pohjalaaset hyökänny

Pitäis tehdä jotain.
20873
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Hesan pellet vastahyökkäykseen sitten. Jollain ne on savustettava pois, miksei sitten tyhmyydellä?

Äänestä
  • ja te jo vapisetta???

    Äänestä

  • ja yks on ämmä kirjoitti:

    ja te jo vapisetta???

    teitä kannattaakin pelätä...minkäs sitä pohojalaanen voi luontonsa kiivaudelle.

    Äänestä

  • lalita kirjoitti:

    teitä kannattaakin pelätä...minkäs sitä pohojalaanen voi luontonsa kiivaudelle.

    tosin joutuu joskus taistelemahan rauhan pualesta ja ottamahan avuksi kättä pirempää

    Äänestä

  • ihimisiä... kirjoitti:

    tosin joutuu joskus taistelemahan rauhan pualesta ja ottamahan avuksi kättä pirempää

    notta olokaa ny jo!

    Äänestä

  • ku kerran sanoo kirjoitti:

    notta olokaa ny jo!

    mutta soon korkiemmas käres!

    Äänestä

  • ihimisiä... kirjoitti:

    tosin joutuu joskus taistelemahan rauhan pualesta ja ottamahan avuksi kättä pirempää

    ...voihan p..kele ,,,asutte sitten siel teiän lintukodossa ,,,ei ryssät ajele hienoine autoinensa hirmu kännissä ,niiku täällä imatralla. rekka-ryssäkin. hittolainen sentään,, kohta on vissiin asutettava muutama pohojalainen äijä tänne ni saarahan ryssille..jos ei muuta ni nyrkillä turpahan -menetelmällä ,,,,eli muilutellen.!!!

    Äänestä

Suur-Suomee tekemään, silloin kauan sitten ja pienempi tais tulla, eiköhän ne ajatukset tulleet sieltä lännestä.
Me täällä idässä ollaan aina jouduttu vastaan ottamaan idän hyökkäykset ja opittu pitämään suu supussa..pakosti.
Se nöyryys, se nöyryys..

Äänestä
  • Pohjalaistenko arvelet? Nöyriä ei taideta olla, ainakaan väärässä paikassa, mutta sentään rehellisiä.

    En ole kuullutkaan historiasta versiota, että pohjalaiset olisivat maailmansodat aloittaneet Venäjää/NL:ää vastaan, tai Suur-Suomea alkaneet

    Äänestä

  • pohjalainen .... kirjoitti:

    Pohjalaistenko arvelet? Nöyriä ei taideta olla, ainakaan väärässä paikassa, mutta sentään rehellisiä.

    En ole kuullutkaan historiasta versiota, että pohjalaiset olisivat maailmansodat aloittaneet Venäjää/NL:ää vastaan, tai Suur-Suomea alkaneet

    haastoi, että pohjan-maalta ne ajatukset alkunsa sai.
    Pohjanmaalaiset on mukavia ja suoria ihmisiä, tätinkin paras työkaveri on pohjanmaalta :)), älä nyt loukkaannu.
    Mut vuosisatojen ajan Itä-Suomi on ollut puskuri Venäjälle päin.

    Ja aina kun oon pohjanmaalla käynyt (harvoin), mukavia ihmisiä oon tavannut. Paitsi kerran yhellä huolto-asemalla pysähdyttiin kahville, oisko ollut Seinäjoella, siellä tuli ilkee tunne, oli perjantai ilta ja paljon porukkaa, kieroon katsottiin ja siitä sitten häippästiinkin.

    Äänestä

.......

Äänestä

aikoinaan huokaili.

Onneksi pohalaaset tekööki, eikä vaan huokaale.

"Mun kaas on heleppo tulla toimehen, ei tartte teherä ku justihin niin ku mää sanon."

Äänestä
  • "meilton aina lähäretty"

    Äänestä

  • "Niin teherähän ku isäntä sanoo eikä niinku hyvä
    tulis!"

    Äänestä

  • asdasdads kirjoitti:

    "Niin teherähän ku isäntä sanoo eikä niinku hyvä
    tulis!"

    .

    "Noon kaikki kommunistia jokka ei tuu meille ilimaaseksi kökkähän"

    .

    Äänestä

Pohojalaasta naisen iskentää

Miähet aina valittavaa, nottei tiärä kuinka aloottaasivat keskustelun vastakkaasen sukupualen kaas. Nuan niinku sutjakkahasti. Silla lailla, notta tekisivät myänteeseen ja persoonallisen vaikutelman riskos tai terassilla.

Mää, Aimo Jalla, oon laatinu aiheesta väitöskiriatasoosen tutkimuksen. Pitkät ja raskahat empiiriset tutkimukseni osoottivat, notta pohojalaaset miehet osaa parahat alootusrepliikit vastakkaasen sukupualen hurmaamisehen tähtäävis sessioos.

