Luhta-merkki ihan sekundaa!!

pii

Ostin viimekeänä Luhta-merkkisiä vaatteita jotka jo muutaman käyttökerran jälken rikkoutuivat. Painonapit irtosivat taskunsuista ja kangas päästi pesussa väriä. Saumat kiertää ihan vinoon.
Kyllä on huonoa laatua. Tästä lähtien vältän ostamasta kyseisen valmistuttajan vaatteita!!!

15

8198

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laatua vai ei

      Luhta oli ennen laatumerkki, mutta on joutunut siirtämän valmistuksen halpamaihin tai siis teettää todennäköisesti sopimuskumppaneilla. Näinhän on käynyt lähes kaikille suomalaisille vaatevalmistajille, kun me suomalaiset emme ole valmiita maksamaan suomalaisen työn hintaa. Mietin tässä just pari päivää sitten, että onko enää edes mahdollista saada kotimaassa (tehdasmaisesti) valmistettua talvitakkia. Kuka tietää? Valmistavatko esim. Marimekko tai Rils vielä jotain Suomessa tai joku muu? Ompelijalta ja design-vaatteita tietysti saa, mutta jos ei halua/ole varaa ihan niin kalliisiin vaatteisiin.

      • pelkkää legendaa

        Suomalainen laatu taitaa olla vain meille syötetty mielikuva laadusta. Olen sen verran vanha että muistan ne iänikuiset maripaidat jotka meidän perheessä kiersi penskalta toiselle ja rikki menivät vain jos joku älysi kokeilla saksia... Nykyään ainakin mun Marimekko-takissani lukee: (yllätys, yllätys?) Made in Estonia ja aika kallis takki oli. Nykymaripaidat ei kyllä ole samaa laatua kun ne lapsuuden versiot.


    • Reklamaatiota

      ????

      EU:n säädösten mukaan vaatteen kestoiän pitää olla vähintään 6 kk. Mikset siis tehnyt reklamaatiota?

      Tyhmä ei ole se joka myy, vaan se joka ostaa!

      • pii

        Oisin toki vienyt vaattet takaisin kauppaan tai lähettänyt postissa suoraan maaahantuojalle/valmistuttajalle, MUTTA, ne kuitit... ne kuitit olivat jo roskissa.
        Ainoa asia mikä lohduttaa on se, että ostin tuotteet sesonki-ALE;sta
        =/


      • ..............
        pii kirjoitti:

        Oisin toki vienyt vaattet takaisin kauppaan tai lähettänyt postissa suoraan maaahantuojalle/valmistuttajalle, MUTTA, ne kuitit... ne kuitit olivat jo roskissa.
        Ainoa asia mikä lohduttaa on se, että ostin tuotteet sesonki-ALE;sta
        =/

        Muistakaa kuluttajansuojalaki!!!

        Kuluttajansuojalain mukaan kuittia ei tarvitse olla tallella, jos tuotteessa on virhe.

        Musta tuotteessa on virhe, jos se ei kestä pesuohjeen mukaista pesua. Sillä ei ole mitään väliä, vaikka tuote olisi ostettu alennuksesta. Jos tuotteessa ei erikseen lue, että tuote on sekundaa niin tuotteen on kestettävä tuotteen oletettava elinikä. Tuotteen ikä tuskin on ensimmäinen käyttökerta ja sen jälkeen roskiin??

        Vielä ei ole myöhäistä palauttaa tuotetta ja jos ei muuten huoli niin mene kuluttaja-asiamiehen kautta.

        Suomalaiset! Pitäkää kiinni oikeuksistanne!

        Lukekaa Kuluttaja-lehteä! Siellä on ratkaisuja juuri tällaisiin tapauksiin. Kuluttajalehdellä on myös omat kotisivut. Tutustukaa niihin.


    • ......

      Minulla on n. 15 vuotta vanha Luhdan takki jota olen käyttänytkin aika paljon mutta se on edelleenkin täysin ehjä ja uuden veroinen.

      • joppis jooo

        totta on se että ihmiset eivät ymmärrä vaatteiden oikeaa hintaa.. mielummin ostavat halpatuotanto maista lasten tekemiä vaatteita jotka myös Huom on lasten tekemiä = lasten käsityö taidoilla tehtyjä. ei silloin kauheasti voi ihmtellä kun kaikki vaatteessa kusahtaa ja rytkyt hajoaa käsiin. hyvä esimerkki on esim miesten mittatilaus puku maksaa oikeasti teekettynä 2000-3000e mutta kukas sellasta nykyään ostaa kun h&m stä yms saa 150e llä :D aivan halpis kaupat ovat sekoittaneet markkinat ja ihmisen päät niin pahasti että ei osata arvostaa kunnon työtä.


      • Anonyymi
        joppis jooo kirjoitti:

        totta on se että ihmiset eivät ymmärrä vaatteiden oikeaa hintaa.. mielummin ostavat halpatuotanto maista lasten tekemiä vaatteita jotka myös Huom on lasten tekemiä = lasten käsityö taidoilla tehtyjä. ei silloin kauheasti voi ihmtellä kun kaikki vaatteessa kusahtaa ja rytkyt hajoaa käsiin. hyvä esimerkki on esim miesten mittatilaus puku maksaa oikeasti teekettynä 2000-3000e mutta kukas sellasta nykyään ostaa kun h&m stä yms saa 150e llä :D aivan halpis kaupat ovat sekoittaneet markkinat ja ihmisen päät niin pahasti että ei osata arvostaa kunnon työtä.

        Mitä sä höpiset jos ja kun nuo ”halpis” kaupat myyvät parempaa laatua kuin Luhta. Juuri palautin Luhdan shortsit joista lähti väri ekassa pesussa. Jack & Jones vaatteissa ei ole koskaan ollut laatu-ongelmia. Ja se varmaan menee halpis kategoriaan.


    • Uuö

      Ostin talvitakin ja järkytyksekseni kotona huomasin, että hupun turkis oli aito. En osta enää ikinä luhtaa

    • Anonyymi

      Luhdan nilkkapituiset kengät. Muutaman kuukauden käytön jälkeen kankaan ja nahan saumakohdat alkoivat rispaantua auki. Kannattaako ahneuksissaan teettää Kiinassa sekundaa -kehtaavatkin rokottaa messevän hinnan sekundasta. Luhdan brändi näyttää tuhoutuneen "ahneella on paskainen loppu", sananlaskun mukaisesti.

    • Mulla on ollu Luhdan talvitakki jotain 11 vuotta. Viime syksynä siinä oli repeämä saumassa, mutta vein sen ompelijalle korjattavaksi ja taas käyttöön. Ens talveks täytyy kyllä jo ostaa toinen, mutta ainakin vielä ens syksynä menee ellei vielä ens talvenakin, vaikka luultavasti uuden ostankin.

      Vaatteen kestävyys riippuu välillä myös vaatteen käyttäjästä. Jos vaatteen käyttäjä/omistaja ei osaa pestä vaatetta oikein (esim. pesee liian korkeissa lämpötiloissa ja pesee sellaisiakin materiaaleja pesukoneessa kuten esim. villa, joita ei tartte konepestä), pesee liian vahvoilla pesuaineilla, pesee liian usein eli melkein jatkuvasti(vaikka vaatteessa ei paljon tahroja tai ei haisisi pahalle), ei ikinä tuuleta, ei korjaa tai vie korjautettavaksi vaatetta, säilyttää vaatetta miten sattuu, heittää huolimattomasti lattialle tai tuolille kun ottaa päältä pois, repii vetoketjuja, nappeja yms. miten sattuu jne. niin kyllähän vaate meneekin pilalle nopeammin.

      Käytän kensgissä aina erillisiä irtopohjallisia. Talvella villapohjallisia ja muina vuodenaikoina nahkaisia. Näin ne säilyvät pidempään.

      Itselläni moni vaate on säilynyt ihan hyvänä useita vuosia, vaikka ostankin monia vaatteita kirpputoreilta ja kierrätyskeskuksista (tuo Luhdan takki, joka kestänyt jo 11 vuotta on ostettu aikoinaan uutena).

      On kuitenkin totta, että joidenkin merkkien laatu on kärsinyt tai jos ei aina laatu, niin ainakin materiaalit ovat muuttuneet erityyppisiksi kuten Marimekolla Jokapoikapaidat, joiden materiaali on muuttunut ohuemmaksi (niin kuin monien muidenkin Marimekon vaatteiden, enemmän tai vähemmän ohuita ja liruja).

    • Anonyymi

      Osta kierrätyskeskus

    • Anonyymi

      Osta kierräryskeskus

    • Anonyymi

      Ostin Luhdan punaisia pyyhkeitä, isoja ja pieniä. Olen pessyt ne heti uutena pariin kertaan ja aina lähtee punaista nukkaa. Ei niitä ole voinut käyttää ollenkaan. Sekundaa taitavat olla.

    • Anonyymi

      Tilasin tarjouksessa olleen talvitakin Luhdan verkkokaupasta. Se oli liian iso ja halusin vaihtaa pienempään. Tässä verkkokaupassa ei kuitenkaan saa vaihtaa tuotteita, vaan ainoastaan palauttaa ja vain postiin ei myymälään, johon minulla olisi vartin ajomatka. Jos haluaa vaihtaa tuotteen, pitää tehdä uusi tilaus. Sen olisin tehnytkin, mutta koska tarjousaika oli ohi, olisin joutunut maksamaan yhtä numeroa pienemmästä takista 80 euroa enemmän. Aina olen aiemmin saanut verkkokaupassa saman tuotteen samalla hinnalla, jos vain koko muuttuu! Oli ensimmäinen ja viimeinen kerta, kun tilasin Luhdalta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      432
      3223
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      95
      2501
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      81
      2080
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      132
      1821
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      144
      1697
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      21
      1400
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      78
      1382
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      309
      1178
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      19
      1155
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1059
    Aihe