Tarvitsisin apua soittimen valintaan.
Olen 15-vuotias, ja rakastan musiikkia, tarkemmin klassista. En ole ennen juurikaan soittanut mitään soitinta, mutta koko elämäni on ollut halu soittaa ja harrastaa jotain soitinta.
Voiko tämän ikäisenä enää alkaa soittamaan ja harrastamaan mitään? Tiedän, että miksikään parhaaksi soittajaksi en tule koskaan tulemaan, eikä pianoakaan ole mahdollista hankkia.
En myöskään pidä minkäänlaisista kitaroista.
Olen 15-vuotias, ja rakastan musiikkia, tarkemmin klassista. En ole ennen juurikaan soittanut mitään soitinta, mutta koko elämäni on ollut halu soittaa ja harrastaa jotain soitinta.
Voiko tämän ikäisenä enää alkaa soittamaan ja harrastamaan mitään? Tiedän, että miksikään parhaaksi soittajaksi en tule koskaan tulemaan, eikä pianoakaan ole mahdollista hankkia.
En myöskään pidä minkäänlaisista kitaroista.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Klassisen soittimen aloittamiseen tuo on kieltämättä aika myöhäinen ajankohta mutta sanotaanko että koskaan ei ole liian myöhäistä jos vain intoa riittää. Jotkut aloittavat vasta aikuisiälläkin. Itse olen siis 15-vuotias ja selloa soitellut kymmenisen vuotta.
Mitä sitten tulee soittimenvalintaan niin kannattaa lähteä ihan kokeilemalla. Mm. musiikkiopistoissa on avoimia ovia joissa on mahdollista kokeilla eri soittimia. Ja tuosta pianon puuttumisesta...en usko että se olisi välttämättä ongelma jos pianistiksi haluat sillä kyllä varmaan jossain on mahdollisuus harjoitella. Mutta sitten myöhemmin olisi varmaan hyvä olla se kotonakin...
Vielä tuosta soittimen valinnasta. Kannattaa suhtauta kaiken lajin soittimiin varauksetta ja harkita kaikkia vaihtoehtoja. Tietysti jos sinulla on jo mielessä että haluaisit esim. puhallinsoittimen tai jousisoittimen tms. niin on valinta helpompaa. Eräs tuttunikin soitti aluksi selloa mutta vaihtoi sitten viuluun 8)
Ja muusikon uraa voi aloitella vaikka pyrkimällä vaikka musiikkiopistoon. Siellä on aluksi soitinvalmennusta jossa tutustutaan omaan soittimeen. Sitten on avoin linja, jossa ei vielä olla mus.opiston oppilas. Oppilaaksi sitten täytyy pyrkiä. Monilta opistoilta saa vuokrata soittimia mutta sitten kun on tosi pitkällä niin on hyvä olla oma soitin. Ja puhallin ja jousisoittimiin kuuluu myös sitten orkesterisoitto.
No tässä oli jotain pienä sinulle. Toivottavasti löydät mieleisen musiikkivempaimen 8)
Ensinnäkin, kiva että olet kiinnostunut soittamisesta ja musiikin harrastamisesta, musiikkiharrastuksen aloittaminen ei ole mielestäni koskaan liian myöhäistä,
Itse olen jousisoittaja, mutta olen soittanut myös useita muita soittimia. Jousisoittimet eivät ehkä ole niitä mielekkäimpiä soittimia aloittaa vanhempana ja ilman instrumenttia ei pianon soittokaan ehkä edisty toivotulla tavalla. Instrumentista täytyy pitää, jotta jaksaa harjoitella. Suosittelisin sinulle jotain puhallinsoitinta, esim klarinetti, fagotti, trumpetti, huilu, käyrätorvi, pasuuna, oboe...monia vaihtoehtoja. Mene kirjastoon kuutelemaan, minkä soittim(i)en ääni viehättää sinua eniten ja sitten vaan opetusta etsimään.