Oon koonnu niitä tuahon alle, notta voitta ottaa opiksenna. Ja kunny näin hövelille päälle satuun, niin lupaan repliikit vapaasehen kayttöhön. Ei muuta kun tuumasta toimehen, niin pääsettä reirenalle jo pyhäehtooksi.

---
Meillon sata hehtaaria mettää. Teherähänkö yhyres avohakkuu?

Moon ku kuiva kangasmettä kesäheltehellä. Nua sun silimäs sytyttää mettäpalon!

Porsas on loppupeliis yllättävän siisti elukka, ku tarkemmin kattoo. Niin oon määkin.

Kuka ny Pariisihin lähtis, ku Seinäjoki on täs palijo lähempänä. Otetahanko huane Hotelli Lakeuresta? Voin pitää sulle esitelmän pellettilämmityksen erullisuuresta.

Mullei oo halakopinos kossupullua, vaa valakoviiniä. Mennähänkö siemaasemahan se ensteksi, puhutahan pikkuusen syvällisiä ja otetahan sitte kossupullo siitä viäreesestä pinosta ja ruvetahan riahumahan sammalmättähillä.

Pirkules, sun ruppis on loistokunnos! Tehoja yhtä palijo ku uures Toiota Korollas.

Soot niinku Teuva kevätauringos!

Ostettaasko samallaaset tuulipuvut? Kahistaas yhyres.

Mennähänkö meille, saat huamenaamulla äireen leipomia sämpylöötä.

Valametti!Valametti!Valametti! Se on raktoriista paras. Täharokko ajaa mun sylistä? (Tää tehuaa erityysesti politiikasta kiinnotunusia; Häkämieski käytti tätä tyyliä.)

Kiatouru muhun, mää pirän susta hualen.

Ookko koskaan kokeellu isooäireen hetekalla? Se joustaa mukana.

Eikös ookki tämä Mennen yllättävän viekootteleva tuaksu.

Musta saat nöyrän miehen. Hehtaarit teköö nöyräksi, ku niiton tarpeheksi palijo.

Puun hinta on nousus; mää voisin ostaa sulle vaikka turkin, jos lupaat, nottet paa sen alle rihimankiertämää.

Sun reiret onku vastahöylättyä hirttä.

Lähärekkö hirvimettälle? Piretähän siihen päälle peijaaset, aivan kaharestansa. Syärähän koko ruho, ei jätetä muille mitää.

Mää hemmottelisin sun pilalle.

Meirän äireellä olis justihin sulle sopiva kansallispuku, saisit varmahan lainata sitä, tanttua ainaki, jos tahtoosit.

Jos soot luanto, niin moon luannonsuajelija!

Toisin sulle aamulla piimävelliä vuateesehen.

Muutetahan Jurvahan.

Isooäireen perintö on kuule mukava; mää en yksi kerkiä sitä millää haaskaamahan.

Soot niin voimakastahtoonen ämmä, notta tuu meille nuareksi emännäksi, niin saarahan kunnon syytinkisota pystyhyn äireen ja isän kaas. Tapellahan veriispäin.

Mulla on karvootusta puopieltenki päällä. Haluakko nähärä?

Mennähän johonki rauhallisempahan paikkahan puhumahan Kekkosesta.

Ajattele. Vaimme kaks ja kaikki muut pualuekokouserustajat.

Saanko mää nyjjo lopettaa tämän paskanjauhamisen ja pakonomaasen yrittämisen? Meille vai teille? Riisun sun jo porstuas. Repääsen tanttus kahtia. Saat kohorella mua kaltoon. Mää pirän siitä.

Äänestä
  • ja viälä pohjalaaseksi miäheksi. Soot pakostaki joku sentraalin Santra jolla jäi tälli päälle.

    Äänestä

  • pohjalaaseksi kirjoitti:

    ja viälä pohjalaaseksi miäheksi. Soot pakostaki joku sentraalin Santra jolla jäi tälli päälle.

    .

    Pohojanmaalla puhutahan vain onelinereita

    Kaikki siitä yli menevä on akkamaista höpötystä

    .

    Äänestä

Mitä sitten on tehty? Ei mitään, kuten tavallista, täällä vaan istutaan koneiden ääressä, juodaan mehua ja poltetaan äitien alkkareita kun isäkään ei ole kieltämässä. Ja pohojalaaset senku revittelöö ja raikaavat mettiä eiväkkä erellenkähän osaa sanoo tota reetä!!

Äänestä
  • :O

    Tottahan me nyt ree osatahan sanoo!!!! Siellä etelässä on vaan niin lokosta kun ei tartte eres ruottalaasten kans tapella toisin ku tääl lännes! Pillalle hemmoteltuja ootte kaikki ja lisäännyttä liian nopeesti!

    :!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


palstalle!! kirjoitti:

Pitäis tehdä jotain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu