat itsesi, kun voisit myös nostaa pääsi pystyyn ja vaatia vain parasta."
Kuvittelen miehistä pääosin vain pelkkää hyvää. Miehet ei ole koskaan mua loukanneet tai satuttaneet, mutta naisista en voi sanoa samaa.
etukäteen tiedät miten pettämiseen _todella_ suhtautuisit?
"Kuvittelen miehistä pääosin vain pelkkää hyvää. Miehet ei ole koskaan mua loukanneet tai satuttaneet, mutta naisista en voi sanoa samaa."
Hhhhmmm, kertomasi asiat ovat ristiriidassa. Uskot miehien pettävän helposti. Mutta et pidä pettämistä satuttamisena? Eikö sinua satu jos sinua petetään? Voit kertoa meille aivan vapaasti, päästä paha olo valloilleen, se on alku paranemiseen.
Oletko kuullut defensseistä. Pelkäät niin paljon pettämistä että olet kääntänyt asiat päässäsi aivan kiepsalleen, niin että punainen lanka on aivan kadonnut.
pettämistä, siis nuorempana, mut eksän avulla pelot lähti. en tosiaan pelkää enää...
Saat joka tapauksessa itseesi vähintää kondylooman, jos miehesi pettää sinua! Kortsukaan ei suojaa siltä virukselta, eikä sitä voida testata!
Jos jopa 70 % ihmisistä kantaa sitä virusta ja kondomi ei siltä suojaa, niin mikäpä on todennäköisyys että saat sen jos miehesi pettää...?
Puhumattakaan jostain herpeksestä, joka on erittäin rajuoireinen tauti!
Tai ajattele hiviä...
Mutta eiväthän naiset, alkaen jo teineistä, paljon sukupuolitauteja ajattele. Paneskelemaan pitää päästä jo ekoilla treffeillä. Sitten voivotellaan, kun A) pamahdetaan paksuksi B) saadaan sukupuolitauti tai C) saadaan molemmat.
Kannattaa muistaa, että naisellakin on vastuu tekemisistään. Eivät sukupuolitaudit leviä vain miesten välityksellä...
missiotaan? Ei näy enää hihhulitekstiä maailmanlopun tulosta, mutta näitä spärdärimainoksia senkin edestä. No ihan hyvä asiahan se on varoitella.
Miks suhtaudut sallivammin miesten pettämiseen? Mä muistan lukeneeni tuon kommentin sulta kyllä mutten nyt saa päähäni perusteita sille... Mä kun näen sekä naisen että miehen pettämisen samankaltaisena, ihminen siinä pettää, ei sukupuoli.
Mä ajattelisin niin, että jos on samoilla aaltopituuksilla oleva ihminen, se ymmärtää mitä tarkoitat tuolla näkökannallas ilman että se ottaa sitä minään kehoituksena tai lupana rynnätä pettämään. Silloinhan se käyttäis hyväkseen sun luottamusta siihen.
miehistähän pystyy seksiin ilman tunteita, suurin osa naisista taas käsittääkseni ei niin helposti. Tai naiset ei ainakaan saa nautintoa siitä seksistä silloin, joten ei jaksa nähdä vaivaa huonon seksin takia.
Toki poikkeuksia on, molemmissa sukupuolissa.
"poikkeusta"? Opetetaan miehille että meille kelpaa vain hyvä kohtelu, jos sitä ei tule niin olkoon ilman naisia.
Rehellisesti, monet naiset rakastavat seksiä seksin vuoksi, ja moni mies arvostaa suhdetta ja kiintymystä ihmisten välillä. Ei se ole noin yksioikoista. Pettynyt mielesi näkee asian mustavalkoisesti.
mitään pettynyttä mieltä, miksi olisi?:)
Vaikka mulla ei montaa miestä oo vakavassa mielessä ollut, niin sitäkin parempia. Ei ainakaan heidän toimestaan aihetta pettymyksiin:)
Tulevaisuuden miehistä en voi sanoa juuta enkä jaata..
Mä luulen että kyllä naisetkin saa nautintoa seksistä myös pelkästään sen fyysisen seksin takia. Meidät ollaan vain opetettu aikojen saatossa siihen uskoon että nainen haluaa aina romantiikkaa, tunteita ja helliä hetkiä kun mies taas ois valmis surutta panemaan mitä tahansa mikä liikkuu.
Ehkä nainen yleisesti ottaen on tunteellisempi tai herkempi kuin mies mutta mä en jaksa uskoa siihen että mies pystyy seksiin ilman tunteita paremmin kuin nainen vaikka hiukan eri tavalla mies ja nainen seksiin suhtautuvatkin. Jostainhan miehetkin ne seksikumppaninsa tunteettomaan seksiin löytävät eli kyllähän niiden naistenkin täytyy samalla tavalla siihen tunteettomuuteen pystyä... Tai sitten jotkut naiset on todella hölmöjä kuvitellessaan löytävänsä elämää suuremman rakkauden hyppäämällä sänkyyn jonkun baarista löydetyn luuserin kanssa.
Mä uskon että ihminen yleensä kaipaa tunteita, niin miehet kuin naisetkin. Ihminen kaipaa myös seksiä, kunnon panemista ja parastahan se seksi on silloin kun kumppanina on sellainen, kenestä aidosti välittää ja kehen luottaa.
Tämä on tietty vain mun näkemys eikä suinkaan se ainoa, mä kuitenkin näen miehet ja naiset aika samankaltaisina tässä pettämisasiassa. Ennen mä ehkä ajattelin hiukan niin että miehet pystyy paremmin seksiin ilman tunteita mutta jotenki mun käsitys on muuttunut tästä asiasta.
Puhu asiasta ääneen niin saat suhteeseen jonkun pettävän kusipään. Näin saadaan sekin hulttio pois sinkkumarkkinoilta kiusaamasta meitä jotka haluavat rakkautta, uskollisuutta, laatua ja arvostusta.
Mies kun pettää, voi se toinen nainen tulla raskaaksi ja pitää lapsen ja niin sitä joutuu sidotuksi siihen seuraavaksi 18 vuodeksi. Nainen taas voi ottaa seuraavana päivänä pillerin.
koska naisen seksuaalisuutta on lannistettu vuosisatoja, nyt naisilla pitäisi olla oikeus nautiskella estottomasti ja kahlita miehiä ;)
vaan on fakta, että miehen pettämisellä, vaikka pettämisen antaisi anteeksi, voi olla suuremmat seuraukset kuin naisen pettämisellä. Siksi miehen pettäminen on pahempi juttu.
Rouva Ratikka suhtautuu pettämiseen kulttuuritaustastaan johtuen vähän kuin sinä. Että se on niin yleistä, että miksei se omallekin kohdalle sattuisi, eikä se silti mikään maailmanloppu olisi.
Minua moinen aikoinaan loukkasi. Se kuulosti siltä kuin olisin hänelle yhden tekevä. Se kuulosti siltä, että minulta mahdollisesti halutaankin jotain muuta kuin rakkauteni ja uskollisuuteni sen osoituksena.
Ei se ainakaan minua ole yllyttänyt vieraissa virkistäytymään. En ole ketään ennenkään pettänyt, mutta nyt on ehkä vieläkin suurempi tarve osoittaa hänen kohtalouskonsa pettämiseen vääräksi.
Että sinuna en ainakaan suhteen alkuvaiheessa noin välinpitämätöntä asennetta mainostaisi. Tämä siltikin, että minäkin näiden vuosien jälkeen tiedän mielessäni todennäköisesti antavani pettämisen anteeksi. En tosin ole varma, olisiko siitä mitään hyötyä. Rouva Ratikan tuntien hän todennäköisesti kertoisi itse siinä vaiheessa kuin pakkaisi jo laukkujaan. Että paljonko siinä enää minun anteeksiantoani tarvittaisiin?
Tuo puheesi henkisestä pettämisestä on muuten todellista naisen logiikkaa. Tunteitaan kun ei voi kontrolloida, mutta tekojaan voi. Enhän minä mitään väärää siinä tekisi, jos johonkin ihastuisin. Tekisin väärin, jos ruokkisin tunnettani viettämällä tarkoituksellisesti aikaa ihastukseni kanssa. Toivon tosin, etten ikinä moisia ihastumisen tunteita enää kohtaisi. Joskus kohtasin ja seuraavana päivänä jätin silloisen naisystäväni. Hoksasin näet, etten enää nähnyt mitään yhteistä tulevaisuutta. Se kai mahdollistikin ihastumiseni toiseen.
pettämisellä sitä, et mies toimii mua vastaan jonkun toisen kanssa parihteemme ulkopuolella. Meidän "tiimi" ei siis pidä silloin yhtä, jos miehellä on joku toinen (uskottu), jonka anssa hän tavallaan toimii selkäni takana.
Ihastuminen ei ole henkistä pettämistä, sille kun ei mitään voi ja niitä tulee ja menee, miehille ainakin usein.
"Ihastuminen ei ole henkistä pettämistä, sille kun ei mitään voi ja niitä tulee ja menee, miehille ainakin usein."
Että miehet ihastuukin usein. Väitit aiemmin että miehet harrastaa seksiä ilman tunteita. Päätä jo...
Jos mies ihastuu ja harrastaa seksiä ihastettunsa kanssa, niin mitä muuta se käytännössä on kun tiiminne rikkomista.
Vinkiksi, jotkut nauttivat nimenomaan siitä salailusta. Kielletystä hedelmästä...
Nyt mietinkin, et kannattaako mun kertoa näistä ajatuksistani jo suhteen alkuvaiheessa miehelle? Vai pitäiskö antaa ymmärtää et suhtaudun pettämiseen paljon vakavammin, kuin mitä todellisuudessa teenkään?
Kannattanee arvioida kuitenkin vähän sitä miestäkin. Voihan se jollekkin olla vihreä valo, kun tämän menee tunnustamaan. Itselleni kyseinen asia on esitetty parisuhteessa juuri niin, kuin sinä sitä olet kuvannut, mutta ei olisi silti käynyt mielessäkään mennä pettämään..
se riippuu siis ihan tapauksesta ja miehestä...
Kyllä mulla yleensä on ihan hyvä ihmistuntemus, joten uskoisin et tiedän sit kerronko, vai enkö..
Moni avioliitto olisi pelastettu jos nainen olisi vähän katsonut läpi sormien miehen satunnaisia sekstailuja. Miehelle ne harvemmin sinänsä merkkaavat mitään, se on vaan pelkkää seksiä, siinä kaikki. Eikä vaimosta ole ollut tarkoitus luopua tai alkaa mitään suhdetta, satunnainen sekstalu vain.
Silloin kun nainen nostaa asian pöydälle, suhde alkaa mennä huonommin, mies hakee seksin lisäksi muutakin. Ilmestyy suhteita muiden naisten kanssa ja mahdollisesti vaimon vaihto lennosta toiseen.
Parempi yksin kuin petturin kanssa!
Miettii vaikka avioparia, joka on ollut esim yli kakskyt vuotta naimisissa. Mies sitten viidenkympin villityksessä käväisee vieraissa niin ei se nyt vaan oo niin paha asia, todellakaan.
Kaikki asiat ei oo niin mustavalkoisia ja rakkaus usein on tarpeeksi vahva kestääkseen paljonkin kaikkea.:)
ei saa mieheltään tarpeeksi huomiota, hellyyttä, hyvää seksiä? Entäs jos hän hakeutuu toisen miehen seuraan? Miksi naisen pettäminen on susta vähemmän ok?
Tuo on vaan tuollasta huuhaa-ajattelua jonka mukaan miehen pettäminen ois jotenki sallitumpaa.
Miehekkäämpää ois ottaa vastuu teoistansa eikä syyttää jotain "se nyt vaan oli seksiä eikä merkkaa miehelle mitään"- ajattelua.
jättää ennenkuin pettää.
Ja sitäpaitsi Pirkolle on omaan tyydytykseensä reilusti tarjolla sallittujakin leluja, miesten vastaavia taas katsotaan usein hiukan kieroon:D Mikä selittää sen, et miehellä ei oo kuin oma käsi, naisella taas voi olla vaikka kuinka laaja leluarsenaali kotonaan:)
Hellyyden puute naisen tosiaan ajaa usein vieraisiin, sitä en kiellä. Ehkä silti kannattais mielummin puhua miehensä kanssa asiasta, ennenkuin menee työntämään sitä vierasta munaa suuhunsa. Ei se aina kovin hellää touhua ole sekään :D
Miksei mies vois yhtälailla puhua naiselleen ennenkuin menee tuikkaamaan sitä munaansa vieraaseen naiseen? Miten miehen ja naisen vastuu suhteessa poikkeaa tässä muka niin paljon? Eikö kummallakin ole yhtäläinen vastuu pitää sovituista säännöistä kiinni ja kertoa jos jokin tökkii?
sehän on vain jees, pettäminen on tuomittavaa.
Jospa puhuminen ei ole auttanut, jos Pirkko ei ole 10-vuoteen enää edes jaksanut yrittää puhua.
Toinen mies voi tarjota kaikkea mitä oma ukko ei. Oraaliseksi voi olla hyvin hellää. Sekin on voinut kadota avioliitosta.
Ja voihan olla niinkin että Pirkko haluaa vain nuorta, kiinteää munaa. Paheksuttavaa? Ei dildo voita elävää lihaa ;)
miehet nyt vaan on miehiä...:)
Ne joutuu kestämään naisilta aika paljon paljon kaikkia oikutteluja sun muita,(ei mulla kestäis miehenä hermot kokopäiväisesti naisen seurassa), niin jotenkin vaan vaikee syyllistää miehiä kaikesta.
Toki puhuminen olis ensiarvoisen tärkeää. Jos vielä joskus puhuvan miehen saan, niin siitä pidän kiinni.:)
Se tekisi takuulla hänet onnellisemmaksi, kuin huonossa suhteessa kituminen.
Hän ei rakasta vaimoaan, ei kunnioita, ja pimpan nuolemisesta ei ole ollut puhettakaan 15 vuoteen.
Mikä ero tässä muka on sukupuolilla? Ajatuksenjuoksusi on omituista, onneksi en ole ainoa joka sen on huomannut!
samaa mieltä tuosta kestämisestä, mutta en minä "palkinnoksi" pettämisen sallimista kaipaa. Selän pesu riittää, ja avattu kalja urheiluruudun aikana. :I
No joo, joutuuhan miehet joskus vähän venyttämään sietokykynsä rajoja naisten kanssa mutta niinhän me naisetkin joudutaan. En missään nimessä tarkota syyllistää miehiä mistään vaan mun pointti on vaan se että mun mielestä pettäminen ei ole sen oikeutetumpaa miehelle kuin naisellekaan.
Enkä tietty tarkota mitenkään tyrmätä sun ajattelutapaa tai muuttaa sitä. Mielenkiintoista keskustella asiasta eri kanteilta ja sulla on paljon hyviä pointteja tullut tässä keskustelussa :)
lähtee se aloitus siihen eroon.Näin siis omassa tuttavapiirissäni..Harvemmin miehet ovat halunneet erota.
miehet nyt vaan on miehiä...:)
Ei oo totta, voiko joku olla noin säälittävä bimbo!
Mikä palkinto pettäminen on? Se on suhteen mustaava, rakkautta särkevä itsekäs teko!
Ja miksi syyllistät naiset nalkuttajiksi? Taidat olla pesunkestävä naissovinisti. Tekee todella pahaa lukea ajatuksiasi. Tuntuu ettei maailma ole edennyt mihinkään jos náinen voi alentua tuolle tasolle.
miten se liittyy siihen että naisten pettäminen olisi vähemmän hyväksyttävää?
Jospa pirkkokin haluaa pitää yllä kulissia, on yhteisiä lapsia jne, mutta Pirkko tarvitsee nuorta, viriiliä rakastajaa. Miksi se olisi pahempaa kuin Erkin pettäminen sihteerikön kanssa?
puoliksi vitsillä kirjoitettu. Unohdin kirjoittaa siihen perään sulkeisiin sen kun olisi ilmeisesti sinua varten tarvinnut se erikseen mainita.
Naiset nyt vaan ovat vaikeita tapauksia. Kai mä nyt hemmetti soikoon itse naisena sen tiedän ja siitä kun lapsuudesta lähtien kuitenkin sen verran on tullut oltua naisten kanssa tekemisissä, et tiedän millaisia ne pahimmillaan ovat!
Ja en mä ole väittänytkään olevani mikään tasa-arvon kannattaja. Mulle on edelleen olemassa (alitajunnassa ainakin)miesten ja naisten työt, miesten ja naisten kotityöt jne..mutta ei se tee musta yhtään muita huonompaa ihmistä, tiedän sen.:)
päähän on sit vaan iskostettu ajatus, et naisen paikka on kotona ja se ei sieltä mihinkään niin vaan lähde nussimaan kenenkään vieraiden miesten kanssa.
Miehet enemmän kulkee pitkin maita ja mantuja, joten se on selvää et niille tulee enemmän tilaisuuksiakin pettää kuin naiselle joka on vaan siellä kotonaan.
todellinen henkilö. Hieron tässä silmiäni ja tankkaan että lukiko tuossa (ja aiemmin) mitä luki. Unelmanainen!
No, unelmanaisesta mulla itselläni ainakin on eri käsitys, kuin mitä itse oon. Enkä varmaan oo unelmaäitikään, ainakaan kokoaikaa, mut ihan tyytyväinen kuitenkin elooni ja olooni.
onkin _mun_ käsitys unelmanaisesta. :D
Olet kiinnostavan "ristiriitainen", sillä yhtäältä juttujesi perusteella itsetunto-ongelmat eivät paljon purista, mutta toisaalta olet kertonut että omanarvontunnossa on kohennettavaa. Voivat olla yhteensopivia asioita, mutta sanonkin vain että kiinnostavaa sinänsä. Ellet sitten puhu ihan vain lämpimiksesi ja siiderin/kuoharin voimalla niitä näitä. :)
toistaiseksi.;) Illalla olis tarkoitus vasta ottaa.
Itsetunnostani sen verran, et se vaihtelee, niin on aina ollut. Silloin kun asiat on hyvin, niin loistan kilpaa auringon kanssa ja itsetuntoni on huipussaan ja voisin pystyä vaikka mihin ja tuntuu et vaan taivas on rajana:)
Huonoina päivinä taas en arvosta itseäni ollenkaan ja niinä päivinä taas se kynnysmattona olo olis enemmän kuin todennäköistä ja kuka tahansa pystyy hyppimään mun yli miten vaan haluaa.
En tarkoita silti mitään mielialanvahteluja tai maanis-depressiivisyyttä, koska joku senkin varmaan olisi vetänyt mukaan heti kun mainitsee, et välillä on nousukausia ja välillä taas ollaan siellä pohjamudissa.
Mut sitä tää elämä on...:) ei aina voi kaikki olla helppoa. Eikä sitä helppoutta osaisi edes arvostaa jollei oo kokenut niitä vaikeampiakin kausia.
olet herkkä ihminen, kenties taiteellisessa ammatissa.
Joo, en tarpeeksi huomioinut mielialanvaihteluiden ajallisia muutoksia. Unohdin että olet nainen. ;)
tähtäimessä mahdollisesti joskus tulevaisuudessa.
Ja herkkyyttä mussa on kuin pienessä pitäjässä;)
Näkisit myt täysikuun aikaan.. - Et haluais nähdä :D
Nyt olen ihan vaan kotona lapsen kanssa, toistaiseksi vielä. Työpakko tulee eteen luultavasti hyvin pian, mutta ala on valitettavasti jotain ihan muuta kuin taiteellista :)
tämähän on kuin joku pikasukellus arabikulttuuriin, tai 800-luvulle. Vaikea uskoa että tuollaisia naisten pettureita on olemassa.
Minun silmissäni olet miehiä mielistelevä pelkuri.
Halveksin sellaisia.
silloin kun mulla on nalkutus-jäkätys-huuto-raivari päällä ja katotaan sit mielistelenkö mä miestäni sun mielestä vielä silloinkin:D
Mutta mieshän pettää juuri henkisistä syistä. Sekin, että on kyllästynyt vaimoonsa ja haluaa vaihtelua on henkistä pettämistä. Eikö?
Mun mielestä pettäminen kielii aina suurista ongelmista pettäjän persoonassa.