Opetustakin on melko helppo saada..riippuen vähän asuinpaikastasi. Mikäli lähistöllä on joku ammattikorkeakoulu/konservatorio josta valmistuu klassisen musiikin oettajia, voit hakeutua ns pedi-oppilaaksi, eli harjoitusoppilaaksi. Näin voit saada pitkällä olevilta musiikin opiskelijoilta edullisesti tai jopa ilmaiseksi opetusta ja mahdollisesti soittimenkin käyttöösi. Voit myös laittaa omia ilmoituksia näiden laitosten ilmoitustauluille, että etsit opttajaa valitsemaasi instrumenttiin. Moni opettajaksi opiskeleva pitää mielellään yksityisiä oppilaita. Sitten on tietysti kansalaisopistot ym, mutta itse suosittelen ensimmäistä vaihtoehtoa. Näitä laitoksia on mm kaupungeissa: Helsinki(Stadia ja Sibelius-Akatemia), Tampere, Lahti, Kuopio, Turku, Jyväskylä..
Ota vain rohkeasti selvää mahdollisuuksista ja sitten vain onnea uuteen harrastukseen!!
Musiikkiopinnot ovat ajanhaaskausta. Ne ovat suora tie köyhyyteen. Palkkaluokka = palkkakuoppa. Antakaa kulttuurikansojen hoitaa klassinen musa. Suomalaiset eivät oikeasti tajua klassisesta musiikista mitään. Luulevat vain ja manipuloivat eli valehtelevat. Koko Suomen klassinen buumi on valhetta. Suomessa ei osata soittaa klassista hyvin. Kunelkaa laulajia ja kattokaa. Koko homma silkka kupla. Tästä kulttuurista puttuu tyylitaju, herkkyys ja luovuus. Uholla ei pärjää pitkälle ja Suomalainen kulttuuri on tyhmän ihmisen ja mafioiden uhoa eli kulttuurin ryöstöä. Hitler kutsui sitä kulttuurin tuhoamiseksi. Siitä onkin okeasti kyse.
Siitä saa välttämättömän ilon irti vähimmällä vaivannäöllä.
Hei sinulle nuori tuleva musikantti! Minä olen 55 vee vanha ja ostin itselleni joululahjaksi viulun!!!! Meinaan opetella soittamaan. Että se siitä "liian vanhuudesta". Osaan lukea nuotteja ja pianoa räpyytän omaksi ilokseni toivelaulukirja-tasolla ja laulan kuorossa. Aion etsiä jostakin pitkämielisen opettajan joka ottaisi urakakseen johdatella minua viulun saloihin. No, sanottakoon, että Ida Haendeliksi en aiokaan, riittää kunhan opin soittamaan jonkin verran yksinkertaisia juttuja nuoteista ja osallistumaan suvun lasten yhteissoittoihin muutaman sävelen verran. Sain siitä jo jouluna ihanaa esimakua toimiessani toisena viulistina kokoonpanossa, jossa oli pianisti 11 vee, saksof
onisti 12 vee ja ensimmäinen viulisti 7 vee. Soitin pelkästään h- ja g-säveliä ja avot mutta oli mukavaa. Onnea opinnoille! Muuten, mun viulu maksoi kokonaista 110 euroa, uusi kiinalainen ja oikeen komee ääni lähtee.
Löysitte viulusta G ja h sävelet ?
Juuri noin! Missä iässä tahansa voi alkaa soittaa ihan mitä tahansa, noin periaatteessa. Skaalaa vaan tavoitteitaan kohdalleen. Ja kun alkuperäinen kyselijä on 15-vuotias, hän ehtii vielä vaikka kuinka pitkälle.
Tuli sinusta isona bussikuski, lääkäri tai aarporaaja, soitto-opinnot eivät mene koskaan hukkaan. Ne opettavat keksittymistä ja mielestäni jotain aika oleellista siitä, että mitään ei synny ilman kovaa työtä. Lisäksi palkintona on omien taitojen kasvamisen huomaaminen, eikä mikään ole palkitsevampaa ja avartavampaa.
Soita mitä vaan, ota se tosissasi mutta älä aseta liikaa paineita itsellesi ja elämäsi on vähän enemmän elämisen arvoista!
Et varmastikaan löytänyt viulustasi g etkä myöskään h säveltä, ei viulu ole piano.
Miten viulusi oli viritetty ?
Jaa että mistäkö olen viulustani löytänyt g:n ja h:n? Kun vetelee jousella vapaata G-kieltä, niin minun vajavaisen ymmärrykseni mukaan silloin on kyseessä G. Kun sitten painelee sitä samaista kieltä oikeasta kohdasta, saa ilmoille h:n. Voi myös ottaa samat sävelet oktaavia korkeammalta muilta kieliltä, eihän se kai niin kauhean vaikeata ole? Viuluni on viritetty ihan oikein eli G, D, A ja E, siis kvintteittäin.
Ei, ei viulua todellakaan soiteta niin kuin pianoa, eihän siinä ole koskettimiakaan. Mutta samat nuotit käyvät kumpaankin, toki pitää olla sovitus joko pianolle tai viululle.
Voipi olla, että terminologiani on suoraan perseestä, olenhan opiskellut jaloa viulismia vasta noin viikon ja ihan itsekseni. Tai on minulla ollut apuna viulukoulu, joka on painettu vuonna 1963. Vaan on se niin kivaa! Tänään soitin jo yhtä Beethooven-teemaa, sitä 40:nettä. Soittelemisiin!
Suosittelen miettimään etsimään yhtyettä kotipaikkakunnallasi tai ympäristö kunnistasi.Sieltä vois löytyy sulle sopiva yhtye ja sulle sopiva musa ja soitin ja opetusta.TERVETULOA "meidän" sakkiin,jotka soittaa sitä kunnon musaa.Sitten sulle vois aueta latua muuhunkin.Night wish tms.Sieltäkin löytyy kivoja biisejä.Juuri sun laisia tarvitaan orkestereissa.Ite soittelen kahta vaskisoitinta ja koskettimia jalkion kera sekä kuorossa.
Monet soittimet kuten viulu,pasuuna,käyrätorvi vaatii hyvän sävelkorvan.
Tervetuloa viulutunneille.
Viulunsoiton ihanneikä on 3-4 vuotta, mutta kaikenikäiset oppivat soittamaan viulua.
Nuorten alkeisryhmä ti 16.30
Aikuisten alkeisryhmä to klo 18
alkeisorkesteri la 14.00
Nämä ovat ajankohtaisia ryhmiä sinulle. Paikka Helsingin Malminkartano / Kontula. Myös yksityistunteja. Tuntien hinnasto 10-15e riippuen maksutavasta.
T.Tmi MinjArt
[email protected]
www.toimisait.com/tmi-minjart
Oletko ajatellut että myös oma ääni on instrumentti? Klassisen laulun aloittamisessa et ole ollenkaan liian myöhään liikkeellä (pikemminkin päinvastoin, usein suositeltu aloitusikä on 16-17v).
Jos haluat nimenomaan soittaa jotain soitinta niin myöhemmällä iällä aloitettaviksi hyviä ovat puhaltimet, raskaampia torvia ei voikaan aloittaa kovin pienenä. Niillä on hyvin yhteissoittomahdollisuuksiakin puhallinorkestereissa ym. ja varsinkin vaskisoittajille riittää harrastelijaorkestereissa kysyntää.
Huilulla on varmaankin puhaltimista helpointa päästä alkuun (heti nokkahuilun jälkeen) ja soittimen saa kohtuuhintaan. Itse aloitin huilunsoiton noin sinun iässäsi ja pääsin pikkuhiljaa vuosien kuluessa taidoissa ihan pitkällekin. Olin tosin soittanut aiemmin pianoa eli nuotit olivat hallussa ja sormet tottelivat. Mutta motivaatiosta se pitkälle on kiinni.