Mukava huomata että on järkeviäkin naisia olemassa!
psykoanalyytikko ollutkaan mies?:D
Se siitä mun ihmistuntemuksestani sitten...:)
T: järkensä ajat sitten kadottanut vänkyrä
hassu täti. (tädittelijä on sitten sua vanhempi setä, että älä suotta vedä hernerokkaa nenuun)
Mua saa kyllä täditellä ihan kaikessa rauhassa.:)
saa myös pettää, tädittelyn lisäksi. No hätä, tämä tyttö ei loukkaannu, koska itsearvostusta ei ole.
kun on niin monenlaista. Henkistä pettämistä en niin vaan sulattaisikaan.. Kyllä silloin mullakin se raja tulis vastaan.
kelpuuttaa.
Naiset hyvät, katselkaa parempia miehiä, älkää langetko pleijeriin. Toki ne osaavat vetää oikeista naruista, kehuvat, mikä on nannaa huonoitsetuntoisen vänkyrän ja papun sielulle.
Kaikki kunnia sille 70 prosentille joka ei petä!
se menee. siis kykyjen mukaan edetään.
äijät pettää naisiaan, koska haluavat vaihtelua/mielijohteesta/koska eivät loppupeleissä perusta parisuhteesta niin paljon kuin naiset.
ja naiset kusettaa ystäviään parisuhteen takia, koska eivät kykene ajattelemaan metriä pidemmälle.
ei kannata kertoa. luo mieluummin uhkakuva et se ekasta poikki....niin se jopa kunnioittaa parisuhdettanne, eikä sorru oman elämän hallintaan.
ja muiilekin uusista vastauksista. Varmaan parempikin tosiaan on olla kertomatta ajatuksistani, mutta se, minkä haluaisin ainakin takoa sen miehen päähän olis se, että se on kerrottava mulle ensimmäisten joukossa, jotta se anteeksianto onnistuu.
Koska kun kirjoitin, että nuorempana pelkäsin pettämistä, niin se pelko johtui nimenomaan siitä et se olis tosi nöyryyttävää mua kohtaan, jos kaikki muut tietäis siitä pettämisestä ennen mua.
Ei siinä itse panemisessa nyt mitään pelottavaa ole, jos kerran huolella vaan suojautuu, eikä se oo multa pois :D
Mutta siis, en mä enää sitä pettämistä pelkää, kuten jo eilen poistetuissa viesteissäni kirjoitin, koska se on mulle omin silmin tullut nähtyä, miten se voi olla miehelle _vaan_ seksiä.
Oleellista siinä on vaan se, et mies on se, joka sen mulle kertoo.
Mutta jokainen saa ajatella, miten haluaa. En mä tosta asiasta stressiä aio ottaa, vaikka kaikista muista maailman asioista stressaankin:D
stressaat aivan kaikesta.
Hoida nyt hyvä ihminen se omanarvontuntosi kuntoon.
" Pettäminen oo multa pois :D " Oh for fuck sake!!!
Pelkäät pakenet henkisen pettämisen taakse aivan turhaan sillä fyysinen pettäminen sisältää myös sen henkipuolen AINA..
Ensin fyysinen pettäminen oli täysin suvaittavaa, mutta nyt lisäsit senki et se täytyy sit sulle kertoo. Miks siitä pitäisi kertoa jossei se kumminka muuta mitään ??? Eli pettäminen on iha ok kunhan sen vaan kertoo ???
Miehet käyttäytyvät juuri niin huonosti kuin te naiset sallitte meidän käyttäytyvän.
Ken ei paljoa vaadi ei paljoa saakaan..
sitä stressattua yhdestä jos toisestakin asiasta, mut tän oon mielessäni veivannut läpi jo joka suuntaan edestakaisin, et ei jaksa enää:D
"Ken ei paljoa vaadi ei paljoa saakaan.."
Mulla ei ookaan tapana vaatia mitään, joten silloin kaikki mitä saan on tavallaan extraa, koska olen asennoitunut jo valmiiksi niin etten saa mitään.
-Tuollekin joku psykoanalyytti varmasti keksii jonkun defenssi-teorian, otaksun, mutta keksiköön.
Se kertominen toimisi tavallaan kuin anteeksipyyntönä ja olisi (kenties) merkki katumisesta.
näin vänkyrän logiikalla:)